09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
نخستین مرحله برای تهیه کاشی انتخاب و آماده سازی مصالح آن می باشد. مصالح مورد نیاز در کاشی سازی همان خاک رسی است که در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سیلیس داشته باشد. بعد از انتخاب مصالح نسبت به آماده سازی آن اقدام می کنند.

enlightenedموضوع: مراحل ساخت و تهیه کاشی (از مصالح اولیه تا عرضه به بازار)

enlightenedمدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

1- تهیه مصالح اولیه

نخستین مرحله برای تهیه کاشی انتخاب و آماده سازی مصالح آن می باشد. مصالح مورد نیاز در کاشی سازی همان خاک رسی است که در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سیلیس داشته باشد. بعد از انتخاب مصالح نسبت به آماده سازی آن اقدام می کنند. نخست مواد اضافی و زائد و دانه های سنگ را از داخل آن جدا می کنند، این عمل ممکن است بوسيله شستشوی خاک انجام گیرد، بعد از شستشو و جدا کردن دانه های اضافی و یکنواخت نمودن خاک آن را هوا می دهند؛ یعنی آن را در مقابل هوا خشک می کنند و بعد آن را آسیاب می کنند تا تمام کلوخه های آن باز شده، به گرد يکنواختی تبدیل گردد.

2-ساختن گل

منظور از ساختن گِل، مخلوط کردن مصالح تهیه شده با آب است؛ تا بدینوسیله خاصيت پلاستیسیته در مخلوط ظاهر شده و امکان شکل دادن به آن میسر گردد. در هنگام مخلوط کردن خاک با آب دقت می نمایند که تمام ذرات خاک رس در مجاورت آب قرار گیرد ( تمام ذرات خاک تر بشود). هم زمان با ساختن گِل و مخلوط کردن خاک با آب، مواد افزودنی لازم را به آن اضافه می کنند. برای جلوگیری از تغییر حجم و پیچیدن قطعه در هنگام پختن، مقداری سنگ چخماق آسیاب شده به آن اضافه می کنند و همچنین برای جلوگیری از ایجاد رنگ های سیر مانند قهوه ای تند که ممکن است در اثر وجود اکسیدهای آهن در خاک رس بعد از پخته شدن در آن ظاهر شود، در حدود نیم درصد اکسید کرم به آن اضافه می نمایند زیرا وجود هر نوع رنگ سیر موجب اخلال در رنگ آمیزی و لعاب کاری بعدی قطعه سفالی خواهد گردید.

3-قالب گیری

پس از تهيه شدن گل و تائید آن بوسیله آزمایشگاه از لحاظ نوع مصالح و پراکندگی یکنواخت مواد افزودنی، گل حاصل شده را قالب گیری می نمایند. برای تهیه کاشیهای خوب جهت جلوگیری از نفوذ هوا در قالب، معمولا قالب گیری در خلاء انجام می گیرد. شکل دادن به قطعه سفالی طرق مختلف دارد و اغلب بوسیله پرس با فشار زیاد انجام می شود (در حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع). در این طريقه صفحات پرس و همچنین مصالح کاشی دارای ویژگی هایی هستند که مانع چسبیدن خاک به صفحات پرس میگردد. مثلا به گل مقدار کمی مواد چرب اضافه می کنند به طوری که این مواد هنگام پرس کردن از قطعه خارج می شود و باعث چرب شدن صفحه پرس گردیده و در نتيجه گل به صفحات پرس نمی چسبد. مقدار آب موجود در گِل باید به حدی باشد که اولاً به محل آن مقدار پلاستیسیته را بدهد که گِل به راحتی در قالب شکل گرفته و فضای خالی آن را در اثر پرس کاری پر کند و جسمی توپر و محکم بدست بیاورد.

4- خشک کردن

عمل خشک کردن در کاشی یکی از مهم ترین مراحل تهیه کاشی می باشد، زیرا اگر قطعه به خوبی خشک نشود (آب فیزیکی آن تبخير نگردد) و یا به سرعت خشک شود، ترک می خورد و یا می پیچد و یا تغییر حجم می دهد؛ که تمام این عوامل باعث نامرغوب شدن کاشی می گردد.

برای خشک کردن قطعات مرغوب مانند کاشی و غیره معمولا از تونل هوای گرم استفاده می نمایند. بدین طریق قطعات را روی واگن هایی که به تناسب ابعاد قطعه سفالی طبقه بندی شده است، می چینند و واگن را وارد تونل هوای گرم می نمایند. برای جلوگیری از ترک برداشتن و چروک شدن و پیچش سطحی، هوای ابتدای تونل کاملا مانند هوای خارج است. واگن به طور خودکار روی ریل به آهستگی به جلو حرکت می کند و هر قدر جلوتر می رود، هوای داخل تونل گرم تر می شود. به طوری که در وسط تونل حرارت به حداكثر لازم می رسد و در این مرحله کلیه آب فیزیکی قطعه متصاعد می گردد و قطعه کاملا خشک می شود. از وسط تونل به بعد دوباره رفته رفته هوای تونل سردتر می گردد و بدینوسیله قطعه سفالی را که در ابتدا دارای حرارتی مطابق محيط است. رفته رفته گرم کرده و دوباره به آهستگی سرد می نمایند. در نتیجه قطعه در هنگام خروج از تونل دوباره دارای حرارتی مطابق محیط می باشد.

5- پختن کاشی

کاشی در دو نوبت پخته می شود بار اول قطعه سفالی را پس از خشک شدن به کوره پخت می برند؛ در این مورد نیز اغلب از کوره های تونلی استفاده می نمایند. ممکن است کوره های خشک کن و کوره های پخت داخل یک تونل بوده و این اعمال پشت سرهم انجام شود. بدین طریق که در ابتدا حرارت را به تدریج تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رسانند تا آب فیزیکی قطعه متصاعد گردد و همینطور به تدریج حرارت کوره را بالا برده و در حدود ۲۵۰ درجه سانتیگراد كليه رطوبت آن تبخیر می شود.

6- لعاب دادن روی کاشی

پس از آن که اولین مرحله پخت به اتمام رسید و قبل از آنکه قطعه کاملا پخته شده و به مرحله شیشه ای شدن برسد، قطعه را از کوره خارج می نمایند و روی آن لعاب می پاشند. اگر کاشی گل دار باشد قبل از آنکه روی آن لعاب پاشیده شود گلهای مخصوص را که از جنس لعاب بوده و تقریبا می توان آنرا به عکس برگردان تشبیه کرد، روی قطعه می چسبانند. آنگاه روی آن را لعاب می پاشند. طرز کار این کوره کاملا مانند کوره پخت می باشد. در این کوره پخت قطعه تکمیل می گردد و همچنین لعاب روی آن در اثر حرارت جاری شده و توی سوراخهای قطعه سفالی نفوذ کرده و با آن یکپارچه می شود. کاشی هایی را که خوب لعاب داده شده است و کاملا مستوی می باشد، درجه یک و اگر یک یا دو نقطه ناصافی در آن مشاهده گردد، کاشی درجه ۲ و بالاخره کاشی هایی که دارای لکه های زیادتر باشد، درجه 3و درجه ۴ می نامند. کاشی ها را پس از بسته بندی به بازار عرضه می نمایند. 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم