09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
ساباط کوچه ای سر پوشیده است. ساباط هم در شهرهای گرمسیری و هم در شهرهای سردسیری بوده است. در شهرهای گرمسیری مجبور بوده اند کوچه را تنگ و دیوار را بلند بگیرند و برای ایجاد سایه ساباط می گذاشتند.

*ساباط

ساباط کوچه ای سر پوشیده است. ساباط هم در شهرهای گرمسیری و هم در شهرهای سردسیری بوده است. در شهرهای گرمسیری مجبور بوده اند کوچه را تنگ و دیوار را بلند بگیرند و برای ایجاد سایه ساباط می گذاشتند. در دزفول به دلیل اینکه نمی توان با درخت (بدلیل شرجی بودن) سایه ایجاد کرد، ساباط زیاد وجود دارد.

*بازار

در مسیرهای اصلی غالب شهرها ، بازار قرار داشته است .

ارسن بازار

محل بازار در ابتدا در کنار دروازه اصلی شهر قرار داشته و سرپوشیده هم نبوده است و مثل خیابان معمولا در امتداد جاده تجارتی بوده است، همانند بازار تهران که از دروازه شاه عبدالعظیم تا دروازه قزوین امتداد داشت و در اول شهر تبدیل به راسته بازار بزرگ

شد. در بازار خرید و فروش های اصلی و در بازارچه ها خرید و فروشهای روزمره اهالی انجام می گرفته است. بازار عناصر مختلفی مثل راسته ، رسته ، دالان، سرا یا خان، خانبار و تیم یا تیمچه داشته است.

*میدان

میدان همان کلمه میان است و معرب آن میدان است و به معنی دل شهر و فضایی باز برای اجتماع مردم همراه با بازار اطراف آن بوده است. بعدها این عنصر چند نوع شده است :

ا- میدان بزرگ شهر که در دل شهر بوده و ابنیه مختلف مثل بازار، حمام و مدرسه در کنار آن قرار می گرفتند .

۲- میدانهایی بنام لرد که میدانهای کوچک پراکنده بوده و کالاهای مختلف، از آنجا پخش می شده اند. مثل میدان تره بار، میدان کاهو فروشان و...

میدان نقش جهان و میدان گنجعلی خان از نمونه های خوب میادین موجود می باشند. 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم