09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
یکی از ویژگی‌های بارز در معماری ایرانی و اسلامی را وجود فضاهایی برای ایجاد محرمیت دانست و گفت: لغات و اصطلاحاتی چون «حریم» بیانگر حرمت ذاتی داخل خانه از یک سو و حرام بودن دید و نگاه اغیار از دیگرسو بود؛ لذا حفظ حریم خانه به گونه‌‎ای که ساکنان آن از دید بیگانگان مصون باشند و درعین حال احساس امن و امان روانی کنند جزء الزامات ذاتی ساخت خانه‌‎ها است.

یکی از ویژگی‌های بارز در معماری ایرانی ـ اسلامی را وجود فضاهایی برای ایجاد محرمیت دانست و گفت: لغات و اصطلاحاتی چون «حریم» بیانگر حرمت ذاتی داخل خانه از یک سو و حرام بودن دید و نگاه اغیار از دیگرسو بود؛ لذا حفظ حریم خانه به گونه‌ای که ساکنان آن از دید بیگانگان مصون باشند و درعین حال احساس امن و امان روانی کنند جزو الزامات ذاتی ساخت خانه‌ها است.
وجود «هشتی» در خانه‌های قدیمی ایرانی که به نحوی مرز میان خلوت و جلوت یا حریم و فضای خارج از خانه را شکل می‌داد، به عنوان یکی از اصول خانه‌سازی، با فضا و راهروهای پیچ درپیچ نه تنها مانع نگاه اغیار به داخل منزل ‌می‌شد، بلکه با ایجاد مکثی روانی، هرکه از خانه بیرون می‌رفت را آماده ورود به عرصه جامعه می‌کرد و آنکه وارد خانه می‌شد را آماده ورود به عرصه خانه ، تا گواه و شاهدی باشد بر دو فضای متفاوت بیرون و اندرون و اینکه این دو فضای متفاوت رفتار و منشی متفاوت را طلب میکند. به یک عبارت، فضای فیزیکی هشتی در اصل درنگی برای رویارویی با دو فضای متفاوت را فراهم می‌ساخت.

خلق فضایی مناسب برای خلوت و تفکر همواره یکی از اصول معماری ایرانی است. در عرفان اسلامی «خلوت» و «خلسه» و رسیدن به حقیقت بی انتها و رسیدن به آرامش ابدی تلقی می­شود. اساس معماری ایرانی ، خلوت است . خلوت به عنوان یکی ار ارکان مطلوبیت مسکن در فرهنگ های مختلف مورد توجه قرار داشته و همواره یکی از شاخصه های مطرح برای ارزش گذاری یک خانه بوده است. خانه؛ مکانی است که اولین تجربه های بی واسطه با فضا ، در انزوا و جمع در آن صورت می گیرد در نتیجه مفهوم خلوت در مسکن از ضروریات مهم در طراحی و آرایش داخلی هر خانه است . وجود خلوت در زندگی می تواند به ایجاد زمینه ی مناسب در ایجاد فردی و اجتماعی بیانجامد. علاوه بر آن، آسایش خانواده و فراهم آمدن امکان ارتباط مناسب اعضا آن با یکدیگر و حتی با سایر نزدیکان ، نیازمند سلسه مراتبی از خلوت در معماری داخلی مسکن است چرا که مسکن به معنای جایی که سکینه و آرامش در آن جاری است ،نیازمند انواع خلوت است . ایجاد خلوت و تعامل اجتماعی امری ضروری است که به وسیله ی عناصر کالبدی و در بستر فردی و اجتماعی هر جامعه و مبتنی بر ارزش های فرهنگی آن میسر می شود. در خانه های سنتی ایرانی ، حیاط در مرکزیت قرار دارد و ساختمان ها و اتاق های تفکیک شده در اطراف و دور تا دور حیاط قرار دارد . فضاهای بیرونی و روبه خیابان و کوچه در نهایت سادگی ساخته می شوند و در مقابل، بیشترین تزیینات در فضای دورنی استفاده می شود.بناها و ساختمان های سنتی، به گونه ای طراحی می شوند که نهایت خلوت و آرامش را برای ساکنین خود ، فراهم می­آورند . فضای حیاط با مرکزیت حوض آب ،به گونه ای است که ساختمان های اطراف را در آغوش گرفته است . تزیینات دیوارها و ستون ها و ایوان ها در کنار باغچه های پر از گل، آرامش را برای افراد فراهم می کند.سکوت ، آرامش و فضای وسیع خانه های سنتی ، این امکان را برای ساکنین خود فراهم می آورند که بتوانند به خلوت برسند ، خود را از دغدغه ها و هیاهوی تمام ناشدنی بیرون از خانه جدا کنند و با خلوت خود به آرامشی عمیق برسند.

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم