09177114128 مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
سازه های فضایی شکلهای هندسی منظمی هستند که در کنار یکدیگر تکرار شده و با اتصال مکرر این اجزا شبکه ای مستحکم و یکپارچه با ساختاری سه بعدی ایجاد می کنند. این اجزا از المانهای طولی ( با مقطع های مربعی، دایره ای، مثلثی و ... ) و اتصالهایی که هر روز بر انواع آنها افزوده می شود تشکیل می شود.

تاریخ به روز رسانی : 139901/24

جنس المان های طولی متنوع بوده و بسته به نوع مصرف آنها متغیر خواهد بود ولی معمولاً از انواع پلاستیک و پروفیل، فولاد و آلومینیوم استفاده می شود. در مقاله پیش رو قصد داریم بیشتر در این خصوص صحبت کنیم با ما از ایرانادکور همراه شوید. تیم طراحی دکوراسیون داخلی ما برترین ها را برای شما به ارمغان خواهد آورد. 

 

 

سازه های فضایی

 

به عنوان نمونه هایی از این نوع سازه ها در ایران، پوشش مرقد امام و سقف چند غرفه نمایشگاه بین اللملی تهران را می توان نام برد. البته این نوع سازه پدیده خیلی جدیدی نیست، زیرا گراهام بل طرح هایی از شبکه های منظم هندسی که کاربرد ساختمانی داشته باشد تهیه کرده بود. همچنین آلاچیق های عشایر محلی ایران، سبکی مانند این نوع سازه ها دارند ولی در دهه 60 میلادی بود که این نوع سازه ها به صورت موضوعی بین اللملی و قابل بحث مطرح شد به طوری که اولین کنفرانس بین اللملی سازه های فضایی (فضاکار) در سال 1966 در دانشگاه ساری انگستان برگزار شد.

 

سازه های فضایی

 

مهمترین شاخص های سازه های فضایی

  1. سازه های فضایی از قطعه های پیش ساخته استاندارد تشکیل می شود که در صورت تولید انبوه، قیمت این قطعات بسیار پایین می آید. این قطعات توسط کارگران نیمه ماهر قابل نصب هستند.
  2. یکی از مهمترین خصوصیات سازه های فضایی، قابلیت پوشش سطحهای وسیع بدون ایجاد مانع و همچنین قابلیت پوشانیدن دهانه های بسیار بلند است که برای استفاده در امر ساختن استادیوم های ورزشی، سالنهای چند منظوره، آشیانه های هوایی، سقف استخرها و. .. ایده آل است.

 

سازه های فضایی

 

3. سادگی ولی در عین حال زیبایی ظاهری این سازه ها توجه بسیاری از مهندسین معمار را به خود جلب کرده، به طوری که قبل از مهندسین ساختمان، این آرشیتکتها بودند که به این نوع سازه روی آوردند و تنوع بسیار وسیع آن، که بویژه با پیشرفت علم کامپیوتر و ایجاد برنامه گرافیکی جدیدی بر آن افزوده شده، قدرت خلاقیت بسیار زیادی به طراح می بخشد.

4. دانشمندان پس از آزمایشهای زیاد، به مقاومت بسیار زیاد انواع مختلف سازه های فضایی در مقابل بارگذاریهای سنگین متمرکز یا نامتقارن پی برده اند. سازه های فضایی دارای آنچنان نیروی پایداری و مقاومت نهایی هستند که سازه را قادر به تحمل بارگذاری موضعی بیش از حد میکند. تجربه نشان می دهد که انواع ویژه ای از شبکه های فضایی حتی در صورت صدمه دیدن، به صورت ناگهانی فرو نمی ریزند و این ویژگی، در صورت بروز حریق و انفجار، اهمیت بیشتری دارد.

 

سازه های فضایی

5.با پیشرفت تکنولوژی، مهندسین و طراحان، انواع جدیدی از اتصالهای ارزان قیمت را اختراع کرده اند که اتصال چند قطعه را در فضا توسط کارگران نیمه ماهر بدون هیچ مشکلی ممکن می سازد

.6 .از انجا که سازه های فضایی از نظر استاتیکی نامعین هستند بنابراین تحلیل دستی آنها با استفاده از روشهای دقیق، کار بسیار دشواری است. این امر یکی از دلایل معوق ماندن طرحهای سازه های فضایی در گذشته بوده است، ولی امروزه با استفاده از کامپیوترهای الکترونیکی و رورشهای ریاضی نوین، امر تحیلی سازه بسیار سریعتر و دقیق تر از گذشته صورت می گیرد. همچنین استفاده از روشهای نوین طراحی بهینه سازه با حداقل مصالح را امکان پذیر می سازد و سازه، دست بالا طراحی نمی شود.

 

سازه

 

مقالات زیر برای آگاهی بیشتر شماست:

enlightenedزیباگرایی و سازه ها

enlightenedسازه در معماری (سازه چادری)

enlightenedانواع حیطه‌بندی در طراحی

در ایرانادکور در تلاشیم به روز ترین و علمی ترین مطالب معماری و دکوراسیون داخلی را ارائه نماییم تا شما بتوانید بهترین استفاده را ببرید. چنانچه مایل به دریافت مشاوره رایگان در خصوص اجرای دکوراسیون داخلی در شیراز و جنوب ایران هستید، با شماره های ما در سایت در تماس باشید و یا از صفحه اینستاگرام ما بازدید نمایید. ویژگی های سازه های چادری را پیشتر در همین سایت بررسی کرده ایم.

به روز رسانی : ص.توکلی / تیم تحریریه ایرانادکور

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم