09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
به علت محدود بودن منابع چوب و گران شدن آن، چوب های مصنوعی از به هم چسباندن خرده چوب، خاک اره براده و با لایه های چوب...

 به علت محدود بودن منابع چوب و گران شدن آن، چوب های مصنوعی از به هم چسباندن خرده چوب، خاک اره براده و با لایه های چوب ساخته شده اند. این چوبها در ساخت قفسه انواع کمدها، درب اتاق ها، میز و صندلی، صنایع بسته بندی و ... مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه انواع چوب های مصنوعی بررسی خواهند شد.

*  نئوپان – Neopan

 برای ساخت نئوپان، شاخه های باریک درختان و خرده چوب هایی را که کاربردی ندارند، آسیاب و خشک می کنند تا رطويت آنها به 10 درصد برسد. سپس آنها را با چسب هایی که در مقابل آب و رطوبت مقاومند مخلوط کرده و در قالب می ریزند. مخلوط حاصل را تحت فشار و حرارت ۱۵۰ درجه سانتیگراد به ضخامت مورد نظر می رسانند و با ماشین سمباده روی آن را صاف می کنند. سطح نهایی نئوپان را با یک لایه رنگ شیشه ای و شفاف می پوشانند تا در برابر رطوبت مقاوم شود. نئوپان مقاومت مکانیکی نسبت خوبی دارد و بسیار ارزان است.

*تخته چند لایه - Laminated Wood

برای ساخت تخته چند لایه، ورقه های چوبی به ضخامت 2-1 میلیمتر را در چند لایه (3.5.7.9) با چسب و فشار به هم می چسبانند. لایه چسب میان ورق ها در برابر آب و رطوبت مقاوم است و باعث می شود که چوب نم نکشد. چوب های نامرغوب را در لایه میانی و چوب های مرغوب و نقش دار را در دو سطح تخته قرار می دهند به طوری که تارهای چوب هر لایه بر تارهای لایه دیگر عمود باشند. در این حالت نیروهای وارد شده بر هر لایه به وسیله لایه پایین و بالای آن خنثی می شود. بنابراین تخته حالت فنری پیدا می کند و هنگام خم شدن تغییر شکل نمی دهد. به همین جهت به آن تخته فنری نیز می گویند. این ویژگی سبب می شود که بتوان تخته چند لایه محدب تولید کرد که در صنایع هواپیما سازی و کشتی سازی کاربرد دارد.

*تخته فیبرها – Fiberboards

 تخته فیبر ها همانند نئوپان ساخته می شوند با این تفاوت که در ساخت آنها از خردة چوب های کوچک تری استفاده می شود. تخته فیبرها را از پوشال، خاک اره، چوب های گیاهی (مانند تفاله ساقه نیشکر کارخانه قند) و... می سازند. علاوه بر این، چسب های شیمیایی به کار رفته در خمیر تخته فیبرها نسبت به چسب های مورد استفاده در ساخت نئوپان، سازگاری کمتری با محیط زیست دارند، بنابراین بر خلاف نئوپان قابل بازگشت به چرخه طبیعت نیستند. برخی کارخانه ها در ساخت تخته فیبرها از مواد ضد حریق، ضد حشره، پارافين و... نیز استفاده می کنند. روکش این تخته های نیز با توجه به کارخانه سازنده آنها متفاوت است. از انواع تخته فیبرها برای تقسیم بندی فضاهای داخلی، ساخت کمد و... استفاده می کنند. تخته های سبک وزن به عنوان عایق حرارتی نیز به کار می روند.

* صفحات چوب سیمان - Cement Board

برای ساخت این صفحات ۲۰ درصد خرده چوب، ۲۰درصد آب، 60-۵۵ درصد سیمان پرتلند و برخی مواد شیمیایی خاص را مخلوط و تحت فشار و حرارت پرس می کنند. صفحات چوب سیمان سبک هستند و در برابر آتش، آب، صوت، پوسیدگی و یخبندان مقاومند و قابلیت رنگ شدن، چسب خوردن، میخ زدن و پیچ کردن دارند، بنابراین می توان از آنها هم در داخل بنا به عنوان پوشش سقف و کف و هم در خارج از ساختمان برای نصب روی آجر و بتن و... استفاده کرد. همچنین با تزریق دی اکسید کربن در این صفحات مقاومت آنها را جهت استفاده در خارج از ساختمان افزایش می دهند.

* صفحات چوب - گچ - )Gypsum Fiberboard (GFB

این صفحات از ترکیب ذرات چوب و گچ های مصنوعی که خود از محصولات فرعی تولید کودهای مصنوعی هستند، ساخته می شوند. سفحات جوب دی از دیکر چوب های مصنوعی ارزان ترند و از آنها در داخل ساختمان برای تقسیم بنادی فضا. پوشش گف، سقف و دیوارها استفاده می کنند.

* صفحات چوب-لاستیک

 این صفحات از الياف چوب، تایر فرسوده و رزین ساخته می شوند و در برابر رطوبت، کشش و ضربه مقاومند. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی بیشتر با انواع نمونه ها و مدل های جدید طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و نمای چوب، می توانید با مشاورین متخصص و حرفه ای ایرانادکور تماس حاصل فرمایید. ایرانادکور مرجع کامل معماری و دکوراسیون داخلی در جنوب کشور است. 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم