09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
یکی از عوامل مهم در تأمین شرایط آسایش انسان در فضاهای داخلی، تنظیم درجه حرارت است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضخامت پوسته خارجی ساختمان به حداقل کاهش یافته است، از این رو تبادل حرارتی آن با محیط خارج افزایش یافته است.

enlightenedموضوع: ضرورت استفاده و کاربرد عایق‌های حرارتی (اشکال مختلف عایق‌های حرارتی و خصوصیات آن‌ها)

enlightenedمدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

 یکی از عوامل مهم در تأمین شرایط آسایش انسان در فضاهای داخلی، تنظیم درجه حرارت است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضخامت پوسته خارجی ساختمان به حداقل کاهش یافته است، از این رو تبادل حرارتی آن با محیط خارج افزایش یافته است. عایقهای حرارتی به میزان قابل توجهی مانع این تبادل حرارت شده و هزینه های گرمایش و سرمایش فضاهای داخلی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. همین امر موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز خواهد شد. به طوری که به کمک عایق حرارتی می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه سانتیگراد گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنک تر نگه داشت. بنابراین اگر چه عایق کاری ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده ساختمان را افزایش دهد ولی در طولانی مدت و حتی چند سال اولیه بهره برداری، هزینه اولیه را با صرفه جویی لازم جبران خواهد کرد و موجبات آسایش و صرفه اقتصادی را فراهم می کند.

 

انواع عایق و عایق کاری در ساختمان

 

در مطالب قبل به معرفی انواع عایق های مختلف و بررسی خصوصیات آن‌ها پرداختیم، در ادامه‌ی مطالب به معرفی عایق های حرارتی و ضرورت استفاده آن‌ها در ساختمان می‌پردازیم.

 با توجه به مطالبی که بیان شد، می توان گفت که عایق کاری حرارتی، با جنس مرغوب شامل مزایای زیر است :

1.  می توان دیوارها را با ضخامت کمتری ساخت، در این صورت فضای قابل استفاده داخل ساختمان بیشتر میشود. 

 ٢. با جلوگیری از هدر رفتن گرما و سرمای تولید شده در داخل ساختمان، علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های گرمایش و سرمایش، می توان حجم تأسیسات حرارتی و تهویه را تا ۲۵٪ کاهش داد.

 ٣. با عایق کاری مناسب میتوان دمای فضاهای مختلف را ثابت نگه داشت. حرارت مناسب در محیط مسکونی 20درجه سانتیگراد، در حمام 25 درجه، در محیط کار 18درجه و در کارگاه های فعال 17 درجه است.

4. در صورتی که اختلاف درجه حرارت هوای داخل اتاق و سطح دیوارها کمتر از 3 درجه سانتیگراد باشد، علاوه بر ایجاد جریان آزار دهنده هوا، ساکنین اثر ناخوشایند موسوم به «دیوار سرد» را احساس میکنند که ناشی از تابش انرژی از پوست به سطح دیوار است. در شرایط گرما نیز به طور مشابه انتقال انرژی تابشی از دیوار به ساکنین، احساس ناخوشایندی در آن‌ها ایجاد می کند که این مشکل با ایزولاسیون حرارتی دیوار رفع خواهد شد.

اصولاً حرارت از محل گرمتر به محل سردتر به سه طریق جا به جا می شود که عبارتند از :

1. هدایت (Conduction)

 ۲. همرفت (Convection)

3. تابش (Radiation)

 

کاربرد عایق های حرارتی در ساختمان

 

در روش هدایت (رسانایی)، انتقال حرارت از طریق تماس اجسام با یکدیگر صورت می گیرد ولی در دو طریق همرفت و تابش یک محیط گازی یا خلا برای انتقال گرما لازم است. انتقال حرارت از جداره های خارجی ساختمان   از طریق هدایت حرارتی، مهمترین عامل اتلاف یا کسب حرارت در ساختمان های معمولی است. اما علاوه بر در نظر گرفتن عایق‌کاری سطوح مختلف ساختمان اعم از دیوارها، سقف و کف باید به مقاطع برخورد این سطوح نیز توجه کافی شود. تجربه نشان داده است که انتقال حرارت از این مقاطع می تواند عملکرد حرارتی کل ساختمان را به شدت کاهش دهد. مهندسین معمار و سازه از این امر به پل های حرارتی یاد می کنند.

 

* اشکال مختلف عایق های حرارتی

عایق‌های حرارتی جهت سهولت استفاده به اشکال مختلفی ساخته می‌شوند که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

1. عایق های پتویی - Blanket Insulation

این عایق ها با مصالح انعطاف پذیر نظیر پشم سنگ، پشم شیشه و... در ضخامت های مختلف تولید می شوند و بعضاً دارای روکش های آلومینیومی یا روکش هایی از جنس کاغذهای صنعتی هستند و برای ایزولاسیون لوله ها و سطوح منحنی به کار می روند.

 

عایق های پتویی

 

۲. عایق های پانلی (تخته ای) - Panel Insulation

 این عایق ها جهت پوشش سطوح از قبیل دیوارها، سقف و کف به کار می روند و عموماً از جنس پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ و ... هستند.

 

عایق های پانلی

 

3. عایق های بلوکی (دال های عایق) - Block Insulation

دال ها یا بلوک های عایق به صورت قطعات صلب و گاهی نیز به صورت چند لایه از مصالحی نظیر کف شیشه، پلاستیک ها، انواع بتن های سبک و ... ساخته می شوند.

 

عایق های بلوکی

 

4. عایق های فله ای(انباشتی)

 این عایق ها به دو صورت الیافی (نظير الياف پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره، الياف گیاهی و ...) و دانه ای (نظير پرليت، پلی استایرن، پوکه های معدنی، خرده های چوب و ...) در مکان هایی که شکل هندسی مشخصی ندارند یا در ملات ها به کار می روند.

 

پشم سنگ

 

5 . عایق های پاشیدنی – Spray on Insulation

 این عایق ها از مخلوط تارها و مصالح ریزدانه با انواع مواد چسباننده ساخته شده و به روی سطوح مختلف پاشیده میشوند. عموماً از پوکه های معدنی، پرلیت. پنبه کوهی و... به عنوان ریزدانه و از دوغاب سیمان، گچ و یا چسب های شیمیایی به عنوان ماده چسباننده استفاده میکنند.

 

عایق پاشیدنی

 

6. عایق های کفی – Foam Insulation

 این عایق ها از دو جزء رزین های پلیمری ساخته می شوند که هنگام اختلاط با هم کف کرده و فضاهای خالی را پر میکنند. از عایق های کفی در میان دیوارها و منافذی که دسترسی به آن‌ها وجود ندارد، استفاده می کنند.

 

عایق های کفی

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم