09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
در مطالب قبلی در مورد انواع رنگ های ساختمانی صحبت کردیم و متوجه شدیم که انواع رنگ های ساختمانی از حيث اجزا و مواد تشکیل دهنده آن ها نام گذاری می شوند. در ادامه به معرفی انواع پوشش های محافظ ساختمانی به غیر از رنگ می پردازیم.

enlightenedموضوع: معرفی و بررسی خصوصیات انواع پوشش های محافظ ساختمانی

enlightenedمدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

 

در مطالب قبلی در مورد انواع رنگ های ساختمانی صحبت کردیم و متوجه شدیم که  انواع رنگ های ساختمانی از حيث اجزا و مواد تشکیل دهنده آن ها نام گذاری می شوند و به یکی از حالت های پودر خشک، خمیر با غلظت های مختلف و مایع با غلظت های مختلف عرضه می گردند. انواع رنگ ها با توجه به خواصشان می توانند در داخل یا خارج ساختمان به کار روند. در ادامه به معرفی انواع پوشش های محافظ ساختمانی به غیر از رنگ می پردازیم.

 

1. جلاها - Varnish

جلاها مایعی تقریباً شفاف هستند که به عنوان روکش محافظ روی سطوح مختلف به کار می روند و باعث براق شدن آن ها می شوند. جلاها به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

- جلاهای رزین طبیعی: که از رزین طبیعی درختان خاصی ساخته می شوند.

- جلاهای رزین طبیعی اصلاح شده: در این جلاها با فعل و انفعالات شیمیایی تغییراتی ایجاد شده است.

- جلاهای رزین مصنوعی: این جلاها، رزین هایی هستند که در صنعت پلاستیک تولید می شوند. رزین های مصنوعی باید پخته شوند تا بهترین خود را از خود بروز دهند.

 

روغن جلا

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع رنگ های ساختمانی

 

2. لعاب ها - Glaze

لعاب ها از افزودن رنگ دانه به جلاها به دست می آیند و ممکن است شفاف، نیمه شفاف یا کدر باشند. لعاب ها جهت جلوگیری از نفوذ آب، تاثیر مواد شیمیایی قلیایی و اسیدی (به جز اسید فلوریدریک) و دوام بیشتر، روی کاشی ها و سرامیک ها به ضخامت حدود یک دهم تا سه دهم میلیمتر کشیده شده و پخته می شوند. همچنین تمیز کردن سطوح را نیز ساده تر می کنند. لعاب های پخته ای که با رزین های مصنوعی ساخته می شوند علاوه بر کاشی و سرامیک، بر روی ظروف، وسایل تزئینی، صفحات نما، پوش های بام آلومینیومی و غیره نیز اجرا می گردند. لعاب ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

- لعاب های شیشه ای - Vitreous Glaze

لعاب های شیشه ای شامل دو نوع دیرگداز و زودگداز می باشند، لعاب های دیرگداز بر عکس لعاب های زودگداز دارای سیلیس بیشتری هستند، بنابر این سخت ترند و روی سفالینه ها به کار می روند.

- لعاب های گداز آور - Fluxing Glaze

این لعاب ها بیشتر برای لعاب کاری آجر و سرامیک های خشن به کار می روند، به طوری که سبب پایین آمدن درجه ذوب موادی که در سرامیک وجود دارد، می شوند. در نتیجه سطح سرامیک با یک لعاب بسیار نازک که کاملا به آن چسبیده است، پوشیده می شود.

- لعاب های نمکی - Salt Glaze

 نوعی لعاب گداز آور است که برای سرامیک های خشن و آجر به کار می رود. بدین صورت که سرامیک های نپخته را در کوره قرار داده و زمانی که دمای کوره به حد پختن سرامیک رسید، چند بار در آن نمک طعام می پاشند (به ازای هر متر مکعب فضای کوره ۲٫۵ کیلو گرم نمک طعام). نمک در اثر حرارت به گاز تبدیل شده و فضای کوره را پر می کند، سپس با بخار آبی که از سرامیک ها بر می خیزد ترکیب می شود.

چون جنس لعاب و سرامیک یکی است، بنابراین کاملا به هم جوش خورده و یکپارچه می شوند. علاوه بر این به علت یکی بودن ضریب انبساط حرارتی آن ها، لعاب ترک نمی خورد و نمی ریزد. همچنین لعاب نمکی از لعاب شیشه ای نازک تر و ارزنتر است.

 

لعاب کاشی و سرامیک

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: کفپوش لمینت 

 

3. لاک ها - Lac

لاک ها نیز مواد پوشاننده شفافی هستند که می توانند جایگزین جلاها شوند. بسیاری از لاک های جدید بر پایه نیترو سلولز ساخته می شوند. اجزای اصلی این لاک ها عبارتند از : بدنه رنگ سلولزی که به آنها قدرت و سختی می دهد، و یک رزین سخت که معمولاً رزین طبیعی یا صمغ استر است. این رزین میزان براقیت و چسبندگی لاک را افزایش می دهد اما استحکام کششی و دوام خارجی آن را کم می کند. لذا برای حل این مشکل از نرم کننده برای افزایش دوام و خاصیت کشسانی لاک ها استفاده می کنند.

 

لاک ساختمانی

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: کاشی در طراحی داخلی

 

4. فیلرها (پر کننده ها) - Filler

 فیلرها موادی هستند که روی سطح نهایی چوب به کار می روند تا با پر کردن حفره ها و رگه های باز سطح چوب، آن را صاف و یکدست کرده و برای جلا دادن یا لاک زدن آماده کنند. فیلرها بر دو نوع هستند: فیلرهای خمیری برای چوب های رگه باز و فیلر های مایع برای چوب های رگه بسته.

 

فیلر چوب

 

5. مواد رنگرزی

از این مواد برای نمایان کردن بافت و رگه های سطح چوب، واضح تر کردن تضاد رنگ رگه ها، تغییر رنگ و حتى تقلید از رنگ چوب های گران قیمت روی سطوحی که فاقد رنگ یا رگه مناسب اند، استفاده می شود. ولی پوشش محافظتی را ارائه نمی دهند.

 

انواع مواد رنگرزی

 

6. سیلرها و کيلرها

 سیلر ها و کیلرها نیز موادی بر پایه نیترو سلولزی می باشند. سیلرها جهت پر کردن منافذ و خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی به کار می روند و باعث استحکام و سختی بیشتر رنگ های نهایی نیز می شوند. سیلرها کرم رنگ بوده و با تینر رقیق می شوند و نباید در کنار حرارت مستقیم یا زیر نور مستقیم خورشید به کار روند چون طبله می کنند. سیلر پس از خشک شدن (بین ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت) مات می شود، در برابر رطوبت مقاوم است و قابل سنباده کردن است.

کیلر نیز همانند سیلر است با این تفاوت که رنگ آن شفاف بوده و پس از خشک شدن براق می شود. بنابراین می توان از آن به عنوان رنگ رویه و نهایی استفاده کرد. ولی از معایب آن این است که پس از مدتی رنگ آن پوست پرتقالی می شود. برای رفع این مشکل می توان سطح کیلر را با پارچه آغشته به مقدار کمی حلال پرداخت کرد.

امروزه سیلر و کيلر آکریلیک بر پایه آب تولید شده است که مزیت هایی به شرح زیر نسبت به سیلرها و کیلرهای نیترو سلولزی دارند:

- در ساخت مواد آکریلیک هیچ گونه تینر و مواد سمی استفاده نمی شود و در هنگام مصرف نیز نیازی به تیترهای مختلف ندارند و برای رقیق کردن آن ها از آب استفاده می شود.

- به علت استفاده از آب به جای تینر، برای رقیق کردن، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه ترند.

- سیلر و کيلر آکریلیک فاقد بوی نامطبوع بوده و برای سلامت انسان و محیط زیست خطر زا نیستند.

- خطر آتش سوزی ندارند لذا می توان از آن ها در محیط بسته استفاده کرد.

- بر خلاف پوشش های نیترو سلولزی شکننده نیستند و از انعطاف بالایی برخوردارند.

- در برابر آب و شرایط جوی نامطلوب به خوبی مقاومت دارند و پس از سخت شدن کامل، می توان با آب سطح کار را شستشو داد و هیچ گونه سفیدکی در سطح ایجاد نمی شود.

- در برابر آفتاب مقاومت بالایی دارند. بنابراین برای سطوح چوبی خارج از ساختمان نیز قابل استفاده هستند.

- قابلیت سنباده خوری آنها از سیلر ها و کیلر های نیترو سلولزی بهتر است و در اثر سنباده کشیدن، بر روی سطح کار پودر زیاد ایجاد نمی شود.

- پس از سخت شدن و گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهند (زرد نمی شوند).

 

سیلر کیلر

 

7. شلاک - Shellac

شک تنها پوشش مایع محافظی است که از رزین حیوانی ساخته می شود. این رزین از ترشح یک حشره هندی به نام «لاک» به دست می آید. رزین حاصل را در الكل حل می کنند تا از آن شلاک نارنجی رنگ به دست آید. این ماده در نور شدید آفتاب بی رنگ می شود و آب های قلیایی نیز آن را سفید و نرم می کنند. شلاک به سرعت خشک شده و پوشش محکمی با خاصیت کشسانی مناسب به وجود می آورد. این محصول بر روی چوب، شیشه، فلز و چرم قابل اجراست.

 

شلاک

 

8. کندرای

 کندرای ترکیبی از مواد معدنی، آلی و رزین سیلیکون تکامل یافته ای است که عموماً جهت محافظت از نمای ساختمان ها، روی آن ها اجرا می شود. کندرای به داخل مصالح نفوذ کرده و سوراخ های ریز آنها و ملات را با لایه نازکی از سیلیکون می پوشاند. بدین ترتیب راه نفوذ آب به داخل مصالح بسته می شود. همچنین این ماده نیروی جاذبه سطحی را که باعث جذب آب به داخل مصالح می شود، معکوس کرده و مصالح به جای جاذب آب، دافع آب می شوند. علاوه بر این کندرای مانع عمل تنفس دیوارها نشده و شکل ظاهری آنها را تغییر نمی دهد. این ماده در هر درجه حرارتی قابل مصرف است و در برابر اسیدها و بازها نیز مقاوم است. کندرای را می توان بر روی سطوح کاهگل. خشت، آجر، سفال، سنگ. بتن و غیره اجرا کرد و در صورتی که بر روی شیشه یا فلزات ریخته شود، با پارچه آغشته به تينر تمیز می شود.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم