09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
در این مقاله قصد داریم در خصوص حفظ تعادل در دکوراسیون داخلی منزل سخن بگوییم . طراحی داخلی درست بر ناخودآگاه شما تاثیرش را می گذارد . شما با روشهای بسیار ساده می توانید تعادل ظاهری و عمیقی در خانه ایجاد کرده و ناخودآگاه خود را هم به تبع آن متعادل و آرام کنید . خانه ای پر از نظم و تقارن با رنگهای مکمل فضایی را تدارک می بیند که وقتی از دنیای آشفته بیرون به خانه باز می گردید ، جریانی از انرژی و آرامش را درون شما ایجاد می کند . امیدواریم تا پایان مقاله ما را همراهی کنید .

تاریخ مقاله : 1398/04/22

شرکت طراحی مهندسی ایرانادکور ، مجری و برنامه ریز طرح های بسیار متنوع در زمینه دکوراسیون داخلی منازل در شیراز آماده ارائه خدماتی متفاوت و جذاب برای شما عزیزان هستند . با دفاتر ما در شیراز در تماس باشید تا نکات جالب طراحی داخلی را برایتان بازگو کنیم .

حفظ تقارن در خانه

در اصول روانشناسی ، این یک قانون است : وقتی چشم ما به فضایی می افتد ابتدا یک کل از آن فضا در ذهن ما شکل میگیرد . مغز ما سریعا برای اجزای موجود در این فضا الگو سازی میکند تا راحت تر آنرا درک کند . اگر در یک لحظه با فضایی غیر ساده و پیچیده مواجه شویم و الگویی در آن نیابیم ، آن صحنه بلافاصله برچسب آشفته و بی نظم می خورد و ذهن ما را درهمان ابتدا خسته می کند . یکی از مواردی که این الگو سازی را برای مغز ما راحت تر می کند ، همان تقارن است . درست است که نمی توان همیشه هم چیز را قرینه چید ، اما حفظ تقارن در خانه از اهیمت خاصی برخوردار است . ممکن است بعد از عادت کردن به یک فضای غیر متقارن از آن لذت ببریم ولی برای هر شخص تازه واردی ، تداعی یک هرج و مرج را ساخته ایم .

ما ناخودآگاه طراحی های متعادل را دوست داریم . چراکه پس از تشخیص یک الگو در کل فضا ، می توانیم با توجه کردن به جزییات آن ، لذت بیشتری ببریم . درک فضاهای متقارن ساده است .

آشپزخانه زیبا

ساختن تصاویر آیینه ای

برای اجرای تقارن در خانه ، نیاز نیست کار سختی انجام دهیم ، ابتدا نقطه کانونی خانه ، یعنی جاییکه بیشتری دید را دارد و یا اولین جاییکه به چشم می آید را تعیین می کنیم ، سپس بقیه وسایل و صحنه ها را بر طبق این نقطه کانونی بصورت آیینه ای می چینیم . مغز ما دو چیز را بلافاصله دریافت می کند ، زیبایی و کاربردی بودن . برای مثال یک کتابخانه را هم زیبا می بینیم و هم کاربردی . طراحی هایی که زیبایی و کاربردی بودن را با هم دارند ، شادترین صحنه ها را برای ذهن ما ایجاد می کند .

گلدان‌های متقارن در دو سمت یک راهروی ورودی ، جا شمعی‌های متقارن در دو طرف آینه و حتی وجود تقارن در فرش‌های کلاسیک ، همگی نمونه‌هایی از تعادل متقارن و آیینه ای است .

دکور هال و پذیرایی

عدم تقارن در دکوراسیون داخلی

اصلی که گفتیم بیشتر برای بار اولی است که یک منظه یا یک فضا را میبینیم ، اما در خانه ای که قرار است هر روز زندگی کنیم و ببینیم ، عدم تقارن باعث می شود علاقه مند به فضا بمانیم . عدم تقارن محصول طراحی دکوراسیون داخلی مدرن است و بر اصل تصادف ، استوار است . عنصری از فضا را پر رنگ می کنیم و قرینه ای برای آن در نظر نمی گیریم . به این صورت آن عنصر به شدت چشمگیر خواهد شد . فضای نامتقارن بیشتر به طبیعت نزدیک است بهمین دلیل حس نزدیکی با روح انسان دارد . مثلا نورپردازی یک گوشه از سالن بزرگ و قرار دادن یک پیانو گراند در همان گوشه زیر لایه های نورپردازی در طراحی داخلی .

دکوراسیون سفید پذیرایی

تعادل شعاعی در دکوراسیون منزل

یکی از بهترین راه حل های تعادل بین تقارن و عدم تقارن ، تقارن شعاعی است . کمی تقارن برای نشان دادن نظم و ایجاد یک الگوی کلی ذهنی و سپس شکستن تقارن برای هیجان و جذابیت بیشتر محیط . فضایی که همه چیز آن دقیقا قرینه است به مرور ، تکراری و خسته کننده خواهد بود  و فضایی که همه چیز نامتقارن است انسان را دچار سردرگمی می کند .  بهترین راه برای ایجاد عدم تقارن این است که وسایل غیر متقارن را از نقطه کانونی به یک فاصله بچینیم . مثلا یک گلدان بزرگ خوشرنگ در فاصله 3 متری از سمت چپ نقطه کانونی و یک بوفه با شکوه و زیبا به همان فاصله در سمت راست نقطه قانونی . به این ترتیب هم عدم تقارن داریم و هم یک تقارن دقیق ذاتی . طراحی داخلی بر مبنای تعادل شعاعی مانند حرکت کردن روی لبه تیغ است و مهارت بالایی برای استفاده مناسب از آن مورد نیاز است وگرنه خانه از زیبایی خواهد افتاد .

تقارن و تعادل در ارتفاع عناصر

علاوه بر فاصله ها در هنگام ایجاد تعادل و تقارن در دکوراسیون داخلی منزل ، باید به ارتفاع وسایل هم توجه داشت ، اگر مبلمان ، میز ناهار خوری ، اوپن آشپزخانه یا جزیره آشپزخانه ، گلدان ها و ... همگی در یک ارتفاع تقریبی برابر باشند ، محیطی کسل کننده و راکد خواهیم داشت ، اما کمی هیجان و برانگیختگی هم در فضا لازم است . سعی کنید در طراحی دکوراسیون جسارت داشته باشید ، قراردادن یک آباژور خیلی قدبلند در گوشه ای از سالنی که تماما با مبل و صندلی های هم قد پر شده ، زیبایی خاصی را به کل فضا خواهد داد. آویزان کردن لوستر های زیبا در خانه ای ساده و کم وسیله .

آباژور و دکوراسیون داخلی خانه

تعادل در رنگ ها

بسیاری از افراد ، یک تم خاص را برای ست کردن رنگ وسایل در خانه انتخاب می کنند ، مثلا آبی فیروزه ای ، یا ترکیبی از آبی فیروزه ای و زرد اوکر که مکمل یکدیگرند ، چنانچه بطور مبالغه آمیزی همه چیز را به رنگ انتخابی در آوریم ، فضا را دقیقا به یک نقاشی کودکانه با تعدا کم مداد رنگی تبدیل کرده ایم . و برعکس افزودن رنگهای غیر مکمل که با هم جفت و جور نیستند حس اضطراب را القا خواهد کرد . اگر در فضایی کاملا تیره تصمیم گرفتید از یک رنگ شاد برای شکستن فضا استفاده کنید ، این شکستگی را در کل فضا پخش کنید ، مثلا کتابهای قرمز رنگی در کتابخانه بچینید سپس ، یک گلدان با گلهایی کرم رنگ و چند شاخه قرمز بر روی میزی در طرف دیگر سالن بگذارید و در بین کوسن های بژ چند کوسن با گلدوزی قرمز رندوم قرار دهید .

مبل و دکور

سنگینی در چیدمان وسایل در خانه

میزان سنگینی و تمرکز را در فضا پخش نمایید برای مثال یک دکوراسیون اتاق خواب را تصور کنید که یک طرف با چیدمان دکوراسیون ، احساس سنگینی و عدم توازن دارید سعی کنید نوعی از مبلمان را به طرف دیگر اضافه کنید تا در دو طرف توازن برقرار شود .

می توانید از نسبت 3 به 1 استفاده کنید به عنوان مثال ، سه گلدان با ارتفاع های مختلف در یک طرف و یک المان بزرگ دکوری در طرف مقابل سبب ایجاد تعادل در فضا خواهد شد . حتما خانه هایی دیده اید که کل وسایل مهم به شکل اتوبوسی در یک طرف چیده شده اند ، تلویزیون ، باند های سینمای خانگی ، بوفه ، مبل سه نفره اصلی و یک گلدان ردیفی در کنار هم ! و روبه رو فقط آرک آشپزخانه . این همان مفهوم سنگینی در دکوراسیون داخلی منزل است که در این مثال از تعادل خارج شده است .

زیاده روی نکنید !

در حالت کلی می توان گفت در دکوراسیون داخلی منزل ایجاد فضای داخلی متعادل و هماهنگ به سه چیز بستگی دارد :

  • مبلمان و نوع چیدمان دکوراسیون
  • استفاده از رنگ، بافت و مقیاس
  • توجه به تناسبات اجزای دکوری و مبلمان

در هیچ کاری زیاده روی نکنید . در تقارن ، در عدم تقارن ، در خرید وسایل حتی بسیار شیک و زیبا . ما در هر فضایی نیاز به محیطی برای تنفس داریم . جاهایی خالی از وسایل . در بین مبلمان راه های رفت و آمد کافی را قرار دهید چسباندن مبل ها بهم واقعا نازیباست . طراحان دکوراسیون آماتور همیشه می خواهند با وسایل ریز و درشت کل فضا را پر کنند تا هنر خود را نشان دهند ، اما طراحی مینیمال هم زیبایی خاص خود را دارد . نیازی نیست روی تمام دیوارها تابلو نصب باشد ، روی تمام کاناپه ها پر از کوسن ، فضاهای ساده و خالی هم در خانه لازم است .

ایجاد تضاد در خانه

تعادل و تضاد دو مقوله هستند که با هم در جنگند هنگامیکه این دو تعریف به تناسب برسند ، زیبایی را زاده خواهد شد . در دکوراسیون داخلی منزل می توان از طرح های براق و مات در کنار هم ، رنگهای سرد و گرم در تکمیل یکدیگر ، بکارگیری عناصر قدیمی و جدید با هم استفاده کرد .  درست است رنگ مورد علاقه ما مثلا بنفش است ، اما قرار نیست بقیه رنگها از آمدن به خانه ما محروم باشند .

درست است که ما برای دکوراسیون داخلی منزل سبک مدرن را انتخاب کرده ایم ، اما شاید بخواهیم رگه هایی از عناصر سنتی را هم داشته باشیم ، با یک رومبلی از جنس گلیم و یا یک جفت کوسن مهره دوزی شده می توانیم این انتخاب را داشته باشیم .

برای داشتن خانه ای زیبا ، کاربردی و به روز با متخصصین دکوراسیون داخلی ایرانادکور در دفاتر شیراز در تماس باشید تا بهترین و خلاقانه ترین ایده ها را  در طراحی منزل خود داشته باشید . برای بازدید از نمونه کارها و پروژه های انجام شده در زمینه طراحی داخلی آپارتمان های کوچک و بزرگ به شعب ایرانادکور دعوتید .  

 

نویسنده  : ص . توکلی / عضو تیم تحریره ایرانادکور

 

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • avatar

    هستی ( دوشنبه 3 آذر 1399 )

    بنویسید چه چیز هایی در خانه تقارن دارند

    با تشکر پیشنهاد شما بررسی خواهد شد 

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم