کوسن یکی از اکسسوری هایی است که با یک تیر چند نشان در دکوراسیون داخلی منزل می زند ، راحتی در هنگام نشستن ، اتصال عناصر خانه به همدیگر ، ایجاد فضایی پر نشاط و شاد و در نهایت آسانی در تغییر فضاهای تکراری . انتخاب رنگ و طرح کوسن برای مبلمان خانه ، نشان از سلیقه شما خواهد بود . پس تصور نکنید پس از خرید مبلمان و پرده ، کار دکوراسیون داخلی خانه ، تمام شده . گاهی افزودن همین اجزای ارزان ، در خانه غوغا می کند . امروز قصد داریم رازهای استفاده از کوسن در دکوراسیون داخلی را شرح دهیم . خوب است ما را همراهی نمایید .

تاریخ مقاله : 1398/04/18

ما در شرکت ایرانادکور ، مفتخریم کمک کنیم ، برای طراحی خانه مدرن و پر از عشق شما ، زیباترین انتخاب ها در خصوص دکوراسیون داخلی انجام شود . با مشاوران ما که تلفیقی از علم ، هنر و تجربه را در خانه و محل کار شما به جریان خواهند انداخت در تماس باشید .

نقش اصلی کوسن

کوسن ها در عین حالیکه نقش بزرگی ایفا می کنند کم هزینه هستند . در طراحی داخلی آپارتمان های کوچک که دست ما برای خرید لوازم بزرگ بسته است ، این نوع تزیینات بسیار مهم می شود . در هنگام انتخاب کوسن ، اولین مرحله توجه به کل فضای خانه است ، گاهی برای اینکه همه چیز با هم هماهنگ شود از یک یا دور نگ خاص برای برگزیدن همه چیز استفاده کرده ایم ، مبلمان شیری ، پرده شیری ، میز و صندلی های کرم ، فرش دستبافت کرم ، قهوه ای . اینجاست که همه چیز با هم هماهنگ و شیک است ، اما انگار چیزی کم است و آن چیز ، رنگ ، است . طبیعت ، سرشار از رنگهای زیباست و ما با انتخاب و خرید وسایل با یکی یا دو رنگ خاص ممکن است چشم و روحمان را از دیدن و لذت بردن از  بقیه رنگها محروم کنیم . اینجاست که کوسن ها دقیقا رول اصلی خود را بازی می کنند . می توانیم با انتخاب کوسنهای رنگی شاد یا کوسنهایی در ابعاد و بافتهای مختلف به فضا روح ببخشیم و کمی هیجان به انتخاب هایمان بیافزاییم .

روش انتخاب بهترین کوسن

گاهی در منزل عناصری داریم که می توانند برای انتخاب کوسن کمکم کننده باشند ، مثلا در یک فضای تک رنگ از مبل و پرده ، تابلویی به دیوار نصب است که گلهای بهاری دارد ، یا نوشته ای نستعلیق به رنگ فیروزه ای است ، یا خورشیدی در بالای تابلو به چشم می خورد ، از رنگهای درون تابلو که بیشتر نمایان است ، می توان الهام گرفت و یک هارمونی جدید در فضا ایجاد کرد . مثلا با تهیه کوسن های آبی فیروزه ای ، حالا هم تابلو بیشتر رخ مینماید و هم یک هماهنگی جدید در محیط خواهیم داشت .

یا مثلا به خانه ای نقل مکان کرده ایم پرده ای سبز رنگ و مخلمی آویزان است . اما هیچ یک از وسایل دکوراتیو ما با آن جور نیست . می توانیم به بازار برویم پارچه ای راه راه ، گلدار و یا طرح دار از ترکیب رنگ پرده و مبلمان خود تهیه و سپس با آن کوسن های جذابی بر روی مبل بگذاریم و سپس به معجزه آن نگاه کنیم . حتی می توان سه  یا چهار کوسن تک رنگ به رنگ پرده ، سه یا چهار کوسن تک رنگ به رنگ مبلمان و چند عدد کوسن تک رنگ یا طرح دار به رنگهایی که با این ترکیب جفت و جور است را بکار برد . از فرش و انواع کاغذ دیواری هم می توان به برای الهام گرفتن استفاده نمود . همچنین از اکسسوری های دیگری که دوستشان داریم . مجسمه ها ، گلدان ها ، ظروف تزیینی و ... . کافیست خلاق باشید .

کوسن رنگی رنگی

بازی با اشکال کوسن

وقتی اسم خرید و انتخاب کوسن مناسب به میان می آید ، احتمالا در ذهن ما کوسن های چهار گوش و گرد تداعی می شود ، در حالیکه ، کوسن ها می توانند به اشکال و ابعاد مختلف در نظر گرفته شوند . قلبی ، ماه ، ستاره ای ، لوله ای شکل ، حتی به شکل پرنده و در فضاهای اسپورت و جوان به شکل سر حیوانات مختلف و بامزه ای مثل جغد و پاندا و خرس و ... . بر روی کوسن می توان گلدوزی کرد ، تکه دوزی کرد ، مهره و منجق و منگوله آویزان کرد ، حتی کوسن های سنتی دارای آینه کاری و نوار دوزی هستند . اما بیاد داشته باشید قرار نیست زیاد شلوغ کنیم ، ممکن است لباس مهمانان به این مهره و منجق ها گیر کند و نخ کش شده و موجب ناراحتی گردد . پس اگر هم از این طرح ها دوست دارید و گاهی بسیار هم زیبا هستند می توانید یک جفت از این مدل کوسن ها ، آن هم برای دکور داشته باشید .

کوسن رنگی رنگی و بافت و گلگلی  

اندازه و ابعاد کوسن

انتخاب شکل و ابعاد کوسن ، ربط به نوع مبلمان شما دارد . امروز کوسن ها در ابعاد مختلف در بازار به چشم می خورند . از کوسن های مربعی 40 در 40 و 50 در 50 تا کوسن های مستطیلی شکل 40 در 50 و یا کوسنهای با عرض کم و متفاوت 50 در 30 . برای دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی بزرگ ، از مبل و کوسن های بزرگ  و برای اتاق های پذیرایی کوچک از وسایل جمع و جور تر استفاده می کنیم . کوسن های گرد که در وسط ان دکمه دارد یا ندارد . کوسن های لوله ای شکل و ... . اندازه ای که انتخاب می کنیم باید ربط به عمق و پهنای مبل داشته باشد و گرنه کاربرد اصلی خود که افزودن راحتی موقع نشستن است را از دست می دهد و حتما دیدید که گاهی اوقات ، مهمانان به جای اینکه کوسن را پشت کمر خود بگذارند یا آنرا بغل می کنند و یا کلا کنار می گذارند . کوسن های مربعی معمولا بیشتر با هر مبلمانی هماهنگ می شوند . اما کوسن های مستطیلی هم باعث بلند تر نشان دادن طول مبل می شوند . اگر مبلمان بزرگی دارید از دو سایز کوسن در کنار هم استفاده کنید و ترکیب زیباتری بسازید . برای مبلمان با سبک سنتی کوسن لوله ای یا استوانه ای که به آن مخده هم می گویند ، انتخاب چشمگیری است .

بهترین جنس و بافت کوسن

 جنس و بافت کوسن هم ربط زیادی به مبل و ربط زیادی به باقی کوسن ها و دکوراسیون داخلی خانه شما دارد . مثلا برای مبلمان استیل بسیار رسمی ، نمیتوان از کوسن مخملی گل گلی استفاده کرد ، معمولا پارچه های لمه براق مثلا طلایی که بافتی شبیه زربافت دارند یا کوسن هایی از جنس خود مبل ، مناسب هستند . اگر از چندین کوسن و چندین رنگ استفاده می کنید ، بهتر است ، در یک المان با هم مشترک باشند ، زمینه ، جنس ، اندازه ، نوع دوخت و ... . حتی اگر از طرح های مختلف استفاده می کنید این طرح ها باید به هم مربوط باشند ، مثلا گل درشت و گل ریز ، نه یک کوسن گلدار و در کنارش یک کوسن با طرح هندسی انتزاعی و مدرن !

از آنجا که کوسن ها ارزان قیمت هستند ، براحتی می توان آن ها فصلی انتخاب کرد ، مثلا کوسن های خز دار و پشمی و شاید تیره رنگ تر برای فصول سرد و کوسن های ابریشمی و نخی و شاد برای فصول گرم . یا کوسن هایی با طرح هایی از هر فصل ، اشکالی از سبزه و گل و میوه  برای فصول اول و دوم و طرح هایی از دانه برف و قطرات باران و ابر برای فصول سوم و چهارم سال . همچنین کوسن هایی که گلدوزی میشوند و یا چهل تکه هستند تمام فصول برای دکواسیون داخلی منزل مناسب می باشند .

کوسن مبل و بالش

 چه تعداد کوسن باید تهیه کنیم ؟

 بسیاری از فروشندگان در این عقیده اند که تعداد کوسن باید فرد باشد . اما این ، به هیچ عنوان یک اصل نیست . تعداد کوسن ربط مستقیم به بزرگی مبل شما و تعداد واحد های مبل دارد . در ساختار بعضی از مبل ها ، کوسن ، قسمتی از مبل است . یعنی پشتی مبل ، در واقع همان کوسن های بزرگ هستند که نمی توان به هیچ وجه آنها را حذف کرد . اینجا تکلیف روشن است . اما برای بقیه مبل ها که کوسن به عنوان تزیین مبل استفاده می شود . تعداد کوسن باید به حدی باشد ، که نیاز نشود برای نشستن آنرا کنار بزنیم . مثلا اگر مبلی دو نفره است ، دو نفر باید بتوانند روی مبل بنشینند ، پس در خرید کوسن زیاده روی نکنید . معمولا خوب است برای مبلهای دو نفره سه کوسن و برای مبل های سه نفره 4 یا 5 کوسن تهیه کنیم . اما اگر خود مبل حجیم و تپل است برای هر طرف همان یک عدد کوسن کفایت می کند .

محتویات داخل کوسن

حتما در هنگام خرید کوسن به محتویات داخل آن توجه کنید ، بهتر است کوسن ها را طوری انتخاب کنیم که قابلیت تعویض و شستشوی رویی کوسن وجود داشته باشد ، مثلا از کوسن های زیپ دار استفاده کنیم . حتما شما هم کوسن هایی را دیده اید که بسیار سفت و سنگین هستند ، این نوع کوسن ها نه راحتی دارند و نه زیبایی ، شبیه تکه سنگی می شوند که هیچ کس دوست ندارد به آن تکیه دهد یا آنرا زیر بازو بگذارد . پس کوسن باید از مواد نرم و سبک پر شده باشد و براحتی فرم خود را از دست ندهد .

کوسن ساده

 

در پایان امید است مقاله ای که خواندید ، برای انتخاب بهترین کوسن در دکوراسیون داخلی منزل مفید بوده باشد . کارشناسان ایرانادکور ، در دفاتر شیراز آماده ارائه بهترین مشاوره ها در خصوص انواع سبک های معماری ، خواهند بود . با ما در تماس باشید .

 

نویسنده  : ص . توکلی / عضو تیم تحریره ایرانادکور

 

برچسب ها :