09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
رنگ یکی از نعمت های خداوند در هستی است . تصور کنید همه چیز سیاه و سفید بود . هرگز چیزی زیبا نمی نمود . در دکوراسیون داخلی منزل ، رنگ ، موضوعی بسیار بسیار مهم و تعیین کننده است . حتی اگر مبلمان ، پرده ، کاغذ دیواری و کف پوش خانه از بهترین مارک ها و جنس ها باشند و هر یک در نوع خود بهترین های بازار ، وقتی ترکیب رنگی مناسبی نداشته باشند ، زیبایی نخواهند داشت . اما انتخاب رنگ هم بعد از سلیقه به عوامل گوناگونی بستگی دارد که امروز می خواهیم در مورد آن بحث و بررسی کنیم . کارشناسان ایرانادکور در این راه همراه شما خواهند بود .

تاریخ مقاله : 1398/5/09

ایرانادکور ، پیشتاز عرصه دکوراسیون داخلی ، با سالها تجربه و اجرای پروژه های بسیار موفق ، در خدمت شما ارجمندان خواهد بود . در این مقاله به بررسی بهترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون خانه و انواع ترکیب رنگهای دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت .

بهترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون خانه

هنگام برگزیدن رنگ برای وسایل و عناصر خانه باید به این اصل توجه داشت که ترکیب و هارمونی رنگی بین وسایل باید حفظ شود . در انتخاب رنگ باید به سبک معماری خانه ، نوع محیط ، سن و جنسیت و تعداد افراد خانواده ، و ابعاد خانه توجه خاص داشت .

داشتن دکوراسیون تک رنگ هنر نیست و این یکی از اشتباهات رنگی در طراحی داخلی خانه است . اینکه همه چیز را کرم قهوه ای بخریم و دور هم بچینیم ، به نظر هماهنگ است اما ممکن است پس از مدتی خسته کننده و تکراری به نظر آید . قالی دستباف کرم ، مبل قهوه ای ، پرده کرم رنگ و چند آباژور و گلدان در تم های مختلف ، موضوع تکراری بسیاری از خانه هاست . از آن سو مبل آبی ، قالی لاکی ، گلدان های رز قرمز و زرد در کنار یک آشپزخانه با کابینت های سفید و مشکی ، منظره ای به وجود می اورد که انسان دوست دارد از آنجا سریعا خارج شود .

شومینه و دکور خانه

شناخت دسته بندی  و ترکیب رنگ ها

برای داشتن بهترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون خانه ابتدا باید رنگ ها را بخوبی بشناسیم .

رنگ ها را از یک منظر می توان به دو دسته رنگهای اصلی و فرعی تقسیم بندی کرد .

در این تقسیم‌بندی سه رنگ اصلی وجود دارد و باقی رنگ‌ها از ترکیب این سه رنگ اصلی به دست می‌آیند که رنگ های فرعی هستند . زرد ، قرمز و آبی رنگ‌های اصلی هستند و رنگ‌های دیگر مانند نارنجی (ترکیب زرد و قرمز) ، سبز (ترکیب زرد و آبی) ، بنفش (ترکیب قرمز و آبی) و … رنگ‌های فرعی را تشکیل می‌دهند .

تشخیص مکمل رنگ‌های اصلی نیز با توجه به رنگ‌های فرعی که از ترکیب رنگ‌های اصلی به دست می‌آیند کار ساده‌ای است . مکمل هر رنگ اصلی دو رنگ اصلی دیگر و ترکیب آن دو است . به عنوان مثال رنگ قرمز و زرد و ترکیب آن‌ها یعنی نارنجی مکمل‌های رنگ آبی هستند .

در یک دسته بندی دیگر اصولا رنگ‌ها به سه دسته Shadeشید ، Hue هیو و Tint تینت تقسیم می‌شوند .

رنگ Shade؛ از ترکیب مقدار کمی رنگ سیاه به رنگ‌ها ، رنگ شید تشکیل می‌شود .

رنگ Hue به حالت اصلی رنگ بدون اضافه کردن رنگی گفته می‌شود . رنگ‌های ثانویه‌ای که از ترکیب دو رنگ تشکیل می‌شوند بدون اینکه رنگ ‌سفید یا مشکی به آن‌ها اضافه شود هیو محسوب می‌شود .

رنگ Tint با ترکیب مقدار کمی رنگ سفید به رنگ‌ها تشکیل شده است .

منظور از تن (tone) یا اصطلاحا تناژ در رنگ ‌شناسی اضافه کردن یک رنگ خنثی مانند رنگ خاکستری یا سیاه و سفید به رنگ اصلی است . به عبارت دیگر Tint و Shade نوعی تن محسوب می‌شوند .

ترکیب رنگ

روش صحیح ست کردن رنگها با یکدیگر

روش صحیح ست کردن رنگ‌ها با یکدیگر را نمی‌دانید ؟ ما قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چه رنگ ‌‌هایی با هم ست می شوند ؟ برای پاسخ به این سوال ، ابتدایی‌ترین راه حل ، استفاده از چرخه رنگ است . در واقع چرخه رنگ نمایانگر رنگ‌های هیو (Hue) یا اصلی در کنار هم است . در این چرخه ، رنگ‌ها از نظر گرم و سرد بودن از یکدیگر جدا شده‌اند . برای استفاده از چرخه رنگ و یافتن رنگ‌هایی که با هم هارمونی دارند شما چند راه حل پیش روی خود خواهید داشت .

پنل رنگی و ترکیب رنگ

اولین راه حل این است که در مواقعی که شما قصد دارید شیء خاصی ، به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد از رنگ‌های مکمل استفاده کنید . به عبارت بهتر رنگ‌های مکمل با هم در تضادند و این تضاد ، سبب می‌شود تا برخی از اشیاء بیشتر به چشم بیاید . برای اینکه ابتکار عمل بیشتری داشته باشید و دستتان برای انتخاب رنگ‌ها باز باشد می‌توانید از رنگ‌های شید یا تینت استفاده کنید . به عنوان مثال رنگ قرمز تیره و در نقطه مقابل رنگ سبز روشن را انتخاب کنید .

دومین راه حل تقسیم رنگ‌های مکمل است . در این روش از سه رنگ استفاده می‌شود . به این صورت که با توجه به چرخه رنگ ، دو رنگ کنار هم را در نظر گرفته می‌شود و رنگی که در مقابل آن قرار می‌گیرد ، رنگ سوم این ترکیب است . در این روش نیز رنگ‌ها با هم تضاد دارند . به عنوان مثال ارغوانی ، آبی و زرد .

سومین و رایج‌ترین راهی که برای ست کردن رنگ‌ها باهم وجود دارد استفاده از رنگ‌های مشابه است . در این شیوه نیز از سه رنگ استفاده می‌شود رنگ‌های این ترکیب باید در چرخه رنگ کنار هم باشند از به کارگیری رنگ‌های سرد و گرم در کنار یکدیگر خودداری کنید . بهتر است در این ترکیب از رنگ‌های تینت استفاده کنید . به عنوان مثال رنگ‌های سبز ، آبی و آبی فیروزه‌ای رنگ‌های مشابه محسوب می‌شوند .

راه حل چهارم استفاده از یک رنگ برای کلیه وسایل دکوراسیون می‌باشد . تنها تفاوت بین آن‌ها در کم رنگی و پررنگی است . مثلا سبز فسفری ، سبز چمنی و سبز روشن از این دسته هستند .

راه حل پنجم برای اینکه بدانید چه رنگ ‌‌هایی با هم ست می شوند استفاده از رنگ‌هایی است که در چرخه رنگ با فاصله ، یکسان از یکدیگر قرار گرفته‌اند . این رنگ‌ها با وجود تضاد زیادی که از هم دارند ، هارمونی بیشتری نسبت به رنگ‌های مکمل دارند . به عنوان مثال رنگ‌های زرد ، قرمز ، آبی از جمله رنگ‌هایی هستند که می‌توانید با هم ست کنید . نکته‌ای که باید در استفاده از این ترکیب مد نظر قرار دهید ، این است که به دلیل تضادی که بین این رنگ‌ها وجود دارد باید با فاصله زیاد از هم به کارگرفته شوند .

یک ترفند حرفه ای برای انتخاب رنگ

قانون 10-30-60 : 60 درصد رنگ غالب ، 390 درصد رنگ ثانویه یا غیر غالب ، 10 درصد رنگ های فرعی . این قانون را برای ترکیب رنگ ها در فضای خانه استفاده کنید تا منظره ای زیبا داشته باشید . این انتخب دقیقا مانند کت و شلوار مردانه است 60 درصد رنگ خود کت و شلوار ، 30 درصد پیراهن و 10 درصد کراوات است . در خانه دیوار و زمین 60 ، مبلمان و وسایل 30 و لوازم دکوری 10 درصد سهم رنگ را دارند .

دیوار و کف رنگ زمینه هستند . خوب است از رنگهای خنثی برای آنها استفده کنید تا هم فضا را بزرگ جلوه دهید و هم همه چیز با آنها هماهنگ شود . این به معنی سفید و خاکستری و کر م نیست به معنی رنگهای غیر تند مانند قرمز و سیاه و نارنجی است . این رنگها در نگاه اول خاص و هیجان انگیزند اما سریعا دلزدگی را ایجاد می کنند . اما رنگهای تند برای مبلمان و لوازم دکوری برعکس ، همیشه جذاب خواهد ماند .

چگونه از چرخ رنگ باید استفاده کنیم؟

منظور از چرخ رنگ دایره‌ای است که در آن رنگ‌ها بر اساس اصول و قواعد تئوری رنگ‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند و ویژگی‌های هر رنگ با کناری خود دارای یک بخش اشتراکی است . این چرخ در ادامه بررسی ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل بسیار به کار گرفته خواهد شد .

به منظور تبدیل شدن به یک دکوراتور یا طراح سطح بالا یا متوسط ، نیاز است که قواعد اساسی و پایه‌ای در مورد رنگ‌ها را یاد گرفته و به کار ببندید . به سادگی این چرخ یک نمایش دیداری از چگونگی ترکیب رنگ‌های اصلی و تشکیل رنگ‌های ترکیبی را به نمایش در می‌آورد . با آشنایی با این چرخ دیگر حدسیات جایی در میان افکار شما به منظور ترکیب رنگ‌ها نخواهد داشت و شما با قاطعیت خروجی ترکیب دو یا چند رنگ را ادعا خواهید کرد . بیشتر رنگ‌ها از این 12 رنگ موجود پدید می‌آیند اما با ادامه همین ترکیب‌ها و حرکت به سمت تاریکی یا روشنی رنگ ، بی نهایت ترکیب جدید حاصل خواهد شد . در ادامه به بررسی انواع ترکیب رنگ برای اتاق خواب خواهیم پرداخت .

ترکیب رنگ اتاق

انتخاب رنگ اتاق خواب ها

آبی ، برای خوابی آرام

رنگ آبی در انواع و اقسام تناژها بهترین رنگ برای اتاق خواب شماست . براساس علم روانشناسی رنگ‌ها ، طیف‌های مختلف رنگ آبی به خاطر ایجاد احساس آرامش و خونسردی در شما کیفیت خواب شما را به بالاترین درجه ممکن و کابوس‌هاس شبانه را به پایین‌ترین میزان ممکن می‌رسانند . طبق آمار میانگین ساعات خواب در یک اتاق آبی رنگ ۷ ساعت و ۵۲ دقیقه است .

زرد ، شاد و گرم

زرد یک رنگ گرم و آرامبخش و از جمله بهترین انتخاب‌ها برای رنگ اتاق خواب است . به نظر می‌رسد کسانی که در اتاق خواب‌هایی به رنگ زرد می‌خوابند سریع‌تر به خواب می‌روند و به طور میانگین ۷ ساعت و چهل دقیقه می‌خوابند . ترکیب رنگ‌های زرد و آبی و زرد و سبز برای اتاق خواب یک انتخاب ترکیبی ایده‌‌آل است .

سبز به رنگ طبیعت

طیف‌های مختلف رنگ سبز برای اتاق خواب کیفیت و کمیت خواب را بهبود می‌بخشند . سبز زیتونی و سبز چمنی بهترین گزینه‌ها از میان تناژهای مختلف رنگ سبز برای اتاق خواب هستند به خصوص برای آن‌هایی که سبز را به آبی ترجیح می‌دهند . طبق علم روانشناسی رنگ‌ها میانگین خواب در یک اتاق خواب سبز ۷ ساعت و سی و شش دقیقه است .

نقره ای لوکس و لاکچری

اگر به دنبال یک رنگ شیک و لوکس برای اتاق خواب‌تان می‌گردید به گزینه «نقره‌ای» فکر کنید . رنگ نقره‌ای باعث می‌شود سریع‌تر به خواب بروید و بنابراین گزینه مناسبی برای افرادی است که معمولا طول می‌کشد تا خواب‌شان عمیق شود و زیاد در رختخواب وول می‌خورند . میانگین ساعات خواب کسانی که در اتاق خواب نقره‌ای می‌خوابند ۷ ساعت و سی و سه دقیقه است .

نارنجی متفاوت

طیف‌های مختلف رنگ گرم نارنجی از جمله بهترین انتخاب‌ها برای رنگ اتاق خواب محسوب می‌شوند . علاوه بر این رنگ نارنجی به هضم بهتر غذا ، بهبود عملکرد معده و نیز آرام کردن درد معده و در نتیجه یک خواب راحت کمک می‌کند . میانگین ساعات خواب در یک اتاق نارنجی ۷ ساعت و بیست و هشت دقیقه است .

بدترین رنگ برای اتاق خواب

  • خاکستری؛ خواب غمگین میبینید

  • طلایی ، یاد غم و غصه هایتان می افتید

  • قرمز ، آرامش ندارید

  • بنفش ، کابوس می بینید

  • قهوه ای ، افسرده می شوید

بهترین رنگها برای اتاق پذیرایی یا نمشیمن

پیش از هر چیز سعی کنید وسایل بزرگ و گران را از رنگهای خنثی بخرید و بعد رنگ ها را با بقیه لوازم اضافه کنید .

در زیر تصاویری از بهترین ترکیب های رنگی برای نشیمن و یا پذیرایی ارائه خواهد شد .

ترکیب رنگ دکوراسیون اتاق

بازه رنگ

 

 

رنگ سبز پذیاریی

ترکیب رنگ سبز

 

 

ترکیب رنگ طوسی

 

 

ترکیب رنگ نارنجی

 

ایرانادکور ، بهترین انتخاب برای طراحی دکوراسیون منزل با آگاهی کامل از قوانین انتخاب رنگ دکوراسیون

 

نویسنده  : ص . توکلی / عضو تیم تحریره ایرانادکور

 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم