09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
طراحی داخلی مجتمع های تجاری بحث این نوشتار است ، پیشتر ، بازار های سنتی در بین مردم جایگاه خاصی داشتند و به زندگی مردم گره خورده بودند . امروزه دیگر بازارهای سنتی در شهرهای جهان سوم هم جایی ندارد و این مجتمع های تجاری هستند که داده و ستد در آن ها رونق و رواج دارد . شهر نشینی به رواج و رونق مجتمع های تجاری کمک کرده است .

تاریخ مقاله : 1398/10/03

ایرانادکور ، مرجع تخصصی معماری و دکوراسیون داخلی ، خلاقیت و تفکر خلاق در معماری را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است .

enlightenedدر همین ابتدا دعوت می کنیم مقاله جامع دکوراسیون فروشگاهی در شیراز از طراحی تا اجرا را بخوانید تا با تمام اصول صحیح طراحی و اجرای دکور فروشگاه آشنا شوید.

 

طراحی مجتمع

بررسی طراحی داخلی مجتمع های تجاری

افزایش ساخت مجتمع های تجاری در شهر های بزرگ و عادت کردن مردم به خرید از مجتمع های مدرن تجاری سبب شد بازار های سنتی هم به بازار های مدرن تغییر حالت دهند .

استقبال عموم مردم از مجتمع هایی چند کاره که هم محل خرید هستند و هم تفریح و سرگرمی بسیار جذاب تر است . مردم می توانند علاوه بر خرید ، ساعاتی را به تفریح و صرف غذا بگذراند و حتی توریست ها و مسافران هم از مجتمع های تجاری باری تفریح و گردش بهره می برند .

در کشورهای جهان سوم که بیشتر مصرف کننده هستند تا تولید کننده ، مجتمع های تجاری رونقی غیرقابل تصور دارد ، طوریکه برند ها در آن ها به احداث فروشگاه های زنجیره ای مشغولند و تلاش می کنند شعب خود را در بزرگترین مجتمع های تجاری بنا کنند .

طراحی مجتمع تجاری

نیاز انواع مجتمع های تجاری به طراحی داخلی

کلیه واحد های تجاری از یک واحد تجاری کوچک گرفته تا بزرگ ترین مراکز و پاساژ ها ، همگی نیازمند طراحی داخلی هستند . در این خصوص مجتمع های تجاری دو گونه اند : اول آن ها که انحصارا به داد و ستد نوعی خاص از کالا می پردازند مثلا کتاب ، لباس زنانه ، لوازم خانگی و نوع دوم آن ها که ترکیبی از تمام کالاها و خدمات در آن ها ارائه می شود . طراحی داخلی این دو نوع مجتمع با هم متفاوت است .

هر مجتمع تجاری یک واحد اداری دارد که جهت رسیدگی به امورات هماهنگی فروشگاه ها ، امنیت و مسایل مالی و ... رسیدگی می کند .

طراحی مجتمع تجاری

باید ها و نباید های طراحی مجتمع تجاری

  1. طراحی ورودی و مسیر های پر تردد ، مسیرهای پرتردد باید به گونه‌ای باشد که سبب سرگیجه و گمراهی مردم نباشد . درک مسیرهای ساده‌تر برای مخاطب آسان‌تر است و این نوع شناخت از فضا سبب جذب مخاطب خواهد شد .
  2. ارتباط دیداری طبقات : کاربر باید احساس کند بر فضا تسلط دارد ، ارتباط بصری بین طبقات باید برقرار باید تا هم نور در جریان باشد و هم ساختاری‌های عمومی از جمله مکان پله ، مکان آسانسور ، مکان سرویس‌ بهداشتی در الگوی ذهنی کاربران تشکیل شود .
  3. فضای با شکوه و بزرگ : هرچه مجتمع تجاری بزرگ تر و دلباز تر باشد و المان های مجلل در آن به چشم بخورد ، بیشتر در جذب مردم موفق است .
  4. محل قرار گیری : خیابان های اطراف مجتمع باید از خیابان های اصلی شهر و در مدرن ترین قسمت ها باشد ، مسیر های یک طرفه ، بن بست ، مسیر های پر ترافیک و قفل جاهای خوبی برای تاسیس مجتمع تجاری نیستند .
  5. داشتن پارکینگ بزرگ و ایمن : پارکینگ مناسب در مجتمع تجاری یک امتیاز بزرگ به حساب می‌آید .
  6. کاربری‌های متعدد مانند سینما ، رستوان ، کافه ، انواع فروشگاه‌ها ، شهر بازی های سر بسته ، محل های نگهداری کودکان ، سالن های کنسرت و ... امکاناتی است که مخاطب جذب می کند .
  7. تهیه هوا : مجتمع های تجاری با هوای گرفته ، سرد و یا گرم و کم نور و تنگ هرگز اقبال خوبی برای جذب مردم نخواهند داشت .

طراحی مجتمع تجاری

 

ایرانادکور با سال ها سابقه در زمینه طراحی مجتمع های تجاری ، با در اختیار داشتن ایده‌های ناب طراحی داخلی در خدمت شما همشهریان عزیز در شیراز و جنوب کشور خواهد بود . بهترین اجرای طراحی مجتمع های تجاری در شیراز را به ما بسپارید . نمونه پروژه های اجرا شده ما را همین امروز با تماس تلفنی از کارشناسان ما جویا شوید .

جهت طراحی و اجرای دکوراسیون مغازه در شیراز میتوانید از کارشناسان ایرانادکور کمک بگیرید و یا مقاله کامل طراحی دکور مغازه در شیراز را مرور و مطالعه کنید.

 

 

نویسنده : ص.توکلی / سرپرست تیم تحریریه ایرانادکور 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم