09177114128 سفارش دکوراسیون
معماری قاجار، در اصل پیش‌ درآمدی بر شکل‌گیری معماری معاصر ایران است. معماری معاصر ایران، تاریخ تسلط تمدن جدید غرب است بر فرهنگ کهن ایران، خواه آن را سازنده بنامیم یا ویرانگر؛ در نگاه ما نسبت به تحولات هنر و به خصوص معماری دوران قاجار چندان تفاوتی نمی‌کند.

تاریخ مقاله: 1398/06/23

 

ایرانادکور، مرجع معماری و دکوراسیون داخلی، در این نوشتار تلاش می‌کند تا پیش درآمدی بر شکل‌گیری معماری معاصر ایران و برخی از ویژگی‌های معماری معاصر ایران را با توجه به نوشتارهای تاریخی و سخنان صاحبان نظر برای شما مخاطبین عزیز بیان کند.

معماری قاجار، در اصل پیش‌ درآمدی بر شکل‌گیری معماری معاصر ایران است. معماری معاصر ایران، تاریخ تسلط تمدن جدید غرب است بر فرهنگ کهن ایران، خواه آن را سازنده بنامیم یا ویرانگر؛ در نگاه ما نسبت به تحولات هنر و به خصوص معماری دوران قاجار چندان تفاوتی نمی‌کند. این دوران افسون‌زدایی جدید، برای انسان ایرانی، آنچه را که به ارمغان آورد، ضرورت خودشناسی تاریخی بود. این خودشناسی معلول نفوذ غربی‌ها و رواج راه و رسم جدید در خوانش و تدوین تاریخ معاصر ایران بود.

 

ویژگی معماری معاصر ایران

 

آنچه در این دوران شاهد شکل‌گیری آنیم، التقاط یا ظهور اشکال دورگه و به بیانی شکل‌گیری مفاهیم و فرم‌های هیبریدی است. ظهور اشکال و مفاهیم دورگه با پدیده‌ی جهش‌های فرهنگی که در پی تداخل جهان‌های نامتجانس حاصل می‌شوند، در پیوند است.

با تامل بر هنر قاجار درمی‌یابیم که هنرمندان آن دوره به روال فرهنگ ایرانی اینگونه عمل نموده‌اند که فرهنگ بیرونی را در خود مستحیل سازند، نه خویشتن را در آن و این یکی از ارزشمندترین رویکردهای هنر قاجاری است. از همین زمان است که در نقوش کاشیکاری‌ها و تذهیب‌های دوران قاجار، با طرح جدیدی به نام «گل فرنگی» آشنا می‌شویم.

دیدگاه‌ها و نقطه نظرات بستر حاکمه‌ی دوره قاجار، شباهتی بی‌نظیر با دوره باروک فرانسه دارد. البته لازم به یادآوری است که در این مقایسه آنچه مدنظر قرار گرفته، تفکر حاکم در دربار و انعکاس آن از نظر مفهومی در معماری است. از مشخصه‌های بارز این دو می‌توان به مواردی مانند قدرت و خوش گذرانی و یک نظام مطلق و خشک اشاره کرد. ساخت کاخ و قصر، مشخصه بارز این دو دوره تاریخی است. ساخت کاخ‌ها و قرین شدن آن با باغ نیز موید همین دیدگاه است. در وسط این باغ‌ها ساختمانی وسیع ساخته می‌شد که تزئینات پر زرق و برقی داشت و جایی بود که در آن مراسم و اجتماعات_ در مورد قاجار مراسم تعزیه در ماه‌های محرم، مراسم اعیاد_ برگزار می‌گردید و جای مناسبی برای برگزاری مهمانی‌های بزرگ به شمار می‌رفت.

 

معماری معاصر ایران

 

معماری قاجار که پیش درآمدی بر معماری معاصر ایران است، به حق اصول، مبانی و الگوهای قدیم معماری ایران را ارتقا بخشید و با جسارتی تحسین‌برانگیز نوآوری‌هایی از نظر فضا به وجود آورد. از سویی، می‌توان معماری معاصر ایران را از زاویه خلاقیت‌های فضایی آن ارزیابی نمود. اگر از این منظر به معماری معاصر ایران نظر بیفکنیم، معماری این دوره ارزش بالایی پیدا می‌کند. چرا که در این دوره خلاقیت‌های فضایی افزایش می‌یابد، تنوع فضاها بیشتر می‌شود و فضاهای نوینی خلق می‌شوند. 

آنچه در ادامه مقاله بعد می‌آید، بررسی موردی معماری ابنیه قاجاری تهران است که با مد نظر قرار دادن عناصر معماری وارداتی و تلفیق آن با معماری ایرانی و در نهایت شکل‌گیری دورگه قاجار و اصول معماری معاصر ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد. ادامه دارد...

 

معماری معاصر ایران 2

ایرانادکور، مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی در جنوب کشور، سعی دارد تا اطلاعات ارزنده و مفیدی را در خصوص معماری معاصر ایران در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار دهد؛ به همین منظور می‌توانید با مطالعه معماری ایرانی به سبک پیرنیا و انواع خانه‌ها در ایران اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

نویسنده: ه. درعلی/ عضو تیم تحریریه ایرانادکور

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم