09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
معماری دوره قاجار، پیش‌درآمدی بر معماری معاصر ایران است و با شناخت معماری دوره قاجار می‌توان به اصول طراحی و ساختمان سازی در دوره معاصر ایران دست یافت. مجموعه ساختمان‌های بهارستان، یکی از ساختمان‌های دوره قاجار است.

تاریخ: 01/07/1398

 

همان‌طور که در مقاله معماری معاصر ایران بیان شد، معماری دوره قاجار در اصل پیش‌درآمدی بر شکل‌گیری معماری معاصر ایران است. بنابراین شناختن و بررسی ساختمان‌های دوره قاجار به شناخت معماری معاصر ایران بیشتر کمک خواهد کرد. ایرانادکور، مرجع تخصصی معماری و دکوراسیون داخلی در این مقاله به معرفی مجموعه ساختمان‌های بهارستان می‌پردازد. با ما همراه باشید. 

 

معرفی مجموعه‌ی ساختمان‌های بهارستان (سپهسالار)

 سایت ساختمان‌های کنونی بهارستان در منطقه ای قرار دارد که حدود دویست سال قبل در این منطقه باغ‌های بزرگ نگارستان، بهارستان و نظامیه وجود داشته است. قدمت باغ‌های مجموعه به دوره‌ی فتحعلی شاه باز می‌گردد. مالک باغ بهارستان، محمدحسن خان سردار ایروانی، آن را به علیخان حاجب الدوله مقدم مراغه‌ای فروخت. علیخان این باغ را گرو گذاشت و چون دیون خود را نپرداخت، باغ به میرزاحسین خان قزوینی (مشیرالدوله سپهسالار اعظم)، فروخته شد. بعد از خرید باغ، میرزاحسین خان سپهسالار، تصمیم گرفت ساختمان هایی در باغ احداث نماید. او در سال ۱۲۵۳ خورشیدی، طرح عمارت بهارستان (سپهسالار) را به مهندس میرزامهدی خانشقاقی واگذار نمود و بعد از این تاریخ، ساختمان‌های دیگری نیز در این مکان احداث شد که از مهم ترین آنها می‌توان به مسجد و مدرسه‌ی سپهسالار و کلاه فرنگی ملیجک اشاره نمود.

در مقاله معماری معاصر ایران باغ ملی، به تفضیل به معرفی باغ ملی و بررسی معماری باغ ملی پرداختیم که باغ ملی هم یکی دیگر از ساختمان‌های دوره قاجار می‌باشد.

 

مجموعه ساختمان‌های بهارستان

 

عمارت بهارستان (سپهسالار)

بنای بهارستان، که در سفرنامه‌های جهانگردان غربی به عمارت سپهسالار معروف است، در سال 1253 خورشیدی با طرح اولیه‌ی مهندس میرزامهدی خانشقاقی احداث شد. آنچه از نوشته های ناظم‌الاسلام کرمانی می‌توان استنباط کرد، این است که عمده هدف سپهسالار علاوه بر استفاده‌ی شخصی از بنا، موارد دیگری نیز بوده است. از طرفی علی اکبر دهخدا بر این عقیده است که بنای عمارت سپهسالار عمدتاً جهت مجلس و با الگوبرداری از عمارت مجلس عثمانی طراحی شده است. بنای کاخ بهارستان به سال ۱۲۵۷ خورشیدی (۱۲۹۶ هجری قمری) با همکاری استاد معمار، حسن قمی، به پایان رسید. سردر عمارت نیز در حدود سال ۱۲۶۰ خورشیدی ساخته شد. این تاریخ زمانی آشکار شد که در حین تجدید بنای سردر در سال ۱۳۱۳ خورشیدی، نامه ای به زبان فرانسوی در شیشه‌ای کوچک از زیر سردر سنگی بهارستان به دست آمد که در آن نوشته شده بود: «این سردر برای میرزاحسین خان سپهسالار بر اساس طرح مهندس فرانسوی فاليوس بواتال (Falius Boital) در ۱۵ فوریه‌ی سال ۱۸۸۱ میلادی (۲۷ بهمن ماه ۱۲۵۹ خورشیدی) و توسط استاد غلام بنا و میرزا علی اکبر سنگ تراش ساخته شد.» بعد از مرگ سپهسالار، ساختمان در اختیار ناصرالدین شاه قرار گرفت و به عنوان یکی از ابنیه ی دولتی محسوب شد و از این زمان به بعد، این مکان به عنوان یکی از کاخ های تشریفاتی جهت پذیرایی از سفرای خارجی و رجال سیاسی قرار گرفت.

به منظور مقایسه بهتر معماری ساختمان‌ها و اندیشه پشت طرح یک ساختمان، می‌توانید مقاله هنر معماری در عصر هخامنشیان را مطالعه فرمایید تا بتوانید به قیاس کاملی از سبک‌های هنر معماری دست یابید.

 

عمارت بهارستان

 

معماری عمارت بهارستان

معماری عمارت بهارستان نمونه‌ای خوب و کامل از معماری دورگه قاجار است. عمارت بهارستان، ساختمانی دو طبقه با پلانی کشیده است. این ساختمان تالاری هم‌عرض ساختمان و به درازای 5 برابر طول تالار، در طبقه اول دارد. از طرفی می‌توان این التقاط را در نمای جنوبی، شمالی و بخش الحاقی سال 1303 خورشیدی ساختمان مشاهده کرد. به طوری که نمای جنوبی تقلیدی از معماری نئوکلاسیک اروپایی و نمای شمالی وام گرفته از تزئینات معماری هخامنشی است.

گاهی بررسی اصول و سبک یک نوع خاص از معماری به ما در شناخت و به کارگیری آن اصول در طراحی بسیار کمک خواهد کرد. معماری سنتی چیست و تفاوت آن با معماری معاصر آن چیست؟ با مطالعه مقاله معماری سنتی چیست، می‌توانید به راحتی به پاسخ این سوال دست یابید. ادامه دارد...

 

فضای داخلی مجتمع بهارستان

 

ایرانادکور، مرجع تخصصی معماری و دکوراسیون داخلی با بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص در امر ساخت و ساز از مرحله ایده‌پردازی تا اجرای حرفه‌ای همراه شما مخاطبین گرامی خواهد بود.

نویسنده: ه. درعلی/ عضو تیم تحریریه ایرانادکور

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم