دکوراسیون

چگونگی طراحی دکوراسیون مغازه های کوچک

چگونگی طراحی دکوراسیون مغازه های کوچک

چگونگی طراحی دکوراسیون مغازه های کوچک
دکور مغازه اولین مرحله در چرخه جذب مشتری است. مغازه داری موفق است که بتواند در یک لحظه هیجان مشتری را جلب کرده وی را به داخل مغازه بکشاند اجناسی به او نشان دهد و پس از انتخاب او را با موفقیت به پای صندوق مغازه بفرستد . اولین عامل موفقیت در این پروسه طراحی دکور مغازه است . اگر مغازه شما بزرگ است نصف راه را رفته اید اما برای اجرای موفق دکوراسیون مغازه های کوچک ، کار کمی دشوار می شود . چطور در فضایی کم و کوچک یک منظره چشمگیر و هیجان انگیز بسازیم طوریکه چشم هر بیننده را به خود جلب کند و او را وارد چرخه خرید نماید ؟ اصول طراحی دکور مغازه چیست ؟

enlightened شرکت ایرانادکور با سابقه ای درخشان در طراحی و اجرای پروژه های مشابه قصد بیان نکاتی در این خصوص را برای علاقه مندان دکوراسیون داخلی مغازه های کوچک دارد . بنابراین اگر شما صاحب مغازه ای هستید و احساس می کنید فضای کافی و یا روش مقرون به صرفه ای برای طراحی موفق مغازه تان ندارید ، تا پایان مقاله با ما باشید .

enlightenedدر همین ابتدا دعوت می کنیم مقاله جامع دکوراسیون فروشگاهی در شیراز از طراحی تا اجرا را بخوانید تا با تمام اصول صحیح طراحی و اجرای دکور فروشگاه آشنا شوید.

دکور مغازه بر اساس اجناس

باید به این نکته دقت داشت که نوع کالایی که قرار است در فروشگاه عرضه شود و مشتریانی که قرار است برای خرید به مغازه بیایند از فاکتور های بسیار مهم برای انتخاب رنگ و نوع دکوراسیون مغازه های کوچک است . مغازه ای که قرار است پوشاک ارائه کند با مغازه ای که قرار است فروش لوازم تحریر داشته باشد از لحاظ  دکوراسیون بسیار متفاوت هستند . گاهی شما به اشتباه هزینه های گزافی را برای دکوراسیون مفازه خود پرداخت می کنید  اما باز هم در جذب مشتری موفق نیستید . پس مخاطب خود را بشناسید و سلایق او را در هنگام دیزاین مغازه های کوچک در نظر بگیرید .

دکور مغازه بر اساس اجناس

ورودی مغازه های کوچک

طراحی دکوراسیون مغازه های کوچک در ورودی مغازه اهمیت بسیار دارد . مشتری از محیط بیرون جدا شده و پا به مغازه شما گذاشته است ، تا چند قدم اول هنوز تحت فشار محیط بیرون است و ضمنا می خواهد در هنگام ورود مغازه شما را هم قضاوت کند در همان چند قدم متوجه می شود وارد مغازه ای منظم یا شلوغ ، گران یا ارزان ، خوشبو یا دم کرده ، مطابق سلیقه خود یا بسیار دور تر از سلیقه اش و … خواهد شد . حال یا مسیر را ادامه می دهد یا باز می گردد . معمولا اجناس اول مغازه را نمیخرد چون در فشار بوده اما کم کم اعتماد می کند و کالاهای بعدی را با دقت بیشتر نگاه خواهد کرد . سناریوی بالا معمولا در هر ورود مشتری تکرار میشود پس برای آن برنامه ریزی کنید .

سمت راست مغازه های کوچک

طی تحقیقی ثابت شده 90 درصد از مشتریان به صورت ناخوداگاه هنگام ورود به مغازه اول به سمت راست خود حرکت می کنند و به کالاهای سمت راست خود دقت می کنند . اولین دیوار سمت راست ، دیوار قدرت است . برای جلب نظر مشتری کالاهای محبوب ، خوش قیمت ، سودآور ، فصلی یا هر کالای مهمی که می دانید را در این قسمت قرار دهید . حتی می توانید بنرهای تبلیغاتی  برای معرفی محصولات خود را در این قسمت بگذارید یا فروشنده گان حرفه ای  خود را به این قسمت مغازه بفرستید . همچنین شما میتوانید پس از ورود مشتری مسیر حرکت وی را تعیین کنید با نوع چیدمان قفسه ها یا رنگ کف پوش ها می توانید او را در فضایی دایره ای شکل دور تا دور مغازه هدایت کنید یا او را به انتهای راهرویی برده و جنسهای خاص تان به او معرفی کنید .

ورودی مغازه های کوچک

دیوارهای مغازه

شما می توانید با رنگی کردن یکی از دیوار های مغازه ، این حس را بوجود آورید که آن دیوار در حال دور شدن است و یا فاصله ای دورتر قرار گرفته . از رنگ های پرانرژی و یا کاغذ دیواری های مدرن طرح دار و بافت دار می توانید استفاده کنید . بقیه دیوار ها را روشن و ساده در نظر بگیرید تا فضا را باز و بزرگ نشان دهید . اضافه شدن بافت و الگو به یک دیوار به زیبایی مغازه شما نیز خواهد افزود و منظره ای چشم نواز و دلبرا پدبد میآورد .

پنجره های مغازه

اگر مغازه شما پنجره دارد ، از آن برای بزرگ تر نشان دادن فضای کاری خود استفاده کنید ، نورهای طبیعی و پنجره ها باعث دلباز نشان دادن فضا می شوند ، چنانچه پنجره ندارید با آینه های باریک و یا پرده های بلند حس وجود پنجره را بازسازی کنید ، همچنین می توانید با یک طرح از پنجره و نصب پرده روی آن به صورت مصنوعی پنجره درست کنید تا طراحی دکور مغازه خود را تکمیل نمایید .

پنجره های مغازه

ویترین مغازه

ویترین مغازه خصوصا مغازه های کوچک بسیار اهمیت دارد ویترین همانند پرده ی سینماست و جلوه گاه حرفه شما و کالای مغازه است پس باید سعی کنید ویترین مغازه شما نسبت به مغازه های اطراف جذاب و چشمگیر و متفاوت تر باشد . وسایل تزیینی و کالاها را طوری در ویترین بچینید که مشتریان عبوری را نیز جذب کنید . تفاوتهای ساختاری ایجاد کنید . وارونه کردن برخی چیز ها در ویترین انجام کار های غیر عادی مثل استفاده از وسایل خیلی بزرگ یا حتی گاهی یک ویترین خیلی خالی با یک دست کت و شلوار چشم مشتری را خیره میکند . همچنین اگر ویترین شما بزرگ نیست می توانید از فضایی که از مغازه شما هنگام عبور مشتری از بیرون معلوم است جهت ویترین استفاده کنید . پرفروش ترین و جذاب ترین کالاهای خود را در دید مشتری قرار دهید و با یک تیر دو نشان بزنید ، هم ویترین بزرگتری ساخته اید و هم مشتری را وارد مغازه کرده اید و حالا فرصت دارید تا با او وارد مذاکره شوید.

ویترین مغازه

نمایش اجناس مغازه

نمایش عمودی اجناس با سطح بالایی از فضا برای دکوراسیون مغازه های کوچک سودمند است . قفسه های از سقف تا زمین عمودی یا آویزان بهترین گزینه برای نمایش جذاب اجناس در مغازه های کو.چک و جذب مشتری است . در مغازه های کوچک باید مراقب بود که فضا شلوغ نشود فضاهای شلوغ مشتری را سر در گم می کند و او را از خرید منصرف می نماید . از رنگ های خنثی مثل فیلی و بژ و کرمی برای مبلمان مغازه استفاده کنید و زیاد جنس نچینید . فضای خلوت را با چند المان رنگی مثل گلدان یا کوسن رنگی زنده کنید . از طرفی قفسه بندی خوب و در معرض دید قرار دادن کالا از نزدیک باعث می شود مشتری احساس نکند وارد مغازه ای کوچک با انتخاب های محدود شده است . مشتریان باید بتوانند به اجناس مستقیما دسترسی داشته باشند و نیازی به شما برای بررسی و یا در دسترس قرار دادن اجناس نداشته باشند . البته این امر در مورد برخی کالاها مانند طلا ، ساعت یا بدلیجات و … صدق نمی کند و بیشتر منظور اجناسی مانند پوشاک یا لوازم تزیینی و دکور ، لباس کودک و لوازم آرایش و … است.

در چیدمان کالاها دقت کنید کالاهایی که می دانید فروش زیاد دارند را هم سطح قد و چشم مشتری بچینید و کم فروش های در طبقات بالایی و پایینی قفسه ها . از نکات دیگر کانتر و  یا پیشخوان مغازه است که بهتر است در سمت چپ فروشگاه قرار گیرد . چیدن کالاهایی کوچک و مورد پسند مشتری می تواند به خرید لحظه اخری او منجر شود.

نور پردازی در مغازه های کوچک

تاثیر نور در دکوراسوین داخلی این روز ها بر کسی پوشیده نیست . در طراحی دکور مغازه های کوچک بهتر است از نور بیشتری استفاده کنید ، فضاهای بسیار روشن ، بزرگ به نظر می رسند در هر گوشه از نوری مخفی برای روشن کردن وجهی از مغازه کمک بگیرید و مخصوصا بیرون مغازه را بسیار پر نور جلوه دهید . در هنگام شب هالوژن های زیبا به کمک شما خواهند آمد تا سلیقه شما را با مشتری همراه کند .

نور پردازی در مغازه های کوچک

رنگ در مغازه های کوچک

رنگها در مغازه تاثیر شگرفی بر مشتری دارند . هنگامی که اصول رنگ شناسی و کاربرد رنگ را بدانید ، می توانید برای بهبود فضاهای مختلف از آن بهره ببرید .  می توانید از رنگهای طبیعی استفاده کنید . پیشتر گفتیم که با رنگی کردن یک دیوار و رنگهای روشن فضا را بزرگ تر جلوه دهید . برای دیوار های روشن می توانید از تم های رنگهای طبیعت استفاده کنید . مثلا ترکیب رنگهای ساحلی را برگزینید . رنگ شن و آب و سنگ ، با این کار مشتری وقت بیشتری در مغازه شما صرف خواهد کرد . رنگ های گرم حس اطمینان را به همراه دارند ( نارنجی و قهوه ای ) در حالیکه رنگهای سرد حس آرامش و ریلکسی را به ارمغان می آورد . بنابراین با در نظر گرفتن جنسی که می خواهید بفروشید حس و حال مغازه را تغییر دهید . رنگ های زرد و قرمز به یکباره توجه مشتری را جلب میکند بنابراین روی محصولاتی که می خواهید  تمرکز بیشتری کنید می توانید ازین دو رنگ بهره ببرید تا نگاه مشتری را به آن جنس بچسبانید . چون رنگ زرد اولین رنگی است که توسط شبکیه چشم تشخیص داده می شود . و رنگ قرمز همیشه یادآور توقف است . در یک تحقیق ثابت شد مردم از جاهایی که رنگ قرمز در آن بیشتر بکار رفته بیشتر خرید می کنند . اما باید در تناسب آن در طراحی دکور مغازه های کوچک دقت کرد . حدود 20 درصد ازین رنگها در فضای شما کافیست .

در پایان امید است خواندن این مقاله که توسط کارشناسان ایرانادکور تهیه شده بود به آگاهی شما در خصوص طراحی دکور مغازه های کوچک افزوده باشد . مشاوران ایرانادکور با داشتن ایده های ناب طراحی داخلی همراه شما در طراحی و اجرای مغازه ای زیبا و چشم نواز خواهند بود . با ما در ارتباط باشید .

جهت طراحی و اجرای دکوراسیون مغازه در شیراز میتوانید از کارشناسان ایرانادکور کمک بگیرید و یا مقاله کامل طراحی دکور مغازه در شیراز را مرور و مطالعه کنید.

نویسنده  : ص . توکلی / سرپرست تیم محتوا ایرانادکور

مردادماه 1402

دکوراسیون داخلی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه