09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره طراحی داخلی 09177114128
ایرانادکور ، طراح و مجری انواع سبک های دکوراسیون داخلی خانه ، بازسازی و نوسازی فضاهای داخلی و خارجی ، با سالها تجربه و درج پروژه های موفق بسیار در پرونده کاری خود در خدمت شما عزیزان خواهد بود ، در این مقاله با ما همراه باشید تا طراحی داخلی منزل دوبلکس را با هم بررسی کنیم.

ایرانادکور ، طراح و مجری انواع سبک های دکوراسیون داخلی خانه ، بازسازی و نوسازی فضاهای داخلی و خارجی ، با سالها تجربه و درج پروژه های موفق بسیار در پرونده کاری خود در خدمت شما عزیزان خواهد بود ، در این مقاله با ما همراه باشید تا طراحی داخلی منزل دوبلکس را با هم بررسی کنیم ، پیشتر هم در همین سایت مقاله طراحی داخلی منزل را ارائه کردیم که نکاتی بسیار کاربردی و به روز را در آن شرح داده ایم ، مقاله لینک شده را حتما بخوانید.

خانه دوبلکس

خانه دوبلکس یکی از زیباترین و مجلل ترین نوع از بین انواع خانه است ، گویا خانه دوبلکس نشان ثروتمندی و خوش سلیقگی صاحب خانه را در خود نهان دارد ، پیشتر فقط خانه هایی با متراژ بزرگ را دوبلکس می کردند ، اما معماران ، هم اکنون خانه هایی با متراژ کوچک را هم می توانند به زیبایی بصورت دوبلکس طراحی کنند . اما بهرصورت دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس پر هزینه تر از خانه های معمولی خواهد بود . در این گفتمان سعی داریم اجزای خانه های دوبلکس را بیان کرده و سپس به بررسی مزایا و معایب و معماری خانه های دوبلکس بپردازیم . با ما در ایرانادکور همراه باشید .

خانه دوبلکس

چگونگی طراحی داخلی منزل دوبلکس

 به چه خانه ای دوبلکس می گوییم ؟ خانه دوبلکس خانه ای است که فضای داخلی آن دارای دو طبقه و فضای بیرونی ممکن است یک یا دو طبقه به نظر آید . معمولا سالن اصلی و هال و آشپزخانه و احتمالا سرویس بهداشتی و اتاق مهمان در طبقه اول ، اتاقها ، سرویس بهداشتی افراد خانواده و احتمالا یک آشپزخانه در طبقه دوم قرار گرفته است .

زیباترین ، اصلی ترین و موثرترین عنصر در طراحی داخلی منزل دوبلکس راه پله ای است که این دو طبقه را به وضوح به هم وصل می کند . منظورمان از کلمه به وضوح این است که معمولا در منازل سعی بر این است که راه پله را در جاهای مرده و پرت بسازند تا هم فضای کمتری اشغال کند و هم رفت و آمد افراد در طبقات مزاحمتی برای دیگران بوجود نیاورد .

خانه دوبلکس

اما در طراحی داخلی منزل دوبلکس ، راه پله را در نقطه کانونی خانه می سازیم تا هم رفت و آمد دیده شود و هم طراحی زیبا و خاص پله های آن به دکوراسیون داخلی خانه کمک کند . خانه های دوبلکس ممکن است دیوار به دیوار یکدیگر یا در بالای یکدیگر ساخته شوند . در واقع این نوع خانه ها یک خانه محسوب می شوند و به عنوان دو خانه مجزا به شمار نمی آیند .

خانه دوبلکس

خانه دوبلکس یک مزیت بزرگ دارد ، شما صاحب یک خانه هستید اما به اندازه دو خانه فضا در اختیار دارید ، قیمت خانه دوبلکس در مقایسه با یک خانه معمولی بالاتر است زیرا طراحی آن متفاوت است . چنین خانه ای تنها به دلیل معماری خاص خود شناخته شده نیست بلکه ساختار معماری آن به طور کامل متفاوت است . این خانه ها معمولا پر نور و دلباز هستند و احساس اتصال فضا ها به یکدیگر و یکپارچگی آنها بسیار خوشایند است.

خانه دوبلکس

دو سبک متفاوت طراحی داخلی منزل دوبلکس

مثل بسیاری از خانه های معمولی و ویلایی که دارای سبک ها مختلف هستند ، معمولا خانه های دوبلکس هم دو سبک کلاسیک و مدرن دارند . معمولا نسل های قبل سبک کلاسیک و جوانان امروزی سبک مدرن را انتخاب می کنند . اما این یک قانونی کلی نیست و برعکس آن هم صادق است . سبک مدرن به ما می گوید ساده باشید ، فقط وسایل ضروری را بچینید و از زرق و برق دوری کنید . رنگها بیشتر اجازه ورود به سبک مدرن دارند چراکه ما در سبک کلاسیک دکوراسیون رنگ رنگی نداریم اما در سبک مدرن دست ما برای هر نوع خلاقیت باز است .

خانه دوبلکس

بهترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون خانه های مدرن و کلاسیک را در همین سایت مطالعه نمایید . سبک کلاسیک فضایی با شکوه و حیرت انگیز به وجود می اورد که گرم و صمیمی است و پر از عناصر دکوراتیو و براق است . لوستر های زیبا و بزرگ در این سبک خانه چشم هر بیننده ای را به سمت خود می کشد . بهمین دلیل ، هزینه ساخت و طراحی سبک کلاسیک بالاتر است .

خانه لوکس دوبلکس

انواع خانه های دوبلکس

سه نوع خانه دوبلکس توسط معماران طراحی می شوند :

1 - خانه دوبلکس استاندارد

در آخرین طبقات ساختمان های بلند ساخته می شود و متراژ آن در مقایسه با سایر خانه های دوبلکس کمتر است ، در نتیجه فضای آن احتمالا کوچکتر خواهد بود .

2- خانه دوبلکس زیر شیروانی

به خانه هایی که طبقه دوم آن ها به شکل زیر شیروانی ساخته می شود ، خانه دوبلکس زیر شیروانی می گویند . طیقه دوم چنین خانه هایی خود یک فضای مستقل داشته و گاهی اوقات بالکن در آن تعبیه شده است .

3- خانه دوبلکس وارونه

که در پایین طبقه است و دسترسی به حیاط و پاسیو دارد .

انواع خانه های دوبلکس

از منظری دیگر خانه های دوبلکس می توانند کوچک ، بزرگ و یا ویلایی باشند . که در زیر عکسهایی از آن ها را میبینید .

راه پله در خانه های دوبلکس

به جرات می توان گفت اکثر افراد خانه های دوبلکس را به دلیل راه پله های زیبای آن ها دوست دارند . همانطور که گفتیم ، راه پله جزء اصلی در طراحی داخلی منزل دوبلکس است ، پله های مستقیم ، گرد ، یک طرفه ، دو طرفه ، پیچ و نیم پیچ هر کدام بسته به بزرگی فضا و سلیقه صاحب خانه و جا نمایی بقیه عناصر و قسمتها انتخاب می شود . 

نمونه خانه های دوبلکس

انواع پله و کاربرد آن پیشتر در همین سایت مورد بررسی قرار گرفته است . در ساخت راه پله از متریال های گوناگون نظیر شیشه ، فلز و چوب یه صورت مجزا یا ترکیبی استفاده می شود و هر کدام جذابیت خاص خود را داشته و متناسب با دکوراسیون کلی خانه انتخاب میگردند .

خانه دوبلکس

راه پله های چوبی در مقایسه با سایر راه پله ها با شکوه تر و گران تر هستند و با هر نوع دکوراسیون داخلی هماهنگ می شوند اما راه پله های شیشه ای که با سبک مئرن تطتبق دارند به ندرت در طراحی خانه های دوبلکس پیشنهاد می شوند . راه پله خانه های دوبلکس هم از بالا و هم از پایین جلوه ای زیبا و دلفریب به خانه می بخشند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند .

مزایای داشتن یک خانه دوبلکس

  • ایجاد فضای بیشتر

  • داشتن حریم خصوصی تر

  • جلوه ای منظم و باشکوه

  • کسب درآمد

از مزایای خانه های دوبلکس ایجاد فضای بیشتر برای سالن ، اتاق ها و آشپزخانه است ، فضاها تفکیک شده و بسیار کاربردی تر و عملگرا تر در خانه در دسترس هستند .

خانه دوبلکس

همچنین برای خانواده های شلوغ تر ایجاد حریم های خصوصی می کند و اگر شما تمایل به شرکت در یک مهمانی که در سالن در حال برگزاری است را ندارید می توانید در طبقه بالا با امکانات خوبی که دارید به راحتی بمانید .

معمولا نا مرتبی در خانه ها مربوط به آوردن وسایل از اتاق ها و کمد ها به سالن است . وقتی اتاق ها دورتر باشند قطعا نظم مهمان خانه حفظ می شود . خانه های دوبلکس معمولا خانه های همیشه مرتبی هستند و آشفتگی ها در طبقه بالا از چشم مهمان نهان است !

کسانی که شغل هایی در خانه دارند مثلا دفتر کار شخصی در خانه دارند می توانند در خانه های دوبلکس از فضا برای قرارهای کاری خود بهتر استفاده کنند . همچنین در کشورهای خارجی که اتاق اجاره می دهند این خانه های با تعداد اتاق های زیاد در طبقه بالا برای اجاره دادن کاربرد دارند .

معایب داشتن یک خانه دوبلکس

  • رفت و آمد زیاد از پله

  • ایجاد سر و صدای بیشتر

  • تعمیرات و نگهداری سخت

  • هزینه ساخت بالا

خانه دوبلکس

همه کسانی که خانه دوبلکس دارند نهایتا از درد زانو و کمر بخاطر رفت و آمد زیاد از پله در طول روز رنج می کشند . و بسیاری به همین دلیل از داشتن این خانه های زیبا محروم می شوند . رفت و آمد واقعا زیادی در طول روز از پله های یک خانه دوبلکس لازم می شود هر بار که وسیله ای از کمدتان بخواهید باید از کل پلکان موجود بالا و پایین بروید . بهمین دلیل در بسیاری از خانه های دوبلکس ، صاحب خانه ترجیح می دهد اتاقی در طبقه پایین در گوشه ای طراحی شود تا از آن برای اتاق خواب پدر و مادر استفاده شود ، بچه ها راحت تر از پله ها بالا و پایین می روند بنابراین به این نکته در طراحی داخلی منزل دوبلکس توجه نمایید.

خانه دوبلکس

معمولا در خانه های دوبلکس سر و صدا براحتی بین طبقات منتقل می شود . خصوصا طبقه پایین که سالن است و صدا در آن منعکس می شود و میپیچد و براحتی به بالا منتقل می شود .

به دلیل وجود دوطبقه مسلما وظایف نگه داری و تعمیرات آن بر عهده خود شما بوده و در کنار همه این امور هزینه ها نیز ممکن است بسیار بیش تر از خانه های معمولی باشد . معمولا در این خانه ها بحث سرمایش و گرمایش نیز مطرح شده و تامین آن برای دو طبقه هزینه بیش تر و دردسر های زیادتری دربر خواهد داشت . موضوع امنیت پله ها را هم فراموش نکنید .

 

دوبلکس

بالکن در خانه های دوبلکس

اگر فضای مناسبی برای بالکن در طبقه بالا رو به روی اتاق ها دارید ، حتما بالکن طراحی کنید ، تا کسانی که زمان زیادی در طبقه بالا هستند هم فضایی اختصاصی برای تفریح و تنفس در هوای آزاد داشته باشند . فضایی دنج حتی برای دور همی های نوجوانی .

بالکن خانه دوبلکس

ایرانادکور بهترین طراح و ایده پرداز برای خانه های دوبلکس شما با در اختیار داشتن کارشناسان خبره و نامی در کنار شما خواهد بود . طراحی خانه مدرن خود را به ما بسپارید و در رویای مجسم شده خود به شیرینی زندگی کنید . 

 

نویسنده  : ص . توکلی / ایرانادکور / دی ماه 1400

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم