09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
با توجه به فضای کاربری و نحوه استفاده از پله، پله ها می توانند در طرح و انواع مشخص ساخته شوند که در ادامه به بررسی انواع پله ها و کاربرد آن ها در ساختمان می پردازیم.

enlightenedموضوع: معرفی انواع راه پله ها در ساختمان و کاربرد آن ها

enlightenedمدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

 

پله ها یکی از عناصر مهم در ساختمان می باشند که اهمیت ویژه ای نیز در طراحی دارند؛ زیرا می توانند با زیبایی و تناسب خود، یک خانه را منحصر بفرد نشان دهند و یک دید چشم گیر در فضا ایجاد کنند. با توجه به فضای کاربری و نحوه استفاده از پله، پله ها می توانند در طرح و انواع مشخص ساخته شوند که در ادامه به بررسی انواع پله ها و کاربرد آن ها در ساختمان می پردازیم.

1. پله های مستقیم

در پله های مستقیم، تمام کف پله ها مستطیل شکل بوده و اندازه کف پله ها در سراسر سطح یکسان می باشد.  در ادامه انواع پله های مستقیم را شرح خواهیم داد.

* پله ی مستقیم یک طرفه:

پله‌ی مستقیم زمانی اجرا می گردد که در ساختمان محدودیت طولی نداشته باشیم. در این نوع پله ها اگر ارتفاع طبقه از ۲۷۵ سانتی متر بیشتر باشد، می بایست یک پاگرد در وسط پله درنظر گرفت. حداقل عرض این پاگرد باید برابر عرض پله باشد.

 

پله مستقیم

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: اصول کف سازی در انواع زمین 

 

* پله‌ی دو طرفه با دو بازو و پاگرد وسط:

این نوع پله ها معروف ترین و متداول ترین پله ها در ساختمان های معمولی می باشند. این تیپ پله ها دارای دو بازو و یک پاگرد میانی ارتفاع ساختمان می باشند که دو بازوی آن در جهت عکس یکدیگر به سمت بالا یا پایین حرکت می نمایند؛ به این ترتیب که شخص با پیمودن یک ردیف پله به پاگرد رسیده و پس از چرخش ۱۸۰ درجه ای بر روی پاگرد با ردیف پله دیگر به بالا یا پایین می رود. از مزیت های این نوع پلکان دو ردیفی بودن آن می باشد که طول زیادی را اشغال نمی نماید و می توان در انواع فضاها حتی با متراژ محدود نیز از آن استفاده کرد.

 

پله دو طرفه با دو بازو

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع کف پوش های رایج در ساختمان

 

* پله‌ی دو طرفه با سه بازو و پاگرد وسط:

در ساختمان هایی مثل مدارس یا مراکز تجاری چند طبقه که در آنها ازدحام تردد وجود دارد، این پله ها کاربرد دارد. شخص پس از پیمودن یک ردیف پله به پاگرد رسیده و برای رفتن به بالا یا پایین طبقه می تواند یکی از دو ردیف پله های طرفین را برای عبور انتخاب نماید. در این پله ها عرض بازوی پله‌ی وسط به دلیل مشترک بودن در تردد بیشتر از بازوهای طرفین می باشد. عرض پاگرد این پله ها باید به اندازه ای باشد که تردد افراد و حمل اثاثیه بر روی آن به سهولت انجام پذیرد.

* پله‌ی سه طرفه با سه بازو و دو پاگرد:

این نوع پله ها را در جاهائی استفاده می کنند که ارتفاع طبقه بلند و طول فضای راه پله کم باشد؛ به طوری که نتوان پله را در دو بازو اجرا نمود. اگر ساختمان دارای آسانسور باشد، می توان آن را در فضای وسط سه ردیف پله مستقر کرد به طوری که پله ها دور آسانسور بچرخند و بالاروند.

 

پله سه طرفه

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع شیشه و کاربرد آن

 

* پله چهار طرفه:

اگر برای اجرای پله محدودیت طولی داشته باشیم و امکان ساختن پله دو طرفه وجود نداشته باشد؛ از پله ی چهارطرفه استفاده می‌نمائیم. این پله از چهار ردیف پله تشکیل شده که بین هر دو ردیف پله پاگرد وجود دارد و چرخش در پاگردها ۹۰ درجه می باشد. در پله ی چهارطرفه، عرض زمین مورد نیاز برای اجرای آن بیشتر از عرض پله دو طرفه خواهد بود.

 

2. پله های غیر مستقیم (مدور)

در پله های مدور، پله ها نسبت به ردیف پله، تمام و با تعدادی از کف پله ها مستطیل شکل نیستند؛ یعنی اینکه در یک پله (تک پله) دو کف با اندازه های مختلف وجود دارند که اصطلاحاً به این پله ها «تغییر شکل یافته و یا باریک شونده» می گویند.

* پله‌ی یک دوم گردش بدون پاگرد:

اگر فضای محدودی برای راه پله وجود داشته باشد، از پله ی یک دوم گردش بدون پاگرد استفاده می گردد. ردیف این پله ها از چند پله‌ی صاف و چند پله‌ی تغییر شکل یافته تشکیل می گردد. تعداد پله های تغییر شکل یافته به نظر طراح بستگی دارد و هرچه بیشتر باشد، حرکت بر روی آن ها راحت تر بوده و شخص از ایمنی بیشتری برخوردار خواهد بود. دقت شود که حداقل اندازه کف در گونه داخلی می بایست ۱۰ سانتی متر باشد.

* پله‌ی یک چهارم گردش بدون پاگرد:

یکی دیگر از انواع پله های غیر مستقیم (مدور)، پله‌ی یک چهارم گردش (۹۰ درجه) می باشد، که بدون پاگرد است و سطر کمتری نسبت به پله های پاگرد دار اشغال می نماید. ردیف این پله ها از تعدادی پله ی صاف و تعدادی پله‌ی تغییر شکل یافته تشکیل شده است. هر چه تعداد پله های تغییر شکل یافته زیادتر باشد، حرکت بر روی پله راحت تر، یکنواخت تر و ایمنی تر خواهد بود. دقت گردد که اندازه کف پله در روی خط مسیر یا وسط پله ۲۷ الی ۳۰ سانتی متر یعنی اندازه ی یک کف پله در حالت معمولی می باشد. اندازه کف پله در گونه داخلی می بایست ۱۰ سانتی متر باشد.

* پله‌ی پیچ

این تیپ پله ها به علت سطح اشغال کم، به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرند. در این پله ها همان طور که از نام آن پیداست هیچ کدام از کف های پله ها مستطیل شکل نبوده و تغیر شکل یافته اند. کف های پله‌ی پیچ به دور یک ستون که در مرکز پله قرار دارد پیچیده و بالا می رود. پله‌ی پیچ می تواند به صورت پیش ساخته فلزی تهیه شده و در محل پیش بینی شده نصب گردد.

 

پله پیچ تزئینی

 

* پله پیچ تزیینی

این نوع پله ها بسته به نوع سلیقه در ساختمان های بزرگ اجرا می شود. این پله فضای نسبتاً زیادی را اشغال نموده و از پله های بسیار زیبا می باشد. پله ی پیچ تزیینی دارای چشم پله بوده و ممکن است از فلز، چوب، بتن و سنگ ساخته شود.

 

پله پیچ تزئینی

 

* پله‌ی بیضی:

این پله ها در ساختمان های معمولی متداول نبوده و به ندرت در ساختمان های بزرگ و مجلل ساخته می شود. این پله از زیبائی بالائی برخوردار بوده و جنبه تزیینی دارد. طراحی و اجرای پله ی بیضی به تخصص و تجربه نیاز دارد.

* پله‌ی فرار:

از پله‌ی فرار در مواقع اضطراری مثل آتش سوزی استفاده می شود. در هنگام آتش سوزی ممکن است نتوان از پله های داخل ساختمان استفاده نمود. همچنین به علت قطع برق نتوان از آسانسور استفاده کرد، ضمن آنکه آسانسور ظرفیت آن محدود و نیز برای رسیدن به آن وقت به هدر می رود. بنابراین با اجرای اصولی و فنی پله‌ی فرار می توان در مواقع بروز خطر با خیال راحت و ایمنی بیشتر از محل حادثه خارج گردید.

در مورد مصالح مورد مصرف در ساخت پله‌ی فرار باید توجه داشت که این مصالح غیر قابل اشتغال و با دوام باشد. بهترین نوع پله فرار از جنس بتن آرمه می باشد چون پوشش بتن روی میلگردها مقاومت خوبی در مقابل آتش سوزی دارد و دیگر آنکه در صورت ساختن آن در بیرون از ساختمان در مقابل عوامل جوی پایدار می باشد. اگر پله ی فرار فلزی و در بیرون از ساختمان اجرا شود می بایست در مقابل خوردگی و زنگ زدگی حفاظت شود.

بر طبق آئین نامه ساختمان، ساختمانهائی که در 6 طبقه و بیشتر (غير از زیر زمین) ساخته می شوند به غیر از پله ی اصلی، می بایست پله‌ی دیگری به عنوان پله ی فرار در قسمت باز ساختمان (ترجیحا بیرون ساختمان) داشته باشند.

پله های پیچ علیرغم آنکه سطح کمی را اشغال می کند به عنوان پله های فرار مناسب نیستند و حتی الامکان می بایست از اجرای آن ها خودداری گردد. بهترین نوع پله ی فرار، پله ی دوطرفه (با دو بازو و پاگرد وسط) می باشد چون رابطه طبقات با این و پله بهتر و امکان سقوط افراد (به خاطر استرس و فرار سریع) کمتر می باشد.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم