09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
کتاب قدیمی المسالک و الممالک اصطخری، نقشه هایی در ضمیمه دارد که فوق العاده زیبا می باشند. در این نقشه ها علامت جنوب در بالای آن گذاشته شده و جهت مخالف آن شمال است.

enlightenedموضوع: آشنایی با انواع رون در معماری ایرانی و خصوصیات آن ها (رون راسته، رون کرمانی، رون اصفهانی)

enlightenedمدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

کتاب قدیمی المسالک و الممالک اصطخری، نقشه هایی در ضمیمه دارد که فوق العاده زیبا می باشند. در این نقشه ها علامت جنوب در بالای آن گذاشته شده و جهت مخالف آن شمال است. در اصل این شکل از این یک شش ضلعی بدست آمده که در رئوس مستطيل داخل آن شمال و جنوب قرار می گرفته است. با همین روش در ایران سه رون را در نظر می گرفته اند:

 1- رون راسته

 ۲- رون اصفهانی

۳- رون کرمانی

 

انواع رون در معماری اسلامی

 

در رون راسته، مستطیلی که در داخل شش ضلعی قرار می گیرد جهت شمال شرقی_جنوب غربی دارد. در شهرهای مرکزی ایران مثل تهران، یزد، جهرم و شهر تبریز در شمال غربی ایران و برخی شهرهای دیگر از رون راسته استفاده می شده است. جهت این رون تقریبا مواجه با قبله است. در صدر اسلام در این مکان ها در ارتباط با جهت گیری بناها به طرف قبله مسأله ایی نداشته اند. در یزد، در جنوب شهر یزد شیر کوه و در شمال آن کوه خرانک (یا خرانق) قرار دارد و رون آن راسته است. در این شهر رون کرمانی نامرغوب است و می گویند نکبت دارد، زیرا در زمستان سرد و در تابستان گرم است. متأسفانه اخیراً با در نظر نگرفتن این مسأله و با جهت گیری جدید شرقی- غربی خانه هایی را ساخته اند که می بایست در فصل گرما، آنها را از شدت گرما ترک کرد.

 

رون در معماری

 

تهران جدید نیز بدلیل عدم توجه به جهت مناسب، به بدترین وضع خود افتاده است. در گذشته معتقد بودند که اگر شهر و آبادی شمال آن گرفته شود، تب خیز شده و دلیل آن هم این است که شهر تهویه نمی شود. در تهران می بینیم که در بعضی از نقاط در غرب آن، هوا راکد است و در روزهایی توصیه می شود که افراد مریض به آن مناطق نروند.

رون اصفهانی جهت شمال غربی _ جنوب شرقی دارد و در اصفهان، استخر، تخت جمشید و فارس این رون را داریم.

رون کرمانی جهتی غربی - شرقی دارد و شهرهایی مثل کرمان، همدان، آبادیهای آذربایجان غربی در مناطق ارارتوها ، خوی، و برخی شهرهای دیگر با این رون ساخته شده اند.

در هر صورت، رون مساله ای است که در بعضی شهرها مانند کاشان، یزد، خوزستان، کرمان و غیره نیاز به مطالعه دقیق و کاربردی دارد.

رون در معماری ایرانی اسلامی

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم