09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
هنر ، زمانی هنر است که درک شود ، احساس شود ، از درون تراوش شود و با دیدن آن نفس در سینه حبس شود . دکوراسیون داخلی سنتی که ریشه در قلب ما ایرانیان دارد ، همیشه در خانه های ما متجلی است ، هرچقدر تلاش کنیم خانه ای مدرن بسازیم و کل دکوراسیون منزل را به سبکهای غیر ایرانی بچینیم ، خوب که نگاه کنیم میبینیم باز هم در گوشه ای از خانه چشمه جوشانی از سنت و فرنگ ایرانی را می توان یافت . درپنجره ای رنگی که نور های رنگارنگ از آن به درون می تابد یا در گوشه از آشپزخانه کنار سماوری کوچک یا بالشت مخده پشت کمر مادربزرگ هنر ایرانی در خانه ظهور می یابد . تا پایان این نوشتار ما را همراهی نمایید .

ایرانادکور ، با در اختیار داشتن تیمی هنرمند و خلاق که ویژگی های معماری سنتی ایرانی را بخوبی درک می کنند ، پر از ایده های ناب و جسورانه ، نامی آشنا در دکوراسیون داخلی در خدمت شما عزیزان خواهد بود .

اصیل ترین دکوراسیون ایرانی

اجرای هنر ایرانی در خانه کار سختی نیست . کافیست رنگها و عناصر هنر ناب ایرانی را بشناسیم و آنرا در خانه به کار ببریم . برای داشتن خانه‌ای سنتی با حال و هوای خانه‌های قدیمی بایستی با اصول چیدمان و دکوراسیون این نوع منازل آشنا باشیم . گاهی می توان هنر اصیل ایرانی را با ایده های غربی و مدرن تلفیق کرد و از هر دو عنصر برای چیدمان خانه بهره برد . گاهی هم تصمیم می گیریم کل صفر تا صد دکوراسیون خانه را از وسایل سنتی و ایرانی استفاده کنیم .

از زمانیکه مبلمان وارد خانه های ایرانی ها شد رفته رفته سبک های غربی و مدرن را هم با خود به خانه آورد . کم کم قالی های 12 متری دستبافت به قالیچه ها و سپس به فرشهای مدرن تغییر شکل دادند و چون تازه و نو بودند ، بسیار مورد استقبال قرار گرفتند ، اما زیبایی دکوراسیون داخلی ایرانی هرگز رنگ نباخته و طرفداران خود را دارد و الحق که نشان از اصالت و شکوه ایرانیان دارد . پس از ورود مبلمان ، ساخت مبلمان کلاسیک باعث شد دوباره به فضای سنتی گذشته بتوان بازگشت چراکه قالی های دستبافت ایرانی و تزیینات سنتی به خوبی با مبلمان کلاسیک جور در آمد .

عناصر تشکیل دهنده خانه های سنتی

استفاده از لوازم دکوری مس ، مینیاتوری ، زر بافت ، چادرشب ، آینه کاری ، گل دوزی سنتی ، گلیم ، لوازم چوبی ، صدف‌های طبیعی و بسیاری موارد دیگر که هر کدام به بخشی از فرهنگ بومی ملی ایران مربوط است مفهوم ایرانی بودن را متجلی می کند . همچنین استفاده از صنایع دستی ایران می تواند فضای خوبی برای اجرای دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی باشد . لوازم و وسایلی از قبیل :

 • پارچ و لیوان‌های سنتی
 • بشقاب‌های فیروزه‌ای
 • کتیبه‌های دیوارکوب
 • سماورهای قدیمی
 • بخاری نفتی عتیقه
 • آب‌نماهای مسی
 • پارتیشن‌های چوبی آینه کاری شده
 • تغار
 • میزهای سنتی
 • جاکلیدی سنتی کار شده
 • جا شمعی با طراحی سنتی
 • تخت سنتی
 • رو تختی چهل تیکه
 • گلیم، جاجیم، نمد
 • فرش لاکی
 • ظروف مسی
 • آینه و کنسول چوبی
 • پشتی‌های دست دوز و سنتی
 • پشتی زر بافت
 • تابلوهای ابریشمی

وقتی در منزل استفاده می شوند با خود رنگ و بوی سنت و اصالت را می آورند و لذتی سرشار نصیبمان می کنند که با هیچ طرح و رنگ مدرنی نمی توان به آن رسید .

دکوراسیون سنتی آشپزخانه

با استفاده از قابلمه ها و ظروف مسی ، ظروف سفالی و رنگهای ایرانی مثل فیروزه ای و سبز می توان فضای آشپزخانه را به فضایی اصیل و سنتی نزدیک کرد . بر روی اوپن آشپزخانه می توان از شمعدانهای قدیمی و ظروف میوه خوری قلم کاری شده دست ساز بهره برد . گاهی آویزان کردن منگوله های پشمی در آرک آشپزخانه کل فضا را طوریکه می خواهیم سنتی جلوه می دهد ، منگوله های قرمز و زرد و سفید و سبز ایلیاتی .

دکوراسیون اصیل ایرانی در فضای خانه

استفاده از قالی ها و گلیم و فرشینه های ایرانی بسیار زیبا و دوست داشتنی است . رومیزی های ترمه با نقوش بته جقه و تابلو های دست ساز گرد و مربع شکل قدیمی ایرانی فضایی ایرانی می سازد مخصوصا اگر اهل ساز و موسیقی باشید ، داشتن سازهای اصیل ایرانی در گوشه کنار فضاهای خانه ، بسیار دل انگیز خواهد بود . برای ورودی راهرو ها می توان از آویزهای سنتی و پادری های جاجیم و گلیم استفاده کرد . دکوراسیون ایرانی تنها دکوراسیونی است که می توان در آن زیاده روی کرد و در جای جای خانه کار های دستی و هنر ایرانی در خانه را به نمایش گذاشت .

دکور اتاق نشیمن سنتی

اگر میتوانید در گوشه ای از دکور خانه به جای مبل از تخت استفاده کنید ، حتما این کار را انجام دهید ، در گذشته ایرانیان همیشه بر تخت می نشستند و پشتی های دستبافت اعلا پشت کمر می گذاشتند ، در سینی های قلم کاری شده پر از نقش گل و مرغ ، غذا می گذاشتند و در استکان های کمر باریک که حلقه ای طلایی بر دور آن چشم را نوازش می داد چای می نوشیدند ، شما هم می توانید از این عناصر برای روح و جلا دادن به گوشه ای از خانه بهره مند شوید . حتی می توان از مکان های تاریخی زیبای ایران عکسهایی تهیه کرد و زینت دیوار ها نمود . یا از لباسهای فاخر قدیمی ایران به عنوان تزیین استفاده کرد .

بسیاری از عزیزان از ما می پرسند که در فضای سنتی خانه با میز زیر تلویزیونی های شیشه ای مدرن چه کنیم ؟ یکی از ایده هایی که می تواند برای داشتن هنر ایرانی در خانه کمک کننده باشد ، استفاده از صندوقچه های قدیمی ایرانی است . این صندوقچه ها گاهی گل گلی بودند و گاهی تک رنگ مثلا قهوه ای ، مشکی و یا سبز تیره که بسیار زیبا هستند و هنوز هم می توان در بازار های قدیمی آنها را یافت یا می توان بازسازی کرد و یک صندوقچه اصیل ایرانی جدید با طرح ها و نقوش قدیمی داشت .

طراحی اتاق های سنتی ایرانی

ساختن فضای سنتی به آشپرخانه ، سالن و نشیمن پایان نمیابد ، اتاق ها هم می تواند رنگ و بوی ایرانی بگیرد . حتی عده ای ترجیح می دهند فضای سالن و مهمان خان ها طراحی مدرن داشته باشد ، اما اتاقی دنج برای خودشان داشته باشند که عصر ها در آن چای بنوشند و در هوای اصالت خویش نفس بکشند . خصوصا آن عده از افراد علاقه مند به ساز و آواز ایرانی که دوست دارند در فضایی متناسب با حال و هوایشان بزنند و بخوانند . ساز آویزان کنند و بزم های کوچک دوستانه در اتاقی مجزا از فضای کل خانه داشته باشند شاید حتی با آوردن گرامافون و صفحه و گوش دادن به آهنگهای قدیمی حظ سمعی را هم به حظ بصری بتوان افزود . کمد های آیینه کاری شده آیینه های سنگی قدیمی که واقعا با شکوه و زیبا هستند ، عکسهای خانوادگی در قابهای دست ساز ، رو تختی ها و رومیزی های چهل تکه ، استفاده از پرده های گل ریز چین دار بر پنجره ها ، کوسن های گلدوزی شده ، عسلی های پوشیده شده با پارچه های گلدار ، بخاری های قدیمی دکوری در گوشه اتاق و چراغهای پی سوز و نفتی برای دکور کتابخانه قطره ای از دریای ایده های موجود برای داشتن هنر ایرانی در خانه است . پیش تر در همین سایت در خصوص طراحی حمام سنتی در خانه هم بحث شده است .

حیاط سنتی ایرانی

هیچ چیز مانند داشتن یک حیاط باصفا با حال و هوای ایران قدیم روحبخش نیست حیاطی که هندوانه و سیب در حوضش بیاندازیم و عصر ها از آبنمای زیبای آن حیاط را آبپاشی کنیم تا بوی نعناع و ریحان و خاک نم خورده بلند شود و سپس صدای خنده و شلوغی دورهمی ها .

با ساختن یک آبنمای گلی یا سفید و آبی ، یک طبقه یا چند طبقه در وسط حیاط که دور تا دور آن پر از گلدانهای سفالی شمعدانی و رز است و یک تخت در گوشه حیاط که روی آن فرشی لاکی پهن شده و پشتی هایی سنتی برای تکیه دادن بر آن مهیا است به این حس و حال خواهیم رسید .

طراح خانه های سنتی

طراحی خانه های سنتی که بتوان رنگ و بوی اصیل را بخوبی دید ، شنید و بویید ، فقط بدست یک هنرمند با ذوق ایرانی میسر است که با معماری خانه های ایرانی قدیمی آشناست . یکی از بهترین مزایای این نوع دکوراسیون در خانه بعد از ارضای حس زیبایی پسندی درونی ، آشنا شدن فرزندانمان با این سبک زندگی و گم نشدن آداب و سنن و فرهنگ زیبا و ریشه دار ایرانی است . فرزندانی که دف و فلوت را نصب شده به دیوار ببینند و یا تار و تنبک اصیل ایران را در گوشه اتاق لمس کنند ، قطعا به آن کشش پیدا می کنند .

دفتر معماری ایرانادکور ، مرجع کامل معماری و دکوراسیون داخلی در جنوب کشور با مشاورین متخصص و حرفه ای در اختیار شماست تا خانه تان را به بهترین شکل ممکن بر طبق سلیقه و همراستا با حس درونی شما طراحی و یا بازسازی نماید . ایرانادکور با اجرای پروژه های بسیار ، پیشرو در تجلی هنر ایرانی در خانه و ارائه ایده های طراحی به سبک قدیمی است .  برای بهترین نتیجه با دفاتر ما در شیراز در ارتباط باشید .

برچسب ها :

نظرات کاربران

  برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 8 الی 17 پاسخگوی شما هستیم