فلسفه معماری

معماری مدرنیسم

معماری مدرنیسم

معماری مدرنیسم
با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و تخریب بسیاری از بناها و شهر ها ، نیاز به بازسازی و نوسازی شدت گرفت و معماری مدرنیسم با پشت سر گذاشتن تمام سنت ها و آثار تاریخی و سبک های کلاسیک به سمت معماری مدرن شتافت. در این مقاله از ایرانادکور به بررسی معماری مدرنیسم می پردازیم ، با ما همراه شوید.

تاریخ مقاله : 1399/11/04

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و تخریب بسیاری از بناها و شهر ها ، نیاز به بازسازی و نوسازی شدت گرفت و معماری مدرنیسم با پشت سر گذاشتن تمام سنت ها و آثار تاریخی و سبک های کلاسیک به سمت معماری مدرن شتافت.

در این مقاله از ایرانادکور به بررسی معماری مدرنیسم می پردازیم ، با ما همراه شوید.

ایرانادکور ، با در اختیار داشتن تیمی هنرمند و خلاق که ویژگی های معماری سنتی ایرانی را بخوبی درک می کنند ، پر از ایده های ناب و جسورانه ، نامی آشنا در دکوراسیون داخلی در خدمت شما عزیزان خواهد بود.

معماری مدرنیسم

اصول معماری مدرن

استفاده از تکنولوژی روز، مصالح مدرن، رفتن به سمت پیش ساختگی ، حذف تمام تزیینات و ماشینی گرایی و خالی کردن همه جا از زرق و برق از اصول اولیه معماری مدرن است.

این سبک از معماری به یک سبک جهانی تبدیل شد و تمام قومیت ها با کنار گذاشتن پیشینه تاریخی شان در معماری آن را پذیرفتند ، البته تمام سبک های قدیمی همچنان زنده است و طرفداران بسیار دارد اما سبک مدرن هم با یک اصول و یه شکل به تمام نقاط جهان رخنه کرد.

معماری مدرنیسم

از مشخصات اساسی معماری مدرنیسم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • اهمیت یافتن کاربرد مصالح به جای عناصر تزیینی
  • دور شدن از قرینگی و نظم بسیار
  • تبدیل شدن معماری به یک حرفه و نه هنر
  • صراحت و رابطه مستقیم با اشیا به دور از پیچیدگی های قبل
  • سادگی مطلق
  • بکر گیری زیبایی ماشینی
  • خالی بودن خاطرات تاریخی
  • خالی بودن از نماد سازی

معماری مدرنیسم

خصوصیات معماری مدرن

در معماری مدرنیسم استفاده از تزئینات را کهنه پرستی و ظاهرسازی می دانند و تجملات را به دور از نیازهای انسانی بر می شمرند.

عقیده بر این است که ماهیت مصالح به صورت طبیعی ونه ساختگی و مصنوعی آشکار شود ، تلاش می شود کمترین تغییرات در ماهیت مصالح داده شود.

در این سبک از معماری ، هیچ چیز را پنهان نمی کنیم و هیچ چیز را بیش از حدی که هست نمایش نمی دهیم ، پله ها را نمایان می کنیم ، شیشه ها را ممکن است بدون پرده رها کنیم و تلاش در پنهان سازی قناسی ها و کجی های سقف و دیوار نداریم.

سبک مدرنیسم

پیشتازان مدرنیسم

آدولف لوس : عقیده داشت “تزیین جنایت است” و به شدت اعتقاد داشت که معماری تنها در دو مورد می تواند به هنر نزدیک شود: اول طرح مقبره ها و دوم طرح بناهای یاد بود تاریخی و به جز این دو مورد معماری هنر نیست و باید تنها و تنها عملکردی باشد.

چارلز ادوارد ژانره : معمار، طراح ، شهرساز، نویسنده و نیز نقاش فرانسوی- سوئیسی بود و توانست نقش مهمی در معرفی معماری مدرن ایفا کند.

او ویلاهای بسیار و آپارتمان های و ساختمانهای اداری زیادی ساخت که گوشه های تند(شدید)، ظاهری یکدست و حجم های هندسی مشخصی داشتند، بلوکهای بتونی مستطیلی، فولاد و شیشه، معمولا در سطحی بالاتر از زمین بر روی پایه های بلند بالا می رفتند و پنجره های مستطیل شکل بزرگ بی پروا نمایان می شدند.

معماری مدرنیسم

او عقیده داشت ، خانه فقط و فقط ماشینی برای زندگی است گرجه باید زیبا باشد اما باید ساده و صادق هم باشد.

تمام معماران عصر مدرنیسم بر اصل پوست و استخوان متحد الفکر هستند یعنی عقیده دارند که ساختمان پوست و استخوان است و نیازی به بافت های اضافه ندارد.

معماری مدرنیسم

مقالات زیر را بخوانید :

enlightenedچیدمان و دیزاین خانه‌های ایرانی

enlightenedطراحی و اجرای دکوراسیون منزل ایرانی

enlightenedلوکس ترین و گران قیمت ترین خانه های ایران

سخن پایانی ایرانادکور

معماری خانه شما باید به گونه ای باشد که حس تفکر و تأمل ایجاد کند و ارتباط شما را با هستی شکل دهد و در نهایت باعث آرامش و رشد شما باشد ، پس با شناخت سبک های معماری ، نیاز های خود را پاسخ دهید و در فضایی که بیشتر از آن لذت می برید زندگی کنید ؛ ما نیز در ایرانادکور در کنار شما هستیم تا با راهنمایی و ارائه راهکار های صحیح در فراهم آمدن چنین محیطی شما را یاری رسانیم.

رازهای معماری باغ ایرانی را نیز پیشتر در همین سایت بررسی کرده ایم.

نویسنده : ص.توکلی / عضو تیم تحریریه ایرانادکور

دکوراسیون داخلی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه