09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
در مطالب قبل به معرفی انواع عایق‌های حرارتی در ساختمان و انواع مصالح عایق حرارتی پرداختیم. در ادامه این مقاله به معرفی انواع دیگر از مصالح عایق حرارتی می‌پردازیم.

enlightenedموضوع: معرفی انواع مصالح عایق حرارتی

enlightenedمدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

enlightenedتاریخ: 17 بهمن

 

در مطالب قبل به معرفی انواع عایق‌های حرارتی در ساختمان و انواع مصالح عایق حرارتی پرداختیم. در ادامه این مقاله به معرفی انواع دیگر از مصالح عایق حرارتی می‌پردازیم.

 

 عایق های حرارتی بر پایه مواد طبیعی (گیاهی - حیوانی)

برخی از عایق های حرارتی با استفاده از مواد طبیعی ساخته می شوند که به چند مورد از آن ها اشاره خواهد شد.

* پشم چوب - Wood Wool

پشم چوب، الیاف و تراشه های بلند چوب است. این ماده را به عنوان عایق حرارتی به دو صورت مورد استفاده قرار می دهند:

  1. دال پشم چوب: فرآورده عایق صلبی از پشم چوب فله ای است که با یک چسباننده معدنی به هم متصل شده و تا ضخامت نهایی فشرده می گردد.
  2. تخته نرم الیاف چوب: فرآورده عایق کاری که از الیاف چوب با افزودن یک ماده چسباننده یا بدون آن ساخته می شود و به وسیله حرارت یا بدون آن متراکم می گردد.

 

عایق پشم چوب

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع رنگ های ساختمانی

 

* چوب پنبه Cork

چوب پنبه ماده ای است که به طور دوره ای از ساقه درخت چوب پنبه (کرکس سابرال) که لایه محافظ آن را تشکیل می دهد، گرفته می شود. دانه های چوب پنبه را منبسط کرده و تحت فشار و حرارت به یکدیگر متصل می کنند تا به صورت تخته درآید.

 

عایق چوب پنبه

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: کاشی در طراحی داخلی

 

* عایق سلولزی - Cellulose Insulation

عایق الیافی که از کاغذ یا چوب به همراه چسباننده ها، کندسوز کننده ها و سایر افزودنی ها ساخته می شود.

* عایق دیاتومه‌ای - Diatomiaceous Insulation

عایق دیاتومه ای ماده ای است که عمدتا از بقایای دیاتومه ها (ذرات سیلیسی با اندازه میکروسکوپی) تشکیل شده است و به شکل پودر یا دانه در دسترس می باشد. بعضا آن را پخته و به صورت آجر نیز در می آورند.

 

عایق دیاتومه ای

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: سنگ های ساختمانی و کاربرد آن ها

 

عایق های حرارتی بر پایه مواد شیمیایی

این عایق ها انواع پلاستیک ها را شامل می شوند که عبارتند از: فوم های پلی استایرن، پلی اتیلن، پلی یورتان، فنولیک، پلی وینیل کلراید، اوره فرم آلدئید، فوم EPDM اتیلن - پروپیلن - این منومر) ، نیتریل فوم و...

 

* عایق های حرارتی چند لایه و عایق های مرکب

- عایق چند لایه: ترکیبی از دو یا چند لایه از یک ماده عایق است که ضخامت لایه های منفرد آن ممکن است با هم متفاوت باشد.

- عایق مرکب: ترکیبی از لایه هایی که حداقل از دو ماده عایق مختلف باشند.

در برخی موارد استفاده از ساختار مرکب و چند لایه در عایق ها بسیار مؤثرتر از کاربرد یک لایه عایق با همان ضخامت است. یکی از کاربردهای مناسب این روش در محل هایی است که نیاز به کاهش ضخامت عایق کاری باشد.

* عایق های حرارتی سپر تابشی - Radiation Shield Insulation

عایق هایی عموما به شکل ورق با ضریب تابش اندک هستند که به منظور کاهش اثر تابش حرارتی به کار می روند. عمده ترین این عایق ها، عایق های منعکس کننده و عایق های شیشه پنجره ای هستند.

 

* عایق های منعکس کننده - Reflective Insulation

سیستمی متشکل از یک یا چند لایه ماده با ضریب تابش کم که تابش حرارتی را محدود می کند. این عایق ها معمولا از سطوح فلزی ساخته می شوند و چنانچه به طور صحیح طراحی و نصب گردند، مانع نفوذ بخار به داخل بنا نیز می شوند. بین ورق این عایق ها و جداره پشت آن ها باید حداقل ۲ سانتیمتر فاصله تعبیه شود. میزان مقاومت عایق های منعکس کننده در برابر عبور حرارت، به خصوصیات سطحی عایق، فاصله میان آن با جدار پشتی (فاصله هوایی) و اختلاف درجه حرارت دو طرف بستگی دارد.

 

عایق منعکس کننده

 

* عایق های شیشه پنجره ای - Window Film

این عایق ها پوشش های چند لایه ای هستند. که به وسیله چسب مخصوص به شیشه می چسبند. بستر اصلی این عایق ها پلی استر است که حاوی ماده جاذب اشعه ماوراء بنفش نیز بوده و تا حدود ۹۹ درصد از ورود این اشعه جلوگیری می کند. در لایه بعدی به کمک روش های پیشرفته، ذرات فلزات سنگین نظیر وانادیم، طلا، آلیاژ نيكل - کروم و ... بر روی لایه پلیمری اندود می گردد. خاصیت این لایه باز تابش اشعه مادون قرمز است. لایه سوم باعث تقویت استحکام کششی شده و خواصی ضد خش نیز به محصول می دهد. مزیت دیگر این پوشش جلوگیری از خطر پاشیدگی شیشه، هنگام شکسته شدن آن و یا هنگام زلزله است.

 

عایق شیشه پنجره ای

 

عایق های مصالح ساختمانی

در برخی موارد مصالحی که برای ساخت بنا به کار می روند. طوری ساخته می شوند که خود عایق حرارتی باشند. مانند انواع بتن سبک که عبارتند از:

- بتن سبک منبسط (Lightweight Concrete): این بنن حاوی در مساب حجمی زیادی از سنگ دانه سبک است و هوادار یا کف دار نیز شده است.

- بتن سرباره اسفنج شده (Foammed Slag Concrete): در این بتن از سرباره اسفنج شده کوره بلند ذوب آهن به عنوان سنگ دانه استفاده می شود.

- بتن سلولی (Cellular Concrete): سلولی واژه عمومی برای ماده ای است که حاوی تعداد زیادی سلول های کوچک هوا باشد. بتن سلولی حدود 0.5 گرم/سانتیمتر مکعب وزن مخصوص دارد و در برابر حرارت تا 400 درجه سانتیگراد مقاومت می کند. از این بتن در قسمت های خارجی ساختمان و نیز روی تأسیسات و لوله ها استفاده می شود.

 

عایق های مدرن (نانو عایق ها) Nansulate

پدیده نانو تکنولوژی در ارتباط با تغییر خصوصیت مولکولی مواد در جهت ارتقاء کیفی آنها می باشد. در واقع با به کار گیری روشهایی، فواصل بین مولکول ها با اتم های مواد را کاهش داده که با حفظ ویژگی های اصلی آنها، خواص جدیدی از جمله سختی، عایق بودن و شفافیت را ایجاد می نماید.

عایق های حرارتی نانو مواد جدیدی از فناوری نانو هستند که محافظ و عایق حرارتی مناسبی در مقابل هر سه نوع انتقال گرما (هدایت، همرفت و تابش) می باشند. با این ویژگی که می توان از آن ها به راحتی در ساختمان های در دست بهره برداری نیز استفاده نمود و هیچ گونه تغيیر ظاهری در ترکیب ساختمان ایجاد نمی کنند. این عایق ها دارای کمترین میزان انتقال حرارت در میان تمام عایق های موجود بوده و به علت مایع بودن، قابلیت اجرا بر روی تمامی سطوح، به وسیله هر نوع ابزار رنگ آمیزی (قلم مو، غلتک، اسپری و ...) را دارند.

دیگر خواص نانو عایق ها عبارتست از :

- ضخامت بسیار کم (بر خلاف عایقهای دیگر).

- جلوگیری از خوردگی سطح زیر عایق.

-امکان مشاهده سطح زیر عایق جهت بررسی بصری آن (به علت رنگ نیمه شفاف این عایقها).

-مقاوم در برابر آتش (تحمل دمای بالا تا مرز 400 درجه سانتیگراد).

-مقاوم در برابر رطوبت و انواع قارچ ها و کپک ها.

-قابل رنگ آمیزی، قابل شستشو با آب و صابون.

-غیر سمی بر پایه آب.

 

نانو عایق

 

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • avatar

    سهیل محمدی ( سه شنبه 16 دی 1399 )

    محل نصب فر برقی و یخچال کنار هم هستن.. چه عایقی مناسب هست برا کابینت ممنون میشم راهنمایی بفرماید

    در مورد این سوال ، شما میتوانید از طریق درگاههای ارتباطی سایت از کارشناسان ما مشاوره بگیرید 

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم