09177114128 سفارش دکوراسیون
گل ها، درختان و بوته ها، می توانند فضای خوبی برایتان به وجود بیاورند. اگر در منزل دارای باغچه ای کوچک هستید یا در حومه شهر فضای کافی برای کاشت گیاهان مختلف دارید، انتخاب نوع درختان و گیاهان و این که هریک کجا کاشته شوند، جالب و سرگرم کننده بوده و طراحی خاصی می طلبد.

وجود فضاهای طبیعی، فرآیند طراحی ویلا را تحت تاثیر قرار می دهد و به نوعی آن را با طراحی محوطه ویلا می آمیزد. وجود فضای سبز در جوار یک بنای مسکونی و یا خانه ویلایی، علاوه بر ارتقای کیفیات فضایی و تصفیه و تلطیف هوا، باعث ایجاد پتانسیلی برای کاشت گل ها و گیاهان، پرورش سبزیجات و گذران اوقات فراغتی خوش و لذت بخش می شود.

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز را به ما در ایرانادکور بسپارید و در باغ رویایی خود طبیعت را تجربه کنید.

با انتخاب گل ها، درختان و بوته ها، سبک و عمق کار، میهمانان را حتی بیرون از فضای منزل به وجد آورید. تلفیق و آراستن گیاهان، هنر واقعی و نشان دهنده تجربه شماست. به عنوان یک مبتدی ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشید، هرکسی اشتباه می کند، خیلی نگران نشوید، آن را به حساب کم تجربگی بگذارید. سعی کنید از نظر کارشناسان آگاه شوید و از طرح هایی که دیگران استفاده کرده  و شما خوشتان آمده است، استفاده نمایید.

 

طراحی باغ

بیشتر بخوانید 

نور پردازی دیوار باغ

 

چه مواردی را برای طراحی باغچه ویلا باید در نظر گرفت؟

جانمایی ساختمان ویلا در محوطه ویلا باغچه دارای اهمیت بسیار است. از آنجاییکه فضای باز باغچه ویلا نسبت به باغ ویلای بزرگ، محدود است، گزینه های اندکی برای استقرار مناسب بنا وجود دارد. ملاحظاتی مانند مسیر دسترسی، حفظ حریم های بصری-کالبدی با فضاهای مجاور و وجود شیب و ناهمواری های سایت، مهمترین عواملی هستند که در این رابطه مد نظر قرار می گیرند.

در حالتی که جانمایی ویلا به گونه ای است که وجه عقبی آن به باغچه و فضای باز اختصاص می یابد، محوطه سازی حیاط عقبی مناسبی باید برای آن در نظر گرفت تا تبدیل به فضای متروک و بلا استفاده ای نشود. با ایجاد کفسازی مناسب، در نظر گرفتن یک باربیکیو یا شومینه بیرونی و مبلمان ساده ای برای نشستن و استراحت، فضای دنج و آرامی به وجود خواهد آمد که با وجود گل ها و گیاهان شاداب، تجربه ای لذت بخش خلق خواهد کرد.

ما در ایرانادکور اجرای محوطه سازی در شیراز را به شما ارائه خواهیم داد.

هنگام طراحی باغچه این سوال ها را از خود بپرسید:

 1. شکل باغچه منظم باشد یا غیرنامنظم؟
 2. باغچه حالت رسمی داشته باشد یا غیررسمی؟
 3. نیازی به تغییر سیستم فاضلاب است یا خیر؟
 4. چقدر وقت صرف نگهداری آن کنم؟
 5. چقدر هزینه کنم؟

جواب ها به شما در نوع گیاهانی که برای محوطه سازی انتخاب می کنید و جایی که آن ها را باید بکارید، کمک می کنند. بعضی درختان و درختچه ها قیمت بیشتری داشته و نگهداری کمتری لازم دارند، در حالی که نگهداری بعضی گیاهان وقت بیشتری می گیرد. همین ها هستند که سبک و تاثیر واقعی را ایجاد می کنند.

 با ما در تماس باشید تا ایده هایی برای محوطه سازی باغ به شما ارائه دهیم که کاملا منحصر به فرد و خلاقانه باشد.

 

سبک طراحی ویلا

یک طرح را برای محوطه سازی فضا در نظر بگیرید و آن را اجرا کنید. برگ های پهن و پر شاخ و برگ به باغچه شما عمق و تراکم می دهد در صورتی که این حس با انتخاب گیاهان دارای برگ های ظریف، نقره ای و حساس کم تر ایجاد می شود. در باغ های رسمی گیاهان باید منظم کاشته  شوند یا دارای شکل مشخص باشند (مانند شمشاد یا درخت سرخ دار) در حالی که باغ های غیررسمی مانند باغچه های حومه شهر باید ترکیبی از گل ها، سبزیجات و گیاهان باشند.

رنگ های کاربردی طراحی ویلا

از به کار بردن رنگ های بسیار مختلف در باغ خودداری کنید و وسوسه نشوید. رنگ های متنوع طرح شما را ضعیف می کنند. برعکس تکرار یک گیاه اصلی یا تکرار بعضی رنگ ها طرح شما را منسجم تر نشان می دهد.

به خاطر بسپارید که انتخاب رنگ  باید با حالت باغ در ارتباط باشد. آبی و سفید احساس سردی و تمیزی داده و  فاصله ایجاد می کند. رنگ های شاد برای جاهای کم نور مناسب اند و آن را به خوبی انعکاس می دهند. قرمز و نارنجی به دلیل ایجاد حس گرما، مناسب جاهای سردند.

بیشتر بخوانید : 

روف گاردن ارزان در شیراز

 

طراحی باغ

 

ایجاد تنوع در طراحی باغ و ویلا

نگذارید باغ شما در وسط تابستان مملو از رنگ های مختلف و در فضای بی روح زمستان خالی و خالی تر شود. در انتخاب گیاهان و تنوع آن ها در فصل های مختلف دقت کنید.

ﻃﺮاﺣﯽ محوطه سازی ﺑﺮاي ﻣﻨﺎزل ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ و اﻧﺘﺨﺎب ﻧﺒﺎﺗﺎت در گذشته یک ﻃﺮح ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ که ﻋﺒﺎرت ﺑﻮد از دو ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻋﻤﻮد ﺑﺮﻫﻢ ﮐﻪ ﻣـﺤـﻮﻃـﻪ ﺑﺎغ را ﺑﻪ ﭼﻬﺎر ﻗﺴﻤﺖ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽ ﮐـﺮد و ﺣﻮض ﯾﺎ اﺳﺘﺨﺮي در وﺳﻂ ﭼﻬـﺎرراه ﻣـﯽ ﺳﺎﺧﺘﻨﺪ. درﺧﺘﺎن ﻣﯿﻮه و ﺑﻌﻀﯽ درﺧﺘﺎن ﺑـﯽ ﺛﻤﺮ و ﺳﺎﯾﻪ اﻧﺪاز در وﺳﻂ ﻗـﻄـﻌـﺎت ﻣـﯽ کاشتند و احیانا در حاشیه های جلو ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﮔﻞ ﮐﺎري ﻣﯽ ﻧـﻤـﻮدﻧـﺪ. اخیرا ﺑﻌﻀﯽ از ﺧﺎﻧﻪ ها ﮐﻪ ﻣﯽ ﺧﻮاﻫـﻨـﺪ ﻣﺨﺎرج ﮐﻤﺘﺮي ﻣﺘﺤﻤﻞ ﺷﻮﻧﺪ اﻃﺮاف دﯾـﻮار ﺣﯿﺎط را درﺧﺘﺎﻧﯽ از ﻗﺒﯿﻞ ﭼﻨﺎر و ﯾﺎ ﮐﺎج درﯾﮏ ردﯾﻒ ﻣﯽ ﮐﺎرﻧﺪ و ﭼﻨﺪ درﺧﺖ ﺳـﺎﯾـﻪ اﻧﺪاز در روي ﭼﻤﻦ و ﭼﻨﺪ ﻟﮑﻪ ﮔﻞ در وﺳﻂ ﭼﻤﻦ ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ، ﺑﺨﺼﻮص ﮔﻞ ﺳﺮخ  ﮐﻪ از ﻗﺪﯾﻢ در اﯾﺮان ﻣﺮﺳﻮم ﺑﻮده اﺳﺖ، در ﻫﺮ ﻣﻨﺰﻟﯽ ﭼﻨﺪ ﺑﻮﺗﻪ از آﻧﺮا ﻣـﯽ ﮐـﺎرﻧـﺪ از ﻣﻮﻗﻌﯽ ﮐﻪ ﻃﺮاﺣﯽ در ﺑﺎﻏﻬﺎي ﻣﺪرن ﻣﻌﻤﻮل شد، براي ﺗﻬﯿﻪ پلان محوطه سازی منازل ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ اﺑﺘﺪا از ﻣﺤﻞ، ﻧﻘﺸﻪ ﺑﺮداري ﮐﺎﻣـﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ. ﺑﺮاي اﯾﻦ ﻣﻨﻈﻮر ﻗﺴﻤت های زﯾﺮ، در ﻧﻘﺸﻪ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻣﯽ ﺷﻮد.

 1. ﺧﻄﻮط ﺧﺎرﺟﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن هایی که در ﻣﺤﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه و ﯾﺎ در آﺗـﯿـﻪ ﺳـﺎﺧـﺘـﻪ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.
 2. ﺗﻌﯿﯿﻦ ارﺗﻔﺎﻋﺎت زﻣﯿﻦ در ﻣﺤﻞ.
 3. ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ درب ورودي زﻣﯿﻦ.
 4. ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻣﺤﻞ آﻧﭽﻪ در زﻣﯿﻦ ﻣﻮرد ﺑﺤـﺚ، ﻣﻮﺟﻮد اﺳﺖ؛ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺗﮏ درﺧﺖ و ﯾﺎ درﺧﺘـﺎن ﮐﻬﻦ ﻗﺎﺑﻞ اﺳﺘﻔﺎده، چاه ها و غیره

بیشتر بخوانید : 

طراحی استخر مدرن در شیراز

 

در ورودی ماشین رو درﮐﻨﺎر دﯾﻮار ﺑﺎﺷﺪ و اﮔﺮ ﻃﻮل دﯾـﻮار زﯾـﺎد ﺑﺎﺷﺪ، ﯾﮏ در ورودي ﭘﯿﺎده رو ﻧﯿﺰ در ﻃـﺮف دﯾﮕﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﻗﺮار ﮔﯿﺮد. انتخاب آبنما یا ﺣﻮض و ﯾﺎ اﺳﺘﺨﺮ ﺷﻨﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﻧﻈﺮ ﺻـﺎﺣـﺐ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺎﺷﺪ در ﻫﺮ ﺻﻮرت آب ﻧﻤﺎﻫـﺎ ﺑـﺎﯾـﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮ در ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻧﻘﺎط ﺣﺴﺎس ﺳـﺎﺧـﺘـﻤـﺎن  ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﺎﻟﻦ ﭘﺬﯾﺮاﺋﯽ ﻗﺮار ﮔﯿﺮد وﻟﯽ اﺳﺘـﺨـﺮ ﺷﻨﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﺎ ﺣﺪودي دور از اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ واﻗـع شود. خطوط استخر باید با خطوط جاده اﺻﻠﯽ و ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻣﻨﺰل ﻫﻢ آﻫﻨﮓ ﺑـﺎﺷـﺪ. ﻧﻘﺎﻃﯽ ﮐﻪ ﺑﺮاي ﻧﺸﺴﺘـﻦ در ﻫـﻮاي آزاد  اﻧﺘﺨﺎب ﻣﯽ ﺷﻮد ﺑﺴﺘﮕﯽ ﺑﻪ وﺳﻌﺖ ﻣﺤﻮﻃﻪ ﺑﺎغ دارد اﯾﻦ ﻧﻘﺎط ﮐﻪ ﺑﻪ ﭘﺎﺳـﯿـﻮ ﻣـﻌـﺮوف اﺳﺖ ﺑﺎﯾﺪ ﻧﺰدﯾﮏ ﻣﻨﻈﺮه آب ﺑﺎﺷـﺪ و اﻃﺮاف آﻧﺮا درﺧﺘﺎن ﺳﺎﯾﻪ دار ﺑـﮕـﯿـﺮﻧـﺪ.

 

طراحی باغ در شیراز

 

ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﯾﮏ آﻻﭼﯿﻖ در ﺻـﻮرت ﻟﺰوم در ﻃﺮف ﻣﺸﺮق ﻣـﯽ ﺳـﺎزﻧـﺪ و در قسمت عقب آلاچیق، درختان را به طور انبوه می کارند. راه ﻋـﺒـﻮري از آﻻﭼﯿﻖ ﺑﻪ ﻋﻤﺎرت ﯾﺎ ﯿﮏ ﺟﺎده ﭘﯿﺎده رو ﮐﻪ ﺑﺎغ را ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن وﺻﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﻣـﺘـﺼـﻞ ﻣﯽ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ.

قطعات گل کاری را با خطوط ﻣﻨﺤﻨﯽ ﯾﺎ ﺻﺎف در ﮐﻨﺎر ﭘﯿﺎده روﻫـﺎ و در ﻣﺠﺎورت ﺧﯿﺎﺑﺎن ورودي ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﮐـﻨـﻨـﺪ. ﮔﻠﻬﺎي ﭘﺎ ﮐﻮﺗﺎه وﺻﻞ ﺑﻪ ﭼﻤﻦ و ﭘﺸﺖ آﻧﻬـﺎ درﺧﺘﭽﻪ ﻫﺎي زﯾﻨﺘﯽ و ﺑﻌﺪ از درﺧﺘﺎن ﺑﻠـﻨـﺪ ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﯿﺮﻧﺪ. درﺻﻮرﺗﯿﮑﻪ زﻣﯿﻦ وﺳﯿﻊ ﺑﺎﺷﺪ در ﻗﺴـﻤـﺖ ﺟﻨﻮب زﻣﯿﻦ درﺧﺘﺎﻧﯽ ﻣﯽ ﮐﺎرﻧﺪ ﮐﻪ ﻣﻨﻈـﺮه ﺟﻨﮕﻠﯽ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

برای کسانی که در شهرهای شلوغ، صنعتی و یا آلوده زندگی می کنند، انتخاب درﺧﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻧﮕﻬﺪاري و ﺗﻮﺟﻪ زﯾـﺎد ﻻزم ﻧﺪارﻧﺪ و درﺧﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺑﻪ آﻟـﻮدﮔـﯽ ﻫﻮا را دارﻧﺪ ﻣﻬﻢ و ﺿﺮوري اﺳﺖ.     

 

 

در این مقاله از ایرانادکور تلاش کردیم طراحی باغ  را با شما مرور کنیم و اصول اساسی دیزاین باغ را بررسی کنیم ، برای دریافت نتایج بهتر می توانید با ما در تماس باشید و مشاوره و بازدید رایگان را از ما هدیه بگیرید.

 

نویسنده : ص.توکلی / عضو تیم تحریریه ایرانادکور 

1400/03/27

برچسب ها :

نظرات کاربران

  برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم