09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
شیشه جسمی است سخت که در طبقه‌بندی اجسام، سختی آن در ردیف هشتم قرار دارد (سختی شیشه هشت است) و همه‌ی اجسام دیگر به جز الماس را خط می‌اندازد. وزن مخصوص شیشه 5/2 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و بسیار ترد و شکننده است.

enlightenedموضوع: معرفی شیشه و انواع شیشه‌ها و کاربرد آن‌ها در ساختمان سازی

enlightenedمدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

شیشه به صورتی که عموم آن را می‌شناسند، جسمی است شفاف که نور به خوبی از آن عبور می‌کند و پشت آن به طور واضح قابل رویت می‌باشد.

شیشه جسمی است سخت که در طبقه‌بندی اجسام، سختی آن در ردیف هشتم قرار دارد (سختی شیشه هشت است) و همه‌ی اجسام دیگر به جز الماس را خط می‌اندازد. وزن مخصوص شیشه 5/2 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و بسیار ترد و شکننده است. شیشه تنها مصالح ساختمانی می‌باشد که با وجود این که نور از آن به خوبی عبور میکند، فضاهای مسکونی را از گزند عوامل جوی مانند باد، باران، برف، سرما و همچنین هجوم حشرات و حيوانات محفوظ نگاه می‌دارد. قیمت شیشه نسبت به سایر مصالح ارزان‌تر است و مصرف آن به ساختمان جلوه خاصی می‌دهد. به همین علت در سال های اخیر مهندسین معمار سعی می‌نمایند که هر چه بیشتر در ساختمان از شیشه استفاده نمایند و ساختن پنجرههای بزرگ سراسری را پیشنهاد نموده و در ساختمان‌ها بکار برده اند. حتی نمای خیلی از ساختمان‌های مرتفع را تماماً با شیشه می‌سازند. شیشه در مقابل تمام مواد شیمیایی حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت کرده و تحت تأثیر خورندگی واقع نمی‌شود، به همين علت ظروف آزمایشگاهی را از شیشه می سازند. فقط اسيد فلوئوریدریک FH بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل می‌نماید.

 

 

در مطالب قبل به معرفی شیشه سکوریت و کاربرد آن در ساختمان سازی پرداختیم. در ادامه به معرفی انواع دیگر شیشه‌ها و کاربرد آن‌ها در ساختمان سازی می پردازیم.  

1. شیشه های رنگی

به دو طریق می‌توان شیشه رنگی بدست آورد. روش اول که مطمئن‌تر نیز می‌باشد، بدین گونه است که با افزودن و کم کردن بعضی مواد شیمیایی در مصالح اولیه تهیه شیشه در هنگام ورود به کوره، شیشه رنگی بدست می‌آورند. اکسیدهای مس به شیشه رنگ‌های مختلف قرمز می‌دهد و رنگ آبی پررنگ، بوسیله اکسید کبالت بدست می‌آید و رنگ زرد در شیشه‌هایی که آهک و کربنات دو سود دارند (Na2CO3 , Ca0) با افزودن مقداری اکسید اورانیوم و کادمیوم حاصل می‌گردد. اگر در حدود ۲ درصد اکسید تیتان هم به آن اضافه کنیم، رنگ زرد درخشان حاصل می‌گردد.

روش دوم آن است که شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فرو می‌برند تا دو روی آن رنگی بشود. در این طریقه رنگ به صورت لایه نازکی به ضخامت چند میکرون سراسر رویه شیشه را می‌پوشاند. این لایه ممکن است در اثر سرما و گرما و انقباض و انبساط شیشه از آن جدا شود.

 

 

2. شیشه مسلح

برای آنکه شیشه دارای مقاومت بیشتری در مقابل ضربه داشته باشد، آن را مسلح می‌کنند. بدین طریق که یک صفحه طوری سیمی بین دو لایه شیشه قرار می‌دهند. این نوع شیشه بیشتر به طریقه ریخته‌گری تهیه می‌شود. بدین گونه که اول شیشه مذاب را روی سینی مسطحی که به همین منظور تهیه شده است، می‌ریزند. ضخامت این لایه نصف ضخامت شیشهای است که می خواهیم تهیه کنیم. آنگاه قبل از آنکه این لایه حالت مذاب خود را از دست بدهد، روی آن طوری سیمی که از قبل آماده شده است را پهن می‌کنند. سپس بلافاصله لایه دوم شیشه مذاب را روی آن می‌ریزند. قدری صبر می‌کنند که شیشه مذاب سردتر شده و حالت خمیری به خود بگیرد، آنگاه آن را به طریقه نورد یا غلطک به صورت شیشه مشجر و یا ساده در می‌آورند. ضخامت شیشه های مسلح ۴ تا ۶ میلیمتر می‌باشد و بیشتر برای درهای ورودی و یا کارگاه‌ها که امکان ضربه زدن به شیشه وجود دارد، مصرف می‌نمایند.

 

 

3. شیشه نشکن

منظور از شیشه نشکن، شیشه‌ای است که قطعات آن پس از ضربه دیدن و خرد شدن فرو نریزد. این شیشه‌ها از سه لایه تشکیل شده است. دو لایه کناری شیشه معمولی بوده و لایه وسط از جنس پلاستیک می‌باشد که با چسب‌های شفاف کاملاً بهم چسبیده‌اند و این لایه پلاستیکی مانع از فروریختن قطعات شیشه‌ی خرد شده در هنگام شکستن می‌شود. ممکن است چسب را طوری انتخاب کنند که کار همان لایه‌ی وسط پلاستیکی را انجام دهد. از این نوع شیشه بیشتر برای شیشه اتومبیل و ویترین مغازه‌هایی که اشياء گران قیمت می‌فروشند، استفاده می‌گردد. این شیشه‌ها پس از ضربه، فرو نریخته و کار رانندگی و یا حفاظت از ویترین را مختل نمی‌نمایند. ممکن است شیشه نشکن را از جنس شیشه سکوریت بسازند. 

 

شیشه نشکن

 

4. شیشه خَم

شیشه خم که بیشتر برای اتومبیل و ویترین های خانگی مورد مصرف دارد، از شیشه معمولی ساخته می‌شود. بدین طریق که شیشه را با ضخامت کم حرارت می‌دهند تا بصورت نیمه خمیری درآید. آنگاه آن را روی قالب ماسه‌ای و یا قالب‌های دیگر که از قبل آماده کرده‌اند می‌خوابانند. در این صورت شیشه شکل قالب را به خود می‌گیرد. آنگاه آن را سرد می‌کنند. ممکن است شیشه خم را در چند لایه تهیه نمایند و آنها را با چسب به همدیگر بچسبانند و تولید شیشه خم نشکن بنمایند.

 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم