09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
در مطالب قبل به معرفی انواع سنگ های ساختمانی (از جمله قرنیز) و کاربرد آن ها در ساختمان پرداختیم. در ادامه این مطلب به معرفی انواع قرنیزها و اصول نصب آن ها در ساختمان می پردازیم.

enlightenedموضوع: معرفی انواع قرنیزها و اصول نصب آن ها در ساختمان

enlightenedمدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

در مطالب قبل به معرفی انواع سنگ های ساختمانی (از جمله قرنیز) و کاربرد آن ها در ساختمان پرداختیم. در ادامه این مطلب به معرفی انواع قرنیزها و اصول نصب آن ها در ساختمان می پردازیم. 

 
اجرای قرنیز در ساختمان
مطلب پیشنهادی ایرانادکور: معرفی بتن و انواع بتن
 

1. قرنیز آجری

قرنیز آجری یا هره آجری را می توان در دیوارهائی که نمای آجری دارند اجرا نمود. جنس آجرها باید از نوع مرغوب و کاملاً پخته باشد. شیب مناسب برای هدایت آب ۱۰ درصد است. این قرنیز که بعد از اتمام کار دیوار چینی صورت می گیرد، می تواند یک طرفه یا دو طرفه اجرا شود. پیش آمدگی از دیوار حدود 5 تا 6 سانتی متر بوده و آب می تواند به راحتی از لبه آجرها خارج شود.

 

2. قرنیز سنگی

برای نصب سنگ پلاک بر روی دیوار، از ملات ماسه سیمان به ضخامت ۲ سانتی متر استفاده می شود. توجه شود که برای چسپیدان بهتر سنگ به ملات خوب است پشت سنگ صاف نباشد. ضخامت سنگ در یک طرف ۵ سانتی متر و در طرف دیگر کمتر از 5 سانتی متر می باشد و شیب آن حداقل ۳ درصد است. توجه شود جنس سنگ می بایست از نوعی باشد که مواد محلول در آب باران وبرف تأثیر سوء روی آن نگذارد و در مقابل گرما و سرمای شدید مقاوم باشد. برای در آوردن شیار محلول در آب باران و برف آبچکان باید از دستگاه فرز استفاده شود.

 

3. قرنیز ورق

در روی دیوارهائی که تمامی آن از سنگ می باشد، پس از اتمام کار سنگ کاری، پشت سنگ کاری را با سیمانی پر و با تخت ماله صاف می نمایند. این تیپ دیوارها در اثر یک ترک موئی که به سنگ و سیمان وارد می شود در زمستان، آب باران داخل ترک نفوذ کرده و بر اثر یخ زدن سنگ را می شکند. برای جلوگیری می توان از یک قرنیز فلزی در روی دیوار که از نفوذ رطوبت آب باران جلوگیری می کند استفاده نمود.

 

4. قرنیز چوبی (پای دیوارهای داخلی)

پس از اتمام نازک‌کاری، قرنیز چوبی را توسط پیچ و رولپلاک پای دیوار داخلی نصب می کنند. 

 

اجرای قرنیز چوبی

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع آجر در طراحی و نما

 

5. قرنیز پلاستیکی در پای دیوارهای داخلی

پس از اتمام نازک کاری، قرنیز پلاستیکی را که نرم و قابل انعطاف می باشد، با چسب مخصوص به پای دیوار روی گچ می چسبانند.

 

6. نصب قرنیز سنگی و موزاییکی

این قرنیزها را پس از ریسمان بندی پای دیوار همرو و با گچ کاری نصب می نمایند؛ بنابراین بعد از عمل شاقول کاری پشت قرنیز را با دوغاب ماسه سیمان پر کرده و درزهای آن را با ملاتی مشابه یا همرنگ بندکشی می کنند.

 

7. اجرای قرنیز (ازاره) در پای دیوارهای خارجی

قسمت خارجی دیوارهای خارجی در محل اتصال به کف، به دلیل تماس مستقیم با آب باران و برف و احتمال ضربه معمولاً با مصالح مقاومی مانند پلاک های سنگی یا بتنی یا سنگ های قواره پوشیده می شود. حداقل ارتفاع این نوع قرنیز ۳۰ سانتی متر بوده که با توجه به مقدار بارندگی هر منطقه متغیر می باشد. حداقل ضخامت پلاک های سنگی ۳ سانتی متر است و از انواع سنگ های مقاوم در مقابل ضربه با میزان کم جذب رطوبت در نظر گرفته می شود. اگر ازاره از بتن غیر مسلح ساخته شده باشد، حداقل عیار سیمان در متر مکعب آن ۲۰۰ کیلوگرم و اگر از بتن مسلح تشکیل شده باشد، ۲۵۰ کیلو گرم می باشد.

 

اجرای ازاره

 

8. اجرای قرنیز کف پنجره

قرنیز کف پنجره بتن، آجر، سنگ یا ورق فلزی می باشد. شیب قرنیز خارجی کف پنجره 30 درصد و پیش آمدگی آن از جنس دیوار ۵ سانتی متر است. برای قرنیز بتنی به یک قالب چوبی ساده یا نبش فلزی نیاز است که آن را به وسیله گچ دستی یا آجر به دیوار می چسبانند. بتن را پس از آماده شدن در قالب ریخته و آن را به آرامی می‌کوبند تا متراکم گردد. پس از گیرش بتن و باز کردن قالب، آن را با یک لایه ملات پودر خاک سنگ و سیمان پوشانده که رنگ سیمان بهتر است (مشابه رنگ نمای ساختمان انتخاب شود).

 

9. اجرای قرنیز بالای پنجره

این نوع قرنیزها را با شیب یک طرفه به عرض ۳۰ تا 60 سانتی متر و ضخامت ۸ سانتی متر اجرا می نمایند.  این نوع قرنیز نیاز به آرماتورهای کششی دارد که بر طبق محاسبات در ناحیه کشش (بالای تار خنثی) تعدادی آرماتور قرار می دهند. آرماتورها را از یک طرف با خم ۹۰ درجه به تیر آهن نعل درگاه جوش داده و سر دیگر آنها را قلاب می کنند در صورتی که تیر نعل درگاه از بتن باشد خاموت های تیر را خم می نمایند. برای اجرای قرنیز بتنی بالای پنجره نیاز به قالب چوبی یا فلزی می باشد.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم