مقالات تخصصی معماری

دکوراسیون دستشویی

دکوراسیون دستشویی

دکوراسیون دستشویی
سرویس بهداشتی ، در بیشتر مواقع کوچکترین فضای خانه است که با نقلی شدن آپارتمان ها از مساحت آن تا جای ممکن کاسته شده است . دستشویی جایی است که هم خودمان در طول روز چندین بار و هم مهمانان در طول مهمانی به آن مراجعه می کنیم . پس بهتر است به زیبایی و نظافت و امینت آن توجه ویژه داشته باشیم . هنگامیکه افراد خانواده با فضایی زیبا ، تمیز و مدرن رو به رو می شوند ناخوداگاه به نظافت خود بیشتر بها داده و لذت بیشتری در لحاظات اصلاح صورت ، مسواک زدن و گاهی سشوار کشیدن خواهند برد .

تاریخ مقاله : 1398/04/06

enlightened اگر از فضای تکراری سرویس بهداشتی خود خسته و دلزده شده اید و به فکر نو کردن محیط دستشویی هستید با کارشناسان ما در ایرانا دکور تماس گرفته و ایده های ناب طراحی داخلی را با توجه به فضای موجود خود دریافت نمایید .

اجزای تشکیل دهنده یک دستشویی

معمولا در آپارتمان های امروزی و یا منازل حداقل دو دستشویی در نظر گرفته می شود ، یک دستشویی ایرانی و یک دستشویی فرنگی که معمولا با فضای حمام یکی می شود . این روزها مستر روم ها هم یک سرویس بهداشتی جداگانه دارند که در واقع به سه دستشویی در یک آپارتمان خواهیم رسید! که این موضوع نیز تاکیدی بر اهمیت این قسمت از خانه است . اجزای تشکیل دهنده این سرویس ها که می شود هنگام دکوراسیون به آنها فکر کرد شامل : دیوارها ، آینه ها ، روشویی ، کاسه توالت فرنگی ، توالت ایرانی ،  سیفون ، شیر آلات ، چراغ ها ، پرده ، کابینت ها و کف پوش است .

قوانین ساخت دستشویی

برای طراحی سرویس بهداشتی ، قوانینی وجود دارد که بایستی هنگام ساخت ، حتما رعایت گردد . در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم .

  • درب سرویس بهداشتی باید رو به سمت حاشیه و فضاهای پرت ساختمان باز شود . جاییکه درب دستشویی باز می شود نباید مستقیم رو به سایر مناطق خانه مخصوصا پذیرایی باشد .
  • عرض درب دستشویی باید بین 71 تا 81 سانتی متر در نظر گرفته شود و اگر در منزل شخصی دارید که با ویلچر به دستشویی می رود باید این عرض را به 91 سانتی متر برسانید .
  • درب ها باید نسبت به رطوبت مقاوم باشند و تغییر شکل نداده و پوسته پوسته نشوند .
  • فضایی که روشویی نصب می شود دورترین فاصله را با توالت داشته باشد .
  • فاصله توالت ایرانی تا دیوار پشتی باید حداقل 30 سانتی متر باشد . و رعایت جهت قبله هم ضروری است . کاسه توالت ایرانی را با توجه به جهت قبله ، شرقی در نظر بگیرید .
  • مساحت دستشویی نباید کمتر از 110 در 120 طراحی شود و در خانه ایی که معلولین با ویلچر به دستشویی می روند این ابعاد به 170 در 155 می رسد . در صورت نصب وان در سرویس بهداشتی این ابعاد ، حداقل 215 در 150 خواهد بود . و در صورت نصب دوش 185 در 215 .

 

دکور سرویس بهداشتی

روشویی و کابینت

هیچ چیز در دستشویی بدتر از این نیست که موقع عبور از قسمتی به قسمت دیگر با روشویی یا توالت یا هرچیز دیگری برخورد کنیم . در نصب روشویی سرویس بهداشتی باید به گونه‌ای عمل شود که روشویی در مسیر رفت و آمد نباشد و یا درب توالت به آن گیر نکند . در صورتیکه فضای کافی در دستشویی وجود ندارد بهتر است از روشویی‌های کوچکتر استفاده شود .

روشویی جاییست که می تواند خیلی خیلی ساده در نظر گرفته شود و یا می تواند یکی از المان های دکوراسیون دستشویی باشد . با عریض تر در نظر گرفتن کنار های روشویی یا استفاده از صفحات سنگی می توان فضایی برای قرار دادن وسایل تزیینی دستشویی در اختیار داشت .

همچنین با قرار دادن کابینت های پی وی سی در زیر روشویی می توان نظم خاصی را به این فضا داد . کابینت بایست با آینه موجود چراغ ها و دیگر المان ها همخوانی داشته باشد . و جاییست که میتوان وسایلی مثل مواد شوینده ، ادوات برقی آرایشی ، وسایل اصلاح مردانه و … را در آن قرار داد . تا هم از رطوبت دور بمانند و هم فضا را منظم و خلوت نمایند .

در طراحی سرویس بهداشتی باید به گونه‌ای عمل شود که در صورت باز شدن درب توسط شخصی از بیرون ، درب به فردی که در حال استفاده از روشویی است برخورد نکند . روشویی و توالت نباید چنان فشرده در نظر گرفته شوند که منظره ای در هم پیچیده را نشان دهند و عبور و مرور بین آن ها هم دشوار گردد .

دیوار دستشویی

دیوار ها بیشترین تاثیر را در طراحی دکوراسیون دستشویی دارند ، استفاده از کاشی ، کاغذ دیواری ، تایلهای شیشه ای ، سنگی و هر متریال ضد رطوبت دیگری می تواند برای پوشش دیوار ها استفاده شود . دیوار ها حتما باید تا ارتفاع 185 سانتی متر دارای عایق رطوبتی باشند برای این کار از بهترین نوع عایق ها استفاده کنید چراکه تعمیر دستشویی یکی از پر هزینه ترین و دردساز ترین تعمیر های خانه است . در زوایای دیوار و کنج‌های آن در سرویس بهداشتی بهتر است از یک ماهیچه بتنی بصورت شیب‌دار استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا در اجرای عایق رطوبتی شکست ایجاد نشود .

 امروزه دیوارپوشهای چسبی ضد آب با طرح ها و رنگهای جذاب در بازار وجود دارد که می توانید حتی دیوار فعلی دستشویی تان را بدون تعمیر تغییر دهید . کاغذ دیواری سه بعدی هم گزینه مناسب دیگری است . برای تزیین دیوار دستشویی کوچک بهتر است از طرح های عمودی استفاده کنیم تا دیوار ها بلند تر و فضا بزرگتر به نظر آید اما در دستشویی های بزرگ می توان براحتی از هر طرحی از کاشی و هر رنگی استفاده کرد .

دکور حمام و دستشویی

نور پردازی در دستشویی

نور همیشه زیباست . در دستشویی می بایست هم نور کافی وجود داشته باشد تا فضا را بزرگ و درخشان جلوه دهیم و هم میتوان از نورپردازی حرفه ای برای دکوراسیون دستشویی استفاده نمود . معمولا یک نور دهی عمومی برای کل دستشویی و یک نور دهی متمرکز بر آینه ضروری است . بقیه نورپردازی سلیقه ای است و میتواند فضا را بسیار دلنشین تر کند که بسته به بزرگی محیط دستشویی باید اختصاصی طراحی شود . برای نور دهی متمرکز آینه بهتر است نور از دو طرف آینه به صورت تابیده شود تا ایجاد سایه نکند . برای اینکار بهتر است بین دو نور 75 سانتی متر فاصله را در نظر بگیرید . در دکوراسیون دستشویی کوچک نباید از نورهای آویز استفاده شود و بهتر این است که از نورهای کنج در بالای کنسول آینه استفاده نمایید .

توالت ایرانی و فرنگی

توالت ایرانی که علی رغم توصیه پزشکان همچنان در کشور ما به شدت استفاده می شود و حتی عده بسیاری حاضر به استفاده از توالت فرنگی نیستند ، هنوز یکی از اجزای ثابت دستشویی های ماست . پس بهتر است از انواعی انتخاب شود که حالت ارگونومی دارد و با کمی شیب در محل نشستن فشار کمتری به زانو و کمر وارد می کند . فاصله بین توالت ایرانی و شیر آلات باید به گونه ای باشد که شخص استفاده کننده مجبور نباشد بدن خود را برای برداشتن شیر به جلو بکشد و یا آنقدر نزدیک نباشد که شیر آلات آلوده شود  و یا در هنگام نشستن و بلند شدن شخص با شیر آلات  برخورد کند .

برای انتخاب توالت فرنگی خوب است بدانید که توالت‌ هایی که کاسه آنها گرد است نسبت به توالت‌ هایی که کاسه آنها بیضی شکل است جای کمتری را اشغال می‌کنند اما کاسه‌های بیضی جای نشستن بیشتری دارد و راحت‌تر است . توالت‌های بیضی کمتر کثیف شده و حذف بوی آنها آسان تر انجام می گیرد . در سرویس ‌بهداشتی کوچک اگر مجبور به استفاده از توالت فرنگی بودید بهتر است از توالت‌های فرنگی دیواری و یا وال هنگ استفاده شود . نصب توالت فرنگی وال هنگ نیاز به فضای کم دارد .

دکور حمام و دستشویی

راه های تزیین دستشویی

دستشویی را میتوان با کمی ذوق و سلیقه و هنر به محیطی زیبا و دلنشین تبدیل کرد . مثلا میتوانید با تزیین دیوار دستشویی با تابلو های کوچک و ساده و یا گلدان های کوچک گل خشک که می تواند بوگیر هم باشد دیوار را از سادگی در آورد . قرار دادن شمع های تزیینی و عود در فضای دستشویی خالی از لطف نیست . گلدان های گل طبیعی کوچک مثل کاکتوس یا گلهایی که به نور کم نیاز دارند بسیار مناسند . اما اگر نگران ریختن خاک آنها و کثیف شدن فضا هستید ، تراریوم ها ( گلدان های شیشه ای ) انتخاب مناسب تری است . در روزهای مهمانی می توانید چند شاخه گل طبیعی را به این فضا اضافه نمایید تا هم عطر خوبی در محیط بپیچد و هم زیبایی را دو چندان کند . بهترین گیاهان برای حمام و دستشویی آنها هستند که به نور کم عادت دارند و همچنین محیط مرطوب را می پسندند ، زیاد رشد نکرده و زود بزرگ نمی شوند .  گیاه گاردنیا ، آلوورا ، آگلونما می توانند انتخاب های خوبی باشند .

آینه و کنسول کنار آن می تواند به عنوان بهترین انتخاب برای تززین دستشویی باشد . از آینه های ساده بدون قاب گرفته تا آینه هایی با قابهای فلزی و چوبی و پلاستیکی متناسب با سایر اجزای دستشویی . واضح است که انتخاب یک آینه بسیار بزرگ می تواند فضای دستشویی کوچک شما را بزرگ جلوه دهد . آینه ها همیشه باید تمیز و فاقد هر لک آب باشد تا بهداشت خانم خانه را به رخ بکشد .

این روزها قراردادن حوله های رنگ رنگی یا حوله هایی که طیفی از رنگ را دارند ( مثلا از آبی کمرنگ تا سورمه ای ) در دستشویی ها مد شده است . با توجه به رنگ کاشی و کنسول دستشویی می توان بهترین انتخاب را داشت . حتی قراردادن سبدی کوچک در هر جا که امکان دارد و لوله کردن این حوله ها در آن حس خوبی را به همراه خاهد داشت .

تزیین سیفون دستشویی هم می تواند به عنوان یکی از موراد دکوراسیون دستشویی در نظر گرفته شود . چسباندن استیکر یا وسایل تزیینی کوچک ، آویز های با نمک و … طبق سلیقه شما و اعضای خانواده .

بوگیر دستشویی

امنیت و بهداشت دستشویی

بسیار خوب است اگر دستشویی از یک جهت به فضای بیرون راه داشته باشد تا مشکل تهویه بوجود نیاید . اما اگر این امکان وجود ندارد حتما از بهترین نوع فن و کانال های تهویه جهت دستشویی بهره ببرید و این موضوع را دست کم نگیرید . بهتر است سرویس های بهداشتی در ایران در غرب منزل طراحی شوند تا لوله های هواکش فاضلاب بو را به سمت مکان نصب کولر آبی نبرند . اما باز هم در صورتی که این امکان وجود نداشت ، بایست ارتفاع لوله هواکش را بالاتر در نظر گرفت .

نصب حوله خشک کن در دستشویی مورد دیگری است که به نظافت و کاربردی تر شدن فضا کمک می کند و حتی بوی نم را در این فضا کمتر می نماید .

اگر دستشویی شما به شکل یکپارچه است یعنی توالت و روشویی و دوش و وان و … در یک فضا قرار است قرار بگیرد ، بهتر است آنها را به هر وسیله ای که می توان از هم تفکیک کرد . مثلا دوش و جکوزی را در اتاقهای شیشه ای قرار داد یا از پرده های جداکننده استفاده نمود . مخصوصا چنانچه تنها یک سرویس بهداشتی و حمام در خانه وجود دارد ، حتما با پرده یا پاراوان فضای دستشویی را از حمام جدا کنید تا در صورتی که یکی از افراد در حال دوش گرفتن است و فردی باید به توالت برود یا دست خود را بشوید مدت زیادی را منتظر اتمام حمام وی نماند . پیشتر درهمین سایت دکوراسیون حمام را بررسی کرده ایم که از شما برای مطالعه آن مقاله هم دعوت می کنیم .

کاشی کف دستشویی نباید از جنسی لغزنده انتخاب شود و با کمی رطوبت لیز و خطرناک شود به این منظور از کاشی های شیار دار یا بافت دار استفاده کنید و یا از قالیچه های مخصوص دستشویی و حمام متناسب با زیبایی فضا بهره ببرید .

به منظور راحتی سرویس بهداشتی استفاده از تخصص و دانش افراد خبره را به شما عزیزان توصیه می کنیم . اگر شما هم قصد دارید به دکوراسیون دستشویی خود اهمیت بدهید و ایده جذابی ندارید ، با کارشناسان حرفه ای ایرانا دکور تماس گرفته ، تا در کمترین زمان در محل شما حضور یافته و به شیک‌ترین شکل ممکن ، سرویس بهداشتی شما را طراحی کنند .

نویسنده  : ص . توکلی / عضو تیم تحریره ایرانادکور

برچسب ها :

دکوراسیون دستشوییدستشوییسرویس بهداشتیدکوراسیون داخلیدکوراسیون داخلی شیرازتزیین دیوار دستشوییتزیین سیفونتوالتتزیین سرویس بهداشتی

دکوراسیون داخلی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه