09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
شیشه جسمی بی رنگ، سخت، شکننده و شفاف است که در ساختمان ها برای گذر دادن نور و روشنایی و حفاظت داخل بنا از عوامل جوی نظیر باران، برف، تگرگ و ... به کار می رود.

enlightenedموضوع: معرفی شیشه سکوریت، بررسی مزایا و معایب آن، کاربرد شیشه سکوریت در ساختمان

enlightenedمدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

شیشه جسمی بی رنگ، سخت، شکننده و شفاف است که در ساختمان ها برای گذر دادن نور و روشنایی و حفاظت داخل بنا از عوامل جوی نظیر باران، برف، تگرگ و ... به کار میرود. از طرفی قیمت شیشه نسبت به سایر مصالح ارزان تر است و به ساختمان جلوه خاصی نیز میبخشد. در گذشته برای پخش نور، شیشه را به صورت جام ساخته و در راس گنبدها قرار می دادند و به آن شیشه‌جام میگفتند.

مراحل تولید شیشه عبارت است از: 

1. تهیه مواد اولیه شیشه

2. ذوب کردن مواد اولیه در کوره شیشه گدازی

3. شکل دادن به شیشه (شیشه گری)

4. تنش زدایی شیشه

* انواع شیشه های ساختمانی عبارتند از:

- شیشه معمولی

- شیشه دو جداره (مضاعف-عایق) Double Glass

- شیشه لمینت (لایه دار – نشکن) Laminate Glass

-شیشه سکوریت (آبدیده- پیش تنیده) Security Glass

که در ادامه به شرح تفصیل شیشه سکوریت و انواع کاربردهای آن در ساختمان میپردازیم.

سکوریت، شیشه ای است که استحکام آن از طریق عملیات حرارتی افزایش یافته است. طی این فرآیند شیشه را تا دمای نرم شدن (حدود 700 درجه سانتی گراد) گرم و سپس با دمیدن جریان سریع هوا به طور یکنواخت و بر دو سطح آن، شیشه را سرد میکنند. این اقدام سبب ایجاد برخی تغییرات فیزیکی در شیشه شده ولی شکل ظاهری آن ثابت میماند. با توجه به این که در شیشه سکوریت، تنش های کششی و فشاری درونی با یکدیگر در تعادل می باشند، نمیتوان بر روی آن عملیاتی نظیر برش، خم و یا سوراخ کردن انجام داد. بر همین مبنا، پیش از انجام عملیات سکوریت، باید ابعاد و کلیه مشخصات شیشه در نقشه اجرایی به طور دقیق مشخص گردد.

منظور از آبدیده در عنوان شیشه سکوریت، باز پخت شدن آن و منظور از پیشتنیده همان گرم کردن و سپس سرد کردن سریع شیشه است. پیش تنیده کردن ممکن است از طریق اصلاح شیمیایی صورت گیرد.

از مزایای شیشه سکوریت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- استحکام خمشی و مقاومت آن در برابر ضربه، در مقایسه با شیشه معمولی با همان ضخامت، 3 تا 5 برابر است.

- مقاومت آن در برابر تغییرات ناگهانی دما یا شوک حرارتی در حدود 3 برابر افزایش یافته و میتواند حدود 275 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل کند.

- هنگام شکستن به ذرات ریزی تبدیل میشود که صدمات جانی و مالی کمتری در پی خواهد داشت. 

* موارد استفاده شیشه سکوریت در ساختمان

- نمای خارجی ساختمان:

بسیاری از دفاتر و ساختمان های مدرن از شیشه سکوریت در نمای ساختمان خود استفاده کرده اند که نه تنها از نظر بصری قابل توجه است؛ بلکه باعث به حداکثر رساندن استفاده از نور طبیعی در فضاهای داخلی ساختمان می شود که همین امر باعث کاهش مصرف انرژی میشود.

- درب های شیشه ای:

هر ساختار مستقل شیشه ای بدون قاب باید از شیشه های محکم یا سکوریت ساخته شده باشد، که نمونه معمول آن، درها می باشند. 

- پله ها و آسانسور:

آسانسورهای شیشه ای همیشه یکی از عناصر شیک و لاکچری در ساختمان ها به حساب می آمده است؛ و امروزه با توجه به قابلیت تحمل بالای شیشه های سکوریت می توان از آن ها در ساخت آسانسورهای شیشه ای استفاده کرد.

- قفسه و طاقچه:

برای استفاده در نمایشگاهها یا خانه های شخصی، شیشههای سخت شده و سکوریت قابلیت تحمل بالایی را به منظور حمل بار اضافی وسایلات تزئینی و غیره را دارند؛ که همین امر شیشه های سکوریت را به یکی از عناصر زیبا و محکم برای استفاده به عنوان طاقچه های شیشه ای زیبا تبدیل میکند.

- پنجره های مغازه ها:

افزایش خواص ضد سرقتی و کاهش ریسک صدمه دیدن توسط شیشه های سکوریت، باعث شده تا شیشه سکوریت به عنوان یک مصالح محبوب برای ساخت پنجره های بزرگ مغازه ها به کار گرفته شود.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم