09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
تقسیم بندی سنگ ها در ساختمان، اصول و قواعد و مشخصات مخصوص به خود را دارا می باشد که با سایر علوم بکلی متفاوت است. در ساختمان بیشتر روی رنگ سنگ تکیه می شود و بعد از آن مقاومت آن در مقابل عوامل جوی و ساییدگی مورد توجه قرار میگیرد.

enlightenedموضوع: انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آن ها (سنگ ازاره، سنگ قرنیز، سنگ پله، فرش کف، نصب سنگ روی دیوار)

enlightenedمدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

تقسیم بندی سنگ ها در ساختمان، اصول و قواعد و مشخصات مخصوص به خود را دارا می باشد که با سایر علوم بکلی متفاوت است. در ساختمان بیشتر روی رنگ سنگ تکیه می شود و بعد از آن مقاومت آن در مقابل عوامل جوی و ساییدگی مورد توجه قرار میگیرد.

* نامگذاری سنگهای ساختمانی

سنگ های مورد استفاده در ساختمان به دو گونه نامگذاری می شوند: یکی بر حسب شكل هندسی سنگ؛ مانند سنگ پلاک – سنگ قرنیز - سنگ تیشه ای و غیره. دیگری بر حسب محلی که معدن این سنگ ها در آن واقع است؛ مانند سنگ باغ ابریشم که سنگی است سیاه رنگ و یا سنگ سنندج که سنگی قرمز رنگ می باشد و یا سنگ اسلام آباد و غيره.

* استخراج سنگ

سنگهای ساختمانی از معدن بصورت قطعات بزرگ که ابعاد آن در حدود سه متر می باشد استخراج می شود. جدا کردن قطعات سنگ از معدن اغلب بوسیله چاله زدن و دینامیت گذاری و روشن کردن دینامیت است که بدین طریق مقدار زیادی از سنگ در اثر انفجار ناشی از دینامیت و غیره خرد شده و غیرقابل استفاده می گردند. اخيرا در بعضی معادن با وسائل دیگر بجز دینامیت سنگها را جدا می کنند که ضایعات آن کمتر می باشد.

* ابعاد سنگ

در ساختمان ها با توجه به مرغوبیت ساختمان و نظر مهندس معمار، سنگ را به ابعاد گوناگون مصرف می نمایند. بعضی از مهندسین اندازه قطعات سنگ را قبل از مصرف تعیین نموده و اندازه آنرا به کارخانه می دهند و کارخانه نیز طبق همان اندازه ها سنگ را بریده و هر اندازه در محل مخصوص خود نصب می گردد. به این طريق اندازه گذاری سنگ، حکمی می گویند و قیمت آن در شرایط مساوی گران تر از انواع دیگر است.

بعضی از مهندسین سنگ را طول آزاد مصرف می نمایند و این بدان معنی است که با توجه به محل مصرف یک پهنای معین را در نظر گرفته مثلا ( ۷ یا ۱۰ یا ۳۰ ويا ۴۰سانتیمتر و طول سنگ به اختیار کارخانه می باشد به این طریقه مصرف سنگ، طول آزاد می گویند.

 

* محل های مصرف سنگ

معمولا در ساختمان از سنگ به دو علت استفاده می شود؛ یکی به علت زیبایی و رنگ آن و دیگر مقاومت آن در مقابل عوامل جوی و سایش. اغلب در موقع انتخاب سنگ هر دو مطلب را با هم در نظر میگیرند. محل مصرف سنگ در ساختمان بشرح زیر است:

١- سنگ ازاره

محل برخورد دیوارهای خارجی ساختمان با زمین در محیط خارجی آن بیشتر از همه مکان ها تحت تأثیر شدید عوامل جوی مانند برف و باران و یخبندان قرار دارد و معمولا بلوک سیمانی و یا بلوک سفالی و یا آجری که دیوار با آن ساخته می شود مقاومت در مقابل این همه تغییرات جوی را ندارد و خیلی زود تخریب می گردد. بدین لحاظ در این محل ها باید از مصالح مقاوم تری استفاده شود. معمولا در این محل یک ردیف سنگ به ارتفاع ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر قرار می دهند و این سنگ را طوری انتخاب می کنند که آن در مقابل عوامل جوی مقاومت نماید، در ثانی رنگ آن طوری باشد که زود چرک نشده و در مقابل آفتاب مقاوم باشد. در این مکان ها معمولا از سنگ تیشه ای تیره رنگ استفاده می نمایند و نام کارگاهی متداولترین آن، سنگ داغون تیشه ای می باشد.

۲- سنگ قرنیز

با توجه اینکه در ایران اغلب فضاهای داخلی ساختمان را با کج سفید میکنند ( بجز سرويسها ). گچ در مقابل آب بسیار ضعیف و حساس می باشد و ممکن است بخواهند کف اطاق ها را بوسیله گونی نم دار تمیز نمایند و در نتیجه کف اطاق ها مرطوب می گردد و در اثر این رطوبت ممکن است دیوارهای گچی آسيب ببيند. لذا در برخورد دیوار با کف اطاق یک ردیف سنگ به پهنای ۸ تا ۱۰ سانتیمتر قرار می دهند که هم از نفوذ رطوبت به قسمت های گچی دیوار جلوگیری شود و هم قسمت مقاومی در مقابل ضربه های احتمالی که بر اثر جاروکردن و جابجایی لوازم اطاق به دیوار وارد می شود، ایجاد گردد. این سنگ را با سیمان کار می گذارند و ضخامت آن یک سانتیمتر است.

3- سنگ پله

به علت عبور و مرور زیادی که از روی پله می شود، باید از مصالح مقاوم تری در این محل استفاده شود. بدین لحاظ کلفتی سنگ پله را حداقل ۴ سانتیمتر انتخاب می کنند.پهنای سنگ پله در حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر و درازای آن به نسبت نوع ساختمان متفاوت بوده و در حدود 2/1 متر است. ارتفاع پله را که به آن پیشانی پله می گویند نیز با قطعه سنگی به ضخامت دو سانتیمتر می پوشانند در کناره پله و در محل برخورد آن نیز قطعه سنگی قرار می دهند که به این سنگ نیز سنگ قرنیز می گویند. ارتفاع پله با توجه به شدت رفت و آمدی که روی آن انجام میشود، از ۱۵ سانتیمتر تا 50 سانتیمتر می باشد. و برای ساختمانهای مسکونی معمولی در حدود ۱۷ سانتیمتر است.

4- فرش کف

در سالن های عمومی مانند بیمارستانها و هتل ها و مدارس و ادارات که رفت و آمد زیاد بوده و کف سالنها در معرض سایش قرار دارد و همچنین باید نظافت کردن آن آسان باشد، برای فرش کف ها اغلب از سنگ استفاده می نمایند. برای آپارتمان های مسکونی نیز فرش سنگ با توجه به رنگ های جالب و قیمت ارزان آن متداول می باشد. برای فرش این فضاها با توجه به وسعت آن از سنگهایی به ابعاد مختلف استفاده می نمایند. مثلا ۴۰×۴۰ یا ۵۰×۵۰ و یا ۴۰×۲۰ و یا 15×30 و غیره. همچنین برای فرش کف سرویسها مانند آشپزخانه و حمام و توالت نیز از سنگ استفاده میگردد. باید توجه نمود که ابعاد سنگ برای فرش سرویسها با توجه به اینکه این کفها باید دارای شیب ملایمی به طرف کف شور داشته باشد، باید کوچک انتخاب گردد مثلا 10×10  و یا حداکثر 15×15 سانتیمتر.

5- نصب سنگ روی دیوار

نصب سنگ روی دیوار ممکن است در مکان های مختلف ساختمان انجام شود. متداولترین دیواری که ممکن است با سنگ پوشانیده شود دیوارهای خارجی ساختمان بوده که بعضی از مهندسین نماسازی را با سنگ انجام می دهند. در ساختمانهای عمومی اغلب دیواره های راه پله را که عبور و مرور از آن زیاد بوده و دیوارهای آن در معرض آسیب می باشد، با سنگ پوشانیده  می شود. در بیمارستانها و ادارات و مدارس رفت و آمد زیاد می باشد و باید نظافت کردن آن آسان باشد؛ اغلب دیوارهای اطاق ها

تا حدود یک متر با سنگ می پوشانند. در بعضی از ساختمانها دیوارهای سرویسها را نیز بجای کاشی با سنگ می پوشانند.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم