09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
بتن را می توان نوعی سنگ مصنوعی دانست که در ساخت آن، مواد اولیه (سیمان، آب، مواد سنگی) با نسبت های تعیین شده ای با هم ترکیب شده و در شرایط خاص به عمل آمده و نگهداری می شود.

enlightenedموضوع: بتن، خواص بتن، تکنولوژی بتن و مواد تشکیل دهنده بتن

enlightenedمدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

 

* تعريف بتن

بتن را می توان نوعی سنگ مصنوعی دانست که در ساخت آن، مواد اولیه (سیمان، آب، مواد سنگی) با نسبت های تعیین شده ای با هم ترکیب شده و در شرایط خاص به عمل آمده و نگهداری می شود.

* تعريف بتن آرمه

بتن آرمه ترکیبی از بتن و عناصر مقاوم در برابر کشش است که به طور معمول فولاد با مقاطع دایره ای شکل در جای این عناصر کششی قرار می گیرد.

* مواد متشکله بتن

بتن از سه جزء اساسی تشکیل شده است: «سیمان، آب و مواد سنگی»

مواد سنگی شامل درشت دانه ها و ریزدانه ها به صورت شن و ماسه طبیعی و یا مصنوعی (حاصل از شکستن سنگ) می باشد. علاوه بر این می توان با استفاده از «مواد افزودنی»، کیفیت بتن را در شرایط خاص بهبود بخشید.

 

انواع بتن در ساختمان سازی

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع آجر در طراحی و نما

* سیمان

متداول ترین نوع سیمان، "سیمان پرتلند" است، که یکی از مصالح چسباننده با مشارکت مولکول آب می باشد و به همین دلیل یکی از انواع سیمان های هیدرولیکی محسوب می شود. این نوع سیمان مانند سایر سیمان های آبی، هم در هوا و هم در زیر آب و جایی که هوا نباشد، سخت می شود. سیمان پرتلند فرآورده ای است که از اختلاط سنگ آهک خرد شده و خاک رس به نسبت وزنی 3 به 1 به دست می آید. با آسیاب کردن مخلوط به روش های تر یا خشک، پختن مواد در کوره تا مرز عرق کردن سطح دانه ها و چسبیدن آنها به یکدیگر، کلینکر سیمان به وجود می آید. پس از سرد کردن و آسیاب کردن کلینکر با کمی سنگ گچ، سیمانی متشکل از سه کلسیم سیلیکات، دو کلسیم سیلیکات، سه کلسیم آلومینات، و چهار کلسیم آلومینو فریت تولید می شود. به این ترتیب انواع سیمان های پرتلند شامل ترکیباتی چون آلومینات ها، سیلیکات ها و اکسیدهای آهن هستند که بنا به نسبتی که در ترکیب سیمان دارند، خواص متفاوتی به آن می بخشند.

سیمان پرتلند در ۵ نوع دسته بندی می شود، که آنها را با اعداد لاتین I تا V و حروفی که "مواد افزودنی" آن را نشان می دهد، نامگذاری می کنند. برای مثال سیمان IP شامل "پوزلان" و سیمان IA شامل "مواد حباب ساز" است. ویژگی های "سیمان پرتلند" باید با استاندارد ملی ایران به شماره ۲۸۹ مطابقت داشته باشد.

 

سیمان پرتلند

 

* سیمان نوع I:

 سیمان معمولی است که در مصارف عمومی ساختمانی نظیر ساخت اسکلت های بتن آرمه، پل ها، قطعات پیش ساخته بتن آرمه، جدول و پوشش کف خیابان ها، جاده ها و فرودگاه ها، ملات ها و اندودها و پی های ساختمان هایی که در معرض حمله سولفات ها نباشند کاربرد دارد. در مجاورت دریاها و مناطق زراعتی که خاک ها و آب های زیرزمینی آلوده به اسیدها و ترکیبات سولفاتها هستند، عناصر ساختمانی و اندودهایی که با سیمان معمولی ساخته می شوند، کیفیت و مقاومت خود را از دست می دهند. در چنین مواقعی باید از انواع دیگر سیمانها استفاده شود.

 

* سیمان نوع II:

 سیمانی است که تا حدی در برابر سولفات ها مقاوم بوده و حرارت هیدراتاسیون کمتری تولید می کند و از سیمان نوع I کندگیرتر است. از این رو در بتن ریزی های حجیم کاربرد داشته و استفاده آن در بتن ریزی و اندود کاری در هوای گرم توصیه می شود. (سیمان IIA سیمانی مقاوم در برابر سولفاتها و دارای مواد حباب ساز است).

 

* سیمان نوع III:

سیمان زودگیری است که ظرف مدت ۷ روز مقاومت ۲۸ روزه سیمان معمولی را به دست می آورد. به این ترتیب وقتی لازم است تا قالب ها زودتر باز شده و بارگذاری انجام شود، استفاده از این نوع سیمان، مقرون به صرفه خواهد بود. چون این نوع سیمان حرارت هیدراتاسیون زیادی تولید می کند، اثر دمای پایین را در بتن ریزی های در هوای سرد خنثی می کند.

 

* سیمان نوع IV:

سیمانی است که حرارت هیدراتاسیون کمتری تولید می کند. در نتیجه در بتن ریزی های حجیم، تنش حرارتی کمتری ایجاد خواهد کرد. در ساخت ساختمان های حجیم بتنی (مانند سدهای وزنی بتنی)، به علت حجم زیاد بتن، افزایش درجه حرارت ناشی از گرفتن بتن می تواند بسیار زیاد و خطرناک باشد. استفاده از سیمان نوع IV یا سیمان دیرگیر موجب می شود تا بتن آهسته تر مقاومت مورد نظر را به دست آورد و حرارت کمتری تولید کند.

 

* سیمان نوع V یا سیمان ضد سولفات:

خوردگی سیمان پرتلند توسط سولفات ها بر اثر وجود ترکیبات آلومینوم در آن است. از این رو برای تهیه سیمان پرتلند ضد سولفات، از خاک رس استفاده نمی کنند. از آسیاب کردن سنگ آهک، سیلیس و اکسید آهن، ماده اولیه تهیه شده و سپس اماده و مانند سیمان پرتلند معمولی پخته می شود. این نوع سیمان نسبت به سیمان نوع  Iحرارت هیدراتاسیون کمتری تولید کرده و دیرگیرتر است.

 

سیمان ضد سولفات

 

سیمان های پرتلند انواع دیگری نیز دارند، که جزء اصلی آن ها کلینکر سیمان پرتلند بوده و دارای مقادیری از مواد مناسب مانند پوزولان های طبیعی، مصنوعی یا مواد افزودنی دیگر می باشند. این نوع سیمان ها با عنوان "سیمان های آمیخته" نیز شناخته می شوند.

 

* سیمان پرتلند پوزولانی

 سیمانی است که از مخلوط همگن سیمان پرتلند و پوزولان و سنگ گچ آسیاب شده به دست می آید. پوزولان ها مواد سیلیسی با سیلیسی آلومینیومی هستند که به صورت ذرات ریز در مجاورت رطوبت آزاد شده از هیدراتاسیون سیمان، ترکیباتی با خاصیت سیمانی تشکیل می دهند. هیدراتاسیون پوزولان ها، کندتر از سیمان و در نتیجه حرارت هیدراتاسیون آن ها کمتر است و در بتن ریزی های حجیم کاربرد دارد. مقاومت سیمان های پوزولانی در برابر املاح شیمیایی قابل توجه است. سیمان های پوزولانی باید با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۴۳۲ مطابقت داشته باشد.

 

سیمان پرتلند پوزولانی

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: کاشی در طراحی داخلی

 

* سیمان پرتلند سرباره ای

این سیمان از آسیاب کردن ۱۵ تا ۹۵ درصد سرباره كوره آهن گدازی فعال و غیر کریستالی، کلینکر سیمان پرتلند و مقدار مناسبی سنگ گچ به دست می آید. مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر سولفات ها و یون های کلر از خود نشان داده و نسبت به سیمان معمولی دیرگیرتر است و حرارت زایی کمتری دارد. سیمان پرتلند سرباره ای، باید با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۵۱۷ مطابقت داشته باشد.

 

سیمان پرتلند سرباره ای

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: کاربرد چوب های مصنوعی در ساختمان

 

* سیمان بنایی

این سیمان متشکل است از سیمان پرتلند معمولی، پودر سنگ و مواد حباب ساز. استفاده از این نوع سیمان در بتن و بتن آرمه مجاز نیست و فقط در ساخت ملات ها کاربرد دارد. سیمان بنایی باید با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۵۱۶ مطابقت داشته باشد.

 

* سیمان سفید

 سیمان پرتلند سفید همانند سیمان نوع I است، با این تفاوت که در تولید آن میزان ترکیبات آهن )چهار کلسیم آلومینو فريت) و منگنز به حداقل می رسد. رنگ تیره سیمان به دلیل وجود ترکیبات آهن است و به منظور کاهش مقدار آن در سیمان سفید از خاک چینی به جای خاک رس استفاده می شود. این نوع سیمان در نماسازی و بندکشی و کارهای تزیینی کاربرد دارد. سیمان سفید باید با استاندارد ملی ایران به شماره ۲۹۳۱ مطابقت داشته باشد.

 

سیمان سفید

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: سنگ های ساختمانی وکاربرد آن ها 

 

* سیمان رنگی:

سیمان پرتلند رنگی، از افزودن مواد رنگی معدنی بی اثر شیمیایی به سیمان پرتلند معمولی یا سفید به دست می آید. می توان با افزودن اکسید کروم، سیمان با رنگ سبز و با افزودن اکسید کبالت سیمان آبی رنگ به دست آورد. اکسید آهن نیز رنگ قرمز، زرد یا قهوه ای به سیمان می دهد. این نوع سیمان بیشتر جنبه تزیینی داشته و در طراحی های داخلی و بتن های نمایان استفاده می شود.

 

سیمان رنگی

مطلب پیشنهادی ایرانادکور: انواع شیشه و کاربرد آن ها

 

نوع دیگری از سیمان وجود دارد که جزو دسته سیمان های پرتلند محسوب نمی شود. مواد متشکله این نوع سیمان که سیمان با آلومین بالا خوانده می شود سنگ آهک و سنگ معدن آلومينوم است. بتنی که با این نوع سیمان ساخته می شود بسیار زودگیر بوده و در مواردی ظرف مدت ۲۴ ساعت به مقاومت و ۵۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می رسد. این سیمان مقاومت بسیار زیادی در برابر حمله سولفات ها و اسیدهای رقیق از خود نشان می دهد.

سیمان در بین مواد تشکیل دهنده بتن نقش چسباننده، اتصال دهنده و یکپارچه کننده مواد سنگی را دارد و مقدار آن در بتن به صورت نسبت حجم یا وزن سیمان به کار رفته به حجم بتن سنجیده می شود. در کارگاه های بتن ریزی، سیمان به صورت فله یا پاکتی خریداری می شود، ولی در هر دو صورت لازم است که از تماس آن با رطوبت و هوای مرطوب جلوگیری شود. سیمانی که دچار هوازدگی شود به صورت کلوخه در می آید که نشان از کاهش مقاومت آن دارد. بنابراین لازم است که سیمان های پاکتی را بازبینی و از کیفیت آن اطمینان حاصل کرد. سیمان فله ای که در سیلو نگهداری می شود، به دلیل عایق بودن در برابر نفوذ هوا و رطوبت به مراتب ضایعات کمتری دارد و می توان در حین بتن سازی حداکثر بهره برداری را از آن برد.

در مقاله بعدی به بررسی دیگر مواد تشکیل دهنده بتن از جمله مواد سنگی و آب می پردازیم.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم