09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
آجر یا آجور یا آگور واژه ای است یونانی و به خشت‌هایی می‌گفتند که احکام و فرامین دولتی روی آن نوشته می‌شد (حک می‌گردید) و بوسیله پختن این خشت‌ها نوشته‌ها، را روی آن پایدار می‌کردند. آجر یکی از مصالح ساختمانی است که با خلق‌وخوی بشر بسیار سازگار بوده و در هر دورانی از تاریخ به نوعی مورد استفاده او واقع شده است.

enlightenedموضوع: معرفی آجر و انواع طبقه‌بندی آن در طراحی و نمای ساختمان

enlightenedمدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

آجر یا آجور یا آگور واژه‌ای است یونانی و به خشت‌هایی می‌گفتند که احکام و فرامین دولتی روی آن نوشته می‌شد (حک می‌گردید) و بوسیله پختن این خشت‌ها نوشته‌ها، را روی آن پایدار می‌کردند.

آجر یکی از مصالح ساختمانی است که با خلق‌وخوی بشر بسیار سازگار بوده و در هر دورانی از تاریخ به نوعی مورد استفاده او واقع شده است. از ابتدا که بشر زندگی غارنشینی را پشت سر گذاشته و فکر تهیه سرپناهی در مغز او ایجاد گردید، تا خود را از گزند عوامل جوی مانند باد و باران و سرما و گرما و هجوم جانوران درنده و گزنده محفوظ نگاه دارد. همچنین با گذشت زمان و هجوم قبایل مجاور به یکدیگر برای کسب ثروت و قدرت، بشر به فکر تهیه مصالحی افتاد که اولاً از لحاظ وزن کوچک باشد که بتواند آن را حمل نماید و در ثانی از لحاظ شکل طوری باشد که بتواند با روی هم قرار دادن آن به مسکن خود از لحاظ هندسی شكل دلخواه خود را بدهد و همچنین باعث حفاظت او بشود. برای رسیدن به این مقصود ابتدا سنگهای کوچک را مورد استفاده قرار داد و بعد از آن به فكر تهيه آجر افتاد و با آن توانست سرپناه مورد نیاز خود را بسازد و در ادوار بعد نیز از آجر برای ساختن قلعه و کشیدن دیوارهای بلند به دور شهرها جهت جلوگیری از هجوم دشمن استفاده نمود. در دوران‌های بعد نیز آجر را برای ساختن پل‌ها و بالاخره ساختن قصرهای باشکوه مورد استفاده قرار داد.

 

استفاده از آجر در طراحی و دکوراسیون داخلی

 

ساده ترین تعریفی که بخواهیم برای آجر نمائیم آن است که بگوییم آجر، سنگی است مصنوعی که از پختن خاکرس با استخوان‌بندی اصلی سنگ بدست می‌آید و ابعاد و تعداد آن مطابق احتياج ما، قابل تغییر میباشد.

مصرف آجر در ایران سابقه باستانی دارد و از زمان ساسانیان بناهایی بجا مانده است که در آن‌ها آجر مصرف شده است. مانند طاق کسری در تیسفون، شهر باستانی اقامتگاه زمستانی شاهان اشکانی (عراق امروز) یا کف دالان مسجد جامع اصفهان که برای فرش آن از آجرهایی استفاده شده است که در آتشکده‌های ساخته شده در زمان ساسانیان بکار رفته بود.

استفاده از آجر در ساختمان چنان با خلقوخوی ما ایرانیان عجین می‌باشد که ساختن بناهای آجری در تمام دوران طول تاریخ همراه ما بوده و تا سال های ۱۳۴۰ نیز ادامه داشته و بناهای بسیار زیبایی در تهران با آجر ساخته شده که نمونه‌های آن در خیابان لاله‌زار و فردوسی تهران هنوز موجود می‌باشد. اکنون که به علت تراكم جمعیت و ساختن بناهای چندین طبقه، استفاده از آجر در اسکلت اصلی ساختمان مقدور نیست و اسکلت آن‌ را با فولاد یا بتن می‌سازند، از آجر بعنوان نماسازی استفاده می‌نمایند و یا در قسمتی از سالن و سایر فضاها، آجر را به طور نمایان (اکسپز) بکار می‌برند.

کاربرد آجر در ساختمان سازی

 

طبقه بندی آجر

 همان طور که در مطالب قبلی به یکی از کاربردهای نوین آجر در ساختمان با عنوان چراغ‌های دیواری آجری اشاره شد، در ادامه آجر را از نظرهای مختلف طبقه‌بندی می‌کنیم. مانند طبقه‌بندی آجر از لحاظ رنگ، ابعاد و یا جنس و غیره.

1. طبقه بندی آجر از لحاظ جنس 

در بازار کار ایران و در صنعت ساختمان‌سازی، آجر به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود:

* آجرهای فشاری: آجرهای فشاری که ابعاد آن ۵×۱۰×۲۰ و یا ۵ ۵×۱۱×۲۲ سانتیمتر می‌باشد. به این دلیل به آن آجر فشاری می‌گویند که گویا در ابتدای تولید این نوع آجر خشت آن با دست زده می‌شد و با فشار انگشتان کارگران خشت‌زن گوشه‌های قالب بوسيله گِل پر می‌گردید.

این نوع آجر برای کلیه کارهای ساختمانی مانند گری‌چینی، طاق‌ضربی، دیوارهای حمال، تیغه‌چینی و غیره مناسب است.

* آجرهای ماشینی: آجر ماشینی و یا آجر سوراخ دار که روی سطح بزرگتر آن ۸ یا ۱۰ سوراخ به قطر 1 تا ۲ سانتیمتر موجود است و در بازار کار ایران به نام آجرهای ۸ یا ۱۰ سوراخه ماشینی معروف می‌باشد. جنس این آجرها نسبت به آجر فشاری بسیار ترد و شکننده بوده و خاصیت مکندگی آن نسبت به آجر فشاری کمتر است. این آجرها به علت ترد بودن قابل تیشه‌داری نیستند.

اگر بخواهیم دیوار حمال آجری را با میلگرد مسلح نمائیم، مصرف این آجرها با توجه به سوراخهایی که دارد بهتر از آجر فشاری می‌باشد و امکان گذاشتن میلگرد را بهتر میسر می‌سازد. دیوار آجری مسلح را برای مقابله با نیروی زلزله می‌سازند ولی ساختن این نوع ديوارها در ایران معمول نیست.

 

آجر در نما

 

2. انواع آجر از لحاظ رنگ

در ساختن دیوارهای حمال و طاق‌ضربی و به طور کلی در ساختن قسمت‌هایی از ساختمان که روی آجر با مصالح دیگر از قبیل گچ و یا کاشی و یا سیمان و یا سنگ پوشیده میشود (گری‌چینی) رنگ آجر مطرح نیست. بلکه فقط مرغوبیت آجر مطرح می‌باشد، ولی اگر بخواهیم از آجر برای نماچینی استفاده نمائیم رنگ آجر مطرح میشود. آجرهایی که برای نماچینی بکار می‌روند به رنگ های زرد کم‌رنگ که به آن آجر سفید می‌گویند و زرد پررنگ که به آن آجر بهی می‌گویند و همچنین آجر قرمز رنگ روشن و یا قرمز رنگ سیر در بازار موجود است.

ضخامت آجرهایی که در نما کار میشوند، ممکن است ۳ تا ۴ و یا ۵ سانتیمتر باشد ولی دو بعد دیگر این آجرها هم مانند سایر آجرهای فشاری یا ماشینی ۱۰×۲۰ می‌باشد. علت رنگی شدن این آجرها یکی مربوط به طریقه چیدن آجر در کوره و نحوه آتش دادن به آن و کنترل سطوحی که با آتش در تماس مستقیم می‌باشد، است و دیگر مربوط به اکسید فلزاتی است که در مواد اولیه آجر موجود می‌باشد. مانند اکسیدهای مختلف آهن و غیره.

 

انواع آجر و رنگ‌بندی آن

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی طراحی و اجرای انواع نماهای آجری مدرن و شیک می‌توانید با مشاورین متخصص و حرفه‌ای ایرانادکور تماس حاصل فرمایید. ایرانادکور مرجع کامل معماری و دکوراسیون داخلی در جنوب کشور است.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم