09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
انواع رنگ های ساختمانی از حيث اجزا و مواد تشکیل دهنده آنها نام گذاری می شوند و به یکی از حالت های پودر خشک، خمیر با غلظت های مختلف و مایع با غلظت های مختلف عرضه می گردند.

 انواع رنگ های ساختمانی از حيث اجزا و مواد تشکیل دهنده آنها نام گذاری می شوند و به یکی از حالت های پودر خشک، خمیر با غلظت های مختلف و مایع با غلظت های مختلف عرضه می گردند. انواع رنگ ها با توجه به خواصشان می توانند در داخل یا خارج ساختمان به کار روند. در ادامه انواع رنگهای ساختمانی بررسی خواهند شد .

* رنگ های روغنی (Oil Paint):

ترکیبات پایه ای رنگ های بر مبنای روغن عبارتند از :

 ١. بدنه رنگ (Paint Body ): از گرد ماده ای جامد تهیه می شود که عمدتا از کربنات ها و سولفات های قلیایی، به جز ترکیبات سرب که سمی است، اکسید روی، لیتوپون و یا اکسید تیتانیوم است. این ماده وظیفه ایجاد قدرت رنگ آمیزی و پوشاندن سطح را بر عهده دارد.

 ۲. حامل رنگ ( Vehicle - Medium): ماده ای است که جسم جامد بدنه در آن معلق می شود. نظیر روغن بزرک، روغن سویا، روغن ماهی، روغن تال.روغن کرچک دهیدراته و...

 3. رنگدانه ها (رنگینه ها - Pigment): جهت تأمین رنگ دلخواه به کار می روند و به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. در حالتی که رنگ سفید باشد، بدنه رنگ، وظیفه رنگینه را انجام می دهد.

 4. پر حجم کننده ها (رنگدانه یار - Extender): موادی هستند که از نظر شیمیایی بی اثرند و به منظور افزایش حجم و جلوگیری از ته نشینی مواد اکتیو رنگ، به بدنه اضافه می شوند. نظیر گرد سیلیس، گرد کربنات کلسیم، سیلیکات آلومینیوم و سولفات باریم و....

5. رقیق کننده ها (تینرها - Thinner): حلالهای فراری هستند که سبب جریان یافتن بهتر رنگ می شوند و هنگام مصرف رنگ، می پرند. متداول ترین آنها ترپنتین است.

6. خشک کننده ها (Drier): نمک های آلی فلزات مختلف هستند که به منظور تسریع در اکسیداسیون و سخت شدن حامل رنگ به کار می روند. نظیر نمک های آلی آهن، روی، کبالت، منگنز، و کلسیم.

رنگ های روغنی باید در برابر آب و رطوبت مقاوم بوده و دارای سطح نهایی صاف و رنگ یکدستی باشند.

* رنگ های پلاستیک (Plastic Paint):

حامل این رنگ ها امولسیون رزینی است به همین جهت به آن ها رنگ های امولسیون رزینی (لاتکس) هم می گویند. این رنگ ها از قابلیت چسبندگی و سختی مناسب، خشک شدن سریع (سریع تر از رنگ های روغنی) و مقاومت در برابر قلیاها برخوردارند. سطح نهایی رنگ های پلاستیک حالت گچی دارد و نمی توان آنها را برروی سطوح براق به کار برد.

* رنگ های آلکیدی (Alkyd Paint):

در ساخت این رنگ ها از رزین های مصنوعی آلکیدی استفاده می شود. رنگ های آلکیدی در برابر رطوبت و شرایط جوی بسیار مقاومند. نوع معمولی آنها در برابر قلیاها مقاومت کمی دارد ولی می توان با افزودن روغن های خاصی نظیر روغن استیرناته، این خاصیت را به میزان بسیار مطلوبی اصلاح کرد. این رنگ ها جهت مصارف داخل و خارج ساختمان و نیز به عنوان اصلاح کننده رنگ های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا با دوام ترند. رنگ های آلکیدی را معمولا هنگام مصرف با تینر روغنی رقیق می کنند.

* رنگ های با جلای فلزی (متالیک - Metallic Paint):

رنگ دانه (رنگینه) آنها از تکه های بسیار کوچک فلزی مانند آلومینیوم، مس، برنز، روی یا قلع تشکیل شده است که این ذرات در یک ماده حامل معلق هستند. این رنگ ها برای مصارف زینتی به کار می روند. همچنین رنگ با جلای آلومینیومی آستر مناسبی برای سایر رنگ های متالیک است.

* رنگ های لومینسنت (شب تاب - Luminescent Paint):

 این رنگ ها حاوی مواد فسفر سنت یا فلورسنت هستند که از خود نور ساطع می کنند. رنگ های شب تاب روی علائم اخطار و تابلوها در بیمارستان ها، مدارس، کارخانه ها، هتل ها و مکان های کم نور مورد استفاده قرار می گیرند.

* رنگ های پلی استر - اپوکسی:

درصد مواد جامد در این رنگ ها نسبت به رنگ های سنتی بیشتر است. این رنگ ها به علت چسبندگی بسیار زیاد و نیز مقاومت بالا در برابر رطوبت و مواد شیمیایی، در کارخانه ها، آزمایشگاهها و آشپز خانه ها به کار می روند.

* رنگ های قیری و قطرانی (Asphalt Paint, Cool - Tar Paint):

این رنگ های تیره و سیاه به صورت امولسیون با محلول از قیر و قطران تهیه می شوند. از معایب آنها این است که در برابر هوا، تابش آفتاب و تغییر دما حساسند و زود شکننده می شوند، بنابراین از آنها به عنوان روکش لوله های تأسیساتی زیر زمین استفاده می کنند.

* رنگ های ضد آتش (Fire - Retardant Paint):

 این رنگ ها از ساختمان در برابر آتش محافظت نمی کنند بلکه از گسترش آتش جلو گیری می نمایند. عملکرد آنها به چند صورت است: برخی از آنها هنگام داغ شدن، بخار آب یا گاز انیدرید کربنیک آزاد می کنند و باعث خفه شدن آتش می شوند. برخی دیگر نسوز هستند و برخی نیز هنگام آتش سوزی متورم شده و اثر عایق کنندگی دارند، از این رو به آن ها رنگ های ضد آتش پف کننده (Intumescent Paint) می گویند.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم