09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
خانه یکی از مباحث مهم در معماری ما می باشد که کمتر به آن پرداخته شده است. متأسفانه در دانشکده های معماری این مبحث مورد بررسی قرار نگرفته است.

enlightenedموضوع: معماری خانه ایران قدیم (خانه های سنتی ایران و ویژگی های آن ها)

enlightenedمدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

 

خانه یکی از مباحث مهم در معماری ما می باشد که کمتر به آن پرداخته شده است. متأسفانه در دانشکده های معماری این مبحث مورد بررسی قرار نگرفته است. نیاز به خانه در این زمان خیلی احساس می شود و می بایست با شناخت معماری گذشته و تطبیق آن با معماری معاصر این نیاز را برطرف کرد. واژه خانه که امروزه مصطلح است در گذشته به اتاق اطلاق می شده است، اتاق خصوصی را (وستان) یا گستاخ یا وثاق می نامیده اند، از واژه سرا بجای کلمه خانه در اصطلاح امروز آن، استفاده می شده است. در جنوب ایران اصطلاح خانه سرا (به معنی سرایی با اتاق است) مرسوم بوده است.

 

معماری خانه های ایرانی

 

در خانه هایی که بعدها نیز ساخته شده اند، ساکنین آن احساس ناراحتی نمی کردند. اندرون خانه یا جایی که زن یا بچه زندگی می کردند می بایست تنوع زیادی داشته باشد تا خستگی احساس نشود. حتی در زمان قاجاریه که دوره انحطاط معماری ایران است خانه های خیلی خوبی ساخته شده اند. البته در حال حاضر عیبهایی را بر آنها وارد می آورند و بطور مثال مطرح می کنند که محل مستراح دور بوده و یا آشپزخانه در زمستان مسأله ایجاد می کرده است، این سنتی بوده که مستراح را بیرون از نشیمن می ساختند و یا آشپزخانه جایی بوده که زن خانه بتواند به راحتی در آن کار کند و کسی او را نبیند.

 

خانه های سنتی و قدیمی ایران

 

اما در خانه هایی که امروزه ساخته می شوند و در اغلب آپارتمان ها، مهمان از وسط اتاق می گذرد. خانم خانه برای رفتن به آشپزخانه باید از وسط مهمان ها گذر کند و خیلی از مسائل دیگر. در طراحی هایی که در حال حاضر انجام می دهیم، باید اصول گذشته را در نظر بگیریم مانند: اقتصادی بودن، پنام، تعداد نفرات خانوار و مصالح. 

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم