خانه های پیش ساخته از رویا تا واقعیت. هر پیشرفتی در زمینه علم و صنعت حاصل نمی شود مگر از سر نیاز و یا خیال پردازی . گاهی انسان ها رویای کودکی خود را به همراه می آورند تا بزرگسالی و چون در بزرگسالی دارای توانایی ، علم ، قدرت و ثروت می شوند ، از ترکیب این توانمند سازها با آن رویای کودکی تکنولوژی و یا محصولی پدیدار می شود که تحسین برانگیز است . یکی از این آرزوهای به واقعیت پیوسته سخت خانه های پیش ساخته است . که نشان از رشد تکنولوژی دارد . این روزها که زمان بیشترین ارزش خود را در تمام دوران ها پیدا کرده قطعا ساخت خانه ای که قبلا قطعات آن به خوبی ساخته و پرداخته شده و تنها باید سر هم بندی شود ، بسیار کارآمد و مفید است . لذا بر آن شدیم در این نوشتار نگاهی داشته باشیم به این خانه های زود ساخت ، خانه های پیش ساخته . همراهمان باشید در ایرانادکور .

تاریخ مقاله : 1398/05/22

ایرانادکور ، همگام با اخرین تکنولوژی روز دنیا با شناخت کافی از انواع سبک های معماری ، همراه با شما و در کنارتان ، بهترین ،کم هزینه ترین و در عین حال سریع ترین راه ها برای رسیدن شما عزیزان به هدفتان خواهد بود . اعتماد شما پشتوانه ماست . در این مقاله که به تلاش تیم تحریریه ایرانادکور و با نظارت مهندسین معمار گروه ایرانادکور تهیه شده است ، به بررسی خانه های پیش ساخته / خانه ای در کوتاه ترین زمان! خواهیم پرداخت .

خانه پیش ساخته

انواع خانه های پیش ساخته

خانه پیش ساخته ترکیبی است از پیشرفت تکنولوژی و مدیریت زمان . انواع خانه ها در معماری ایرانی به سرعت پیشرفت کرده تا آنجا که خانه های پیش ساخته به سرعت جایگاه خود را در بین مردم عادی و صنایع مختلف باز کرده است . می خواهیم در خصوص خانه های پیش ساخته بیشتر بدانیم . خانه پیش ساخته چیست ؟ خانه پیش ساخته Prefabricated building خانه ای است که تمامی قطعات آن در خارج از محل نهایی قرارگیری خانه ساخته شده و سپس اسمبل می شود . خانه های پیش ساخته دو دسته اند :

 • خانه های پیش ساخته قابل جابه جایی

 • خانه های پیش ساخته غیر قابل جابه جایی

آنها که قابلیت جابه جایی دارند مثل کانکس ها که همگی با آنها آشنایی داریم . نوع غیر قابل جابه جایی که سازه هایی دقیق هستند که در محل اجرا به هم متصل می شوند و احتمالا خانه بزرگی را تشکیل می دهند و پس از آن دیگر قابل جا به جا کردن نیستند .

از منظر دیگر خانه های پیش ساخته به چند صورت بتنی – فلزی – چوبی و سه بعدی می باشند و هر کدام از این موارد داراي مزیت ها و معایب خاص خود می باشند که بر اساس شرایط مکانی و شرایط هر منطقه یا به علت امکانات و عوامل مختلف می تواند اقتصادي و کاربردي باشد.

گاهی نیز می توان این خانه های پیش ساخته  را از نظر کاربرد به دو دسته رفاهی و مسکونی تقسیم بندی کرد .

مزایای ساخت خانه های پیش ساخته

خانه های پیش ساخته دارای مزایا و معایب خاص خود هستند . از جمله مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرعت در اجرا

 • راحتی نصب

 • دقت بالای ساخت

 • تنوع در انتخاب

 • کاهش وزن ساختمان و کاهش نیروی زلزله

 • عایق صوتی و حرارتی

 • مقاومت در برابر آتش

 • حمل و نقل آسان

 • افزایش عمر مفید ساختمان

 • کاهش هزینه نفر ساعت ساخت

 • قابلیت اجرای اصول و قوانین دکوراسیون

 • قابلیت کار در هر شرایط جوی و اقلیمی

خانه پیش ساخته

خانه های پیش ساخته بتنی

ساختمان های پیش ساخته بتنی دارای بدنه ای فلزی اما سبک است دارای مقاومت بسیار و قابلیت اطمینان بالاست . این سازه ها به دلیل مقاومت بسیار بالا ، انعطاف پذیری قابل قبول و کم هزینه بودنشان ، در ساخت ساختمان ها کاربرد بالایی دارند ، اما عملیاتی که باعث می شود تا این محصولات ، با این کیفیت بوجود آیند ، بسیار زمان بر می باشند . این سازه های در کارخانه ساخته شده و پس از گذراندن انواع تست های مرغوبیت به محل اجرا حمل می شوند . قالب بندی های بتن ، ساخت مواد اولیه ( ملات ) و اعمال آن ، زمان خشک شدن و ترمیم های احتمالی آن در حالت عادی بسیار زمان بر است که ساخت این اجزا در کارخانه زمان ساخت را به طرز چشم گیری و به شدت کم می کند . ساخت با دقت چنین سازه هایی در کارخانه علاوه بر سرعت بسیار بالاتر چون با کیفیت و مواد بهتری انجام می شوند ، بسیار مرغوب تر است چراکه این کارخانه ها به صورت تخصصی این کار را پیش می برند نسبت به کارگران معمولی ساختمان که ممکن است متخصص این امر نباشند .

ویلا و کاخ

خانه های پیش ساخته بتنی می تواند دارای انواع نماهای موجود در فضاهای داخلی و خارجی مثل انواع رنگ، گچ کاری و گچ بری، پی وی سی، تایل، سنگ و .. دارد. برای اجرا و نصب این خانه ها نیازی به عملیات ساختمانی در محل اجرای خانه نیست.

انواع تصال در این نوع خانه پیش ساخته عبارتند از :

 • اتصال ستون به پی

 • اتصال ستون به ستون

 • اتصال تیر به ستون

 • اتصال سقف به تیر

 • اتصال سقف به سقف

خانه های پیش ساخته ال اس اف LSF

این نوع خانه پیش ساخته مدرن ترین و جدید ترین نوع تکنولوژی ساخت این نوع از خانه هاست .  

اساس ساخت این خانه های پیش ساخته ورق های کم ضخامت فولادی با پوشش گالوانیزه است . به دلیل داشتن وزنی کم ، نصب ارزان و سریع ، دقت و ظرافت خیلی بالاتر نسبت به سازه های بتنی ، استحکام بالا در برابر انبساط و انقباض ، اقلیم ، آتش سوزی و زلزله و همچنین قابلیت بازیافت و حمل و نقل آسان ، به یکی از پرطرفدارترین مواد اولیه ساخت و ساز تبدیل شده اند .ساختمان های خیلی بزرگ را نمی توان با ال اس اف ساخت اما خانه های کوچک ، سوئیت ، ویلاهای 1 یا 2 طبقه ، رستوران ها ، سالن های ورزشی ، مدرسه را بخوبی ساپورت می کند .

خانه پیش ساخته

اجزای ساختمان های پیش ساخته ال اس اف شامل سه بخش است:

 • ورق‌های فولادی به عنوان اسکلت

 • پنل گچی برای پر کردن فضاهای خالی میان سازه های فلزی بکار میرود .

 • نمای بیرونی که بر اساس کاربری سازه ، محل احداث ساختمان و سلیقه صاحب خانه در نظر گرفته می شوند .

اسکلت اولیه از نورد سر است و انواع پیچ و مهره برای مونتاژ آن بکار میرود . ساخت این نوع از خانه با دقت بسیار بالا در کارخانه انجام می گیرد و اندازه های دلخواه بسته به سفارش قابل اجراست و بهمین دلیل تمام فضاهای پیش نیاز (مانند جای عبور کابل های برق ، کانال های تهویه و لوله های فاضلاب ) از پیش تعبیه می شوند ، اندازه ستون ها ، دیوارها و سقف به آنقدر درست و دقیق است که مقدار پرتی ساخت و ساز را به بسیار کاهش می دهند که این عامل سبب صرفه جویی در هزینه ها ( هزینه مواد اولیه ، هزینه کارگر ، هزینه خواب سرمایه و ... ) می گردد . از دیگر مزایای این نوع خانه ها امگان اجرای موازی است . تعبیه سیستم تهویه ، کابل کشی ، نازک کاری ، عایق کاری را می توان به موازات هم پیش برد و بیش از پیش در زمان صرفه جویی کرد .

خانه حیاط دار

خانه های پیش ساخته چوبی

و اما خانه های چوبی ، کاربرد چوب در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است . هرگاه بحث مصالح ساختمانی است ، چوب حضور دارد . از دیرباز چوب منتخب انسانها بوده است برای بناهای مختلف ازجمله خانه . چوب علاوه دارای وزنی سبک ، استحکام زیاد ، انعطاف پذیری بالا ، ظاهری چشم نواز و دسترسی آسان می باشد . بعد از تولید دستگا های CNC که برش های دقیق و منظمی طبق نقسه میزند سازه های وبی از ستون خانه های روستایی به کاربردهای بسیار گسترده ترین سید و در معماری ، شهرسازی ، عمران و بسیاری صنایع دیگر وارد شد . پس از آن با تلفیق معماری سنتی پر از چوب و سبک مدرن معماری ، تولیدات بسیار زیبا و کاربردی تری خلق شد . شالوده گسترده یا Slab   که با توجه به سادگی و ارزانی نسبت به دیگر روش ها ، رایج ترین مدل فونداسیون برای خانه های چوبی است کاربرد زیاد دارد . پس از ساختن بستری از بتن ، ساختمان پیش ساخته چوبی روی آن مونتاژ می شود . خانه های چوبی عایق حرارت و برق هستند و زنگ زدگی ندارند . و چون این سازه از دل طبیعت است ، حس بکر زیستی را به افراد خواهد داد . برای ساخت ابتدا در کارگاه چوب ها ساخته و کدگذاری می شوند . سپس فونداسیون در محل ، اجرا شده و چوبها ردیف به ردیف در هم قفل می شوند .

خانه پیش ساخته چوبی

خانه های پیش ساخته PVC

پی وی سی به دلیل مقاومت بالا در برابر فرسایش ، قیمت ارزان و قابلیت مونتاژ آسان کارگاه های ساختمانی ، علاوه بر استفاده از آن بجای چوب ، سفال و سیمان ، به عنوان وینیل سایدینگ ( نمای بیرون ساختمان پیش ساخته) ، برش پنجره‌ ها ، لوله و کانال ، پنجره‌های تاریک ، کف و سقف سازی و پوسته کابل‌ برق نیز استفاده می شود . این خانه ها گاهی بصورت یک جا قابل جا به جایی هستند .

انواع خانه پیش ساخته

ایرانادکور ، مرجع دکوراسیون داخلی منزل در جنوب کشور ، با حضور معماران هنرمند و با تجربه در تیم خود و اجرای موفق تعداد زیادی پروژه بهترین مشاور شما در زمینه  اجرای دکوراسیون داخلی خواهد بود .

نویسنده  : ص . توکلی / عضو تیم تحریره ایرانادکور

برچسب ها :