طراحی باغ و فضای سبز

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز
در هر پروژه‌ی طراحی و محوطه سازی باغ و ویلا در شیراز باید به یک سری اصول و قوانین خاص به منظور سازماندهی و نظم طرح‌های فضای سبز در مناطق شهری و یا باغ‌های شخصی پایبند بود تا بتوان در نهایت یک طرح کاملاً عالی و منحصر به فرد را در زمین پروژه اجرا کرد.

باغ‌ها، یکی از فضاهای بسیار زیبا و انرژی بخش در محیط شهری و حتی اطراف شهر به حساب می‌آیند که همیشه افراد زیادی به منظور یافتن آرامش دوباره و تجدید انرژی خود پس از گذران یک هفته کاری به آن پناه می‌برند. بنابراین، در این مرحله است که به اهمیت و ارزش طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز توسط یک گروه متخصص پی می‌بریم؛ زیرا قرار است تا این طراحی و این فضا تاثیر مستقیمی بر روی روحیه و بازیابی دوباره آرامش برای افراد مختلف داشته باشد.

در هر پروژه‌ی طراحی و محوطه سازی باغ و ویلا در شیراز باید به یک سری اصول و قوانین خاص به منظور سازماندهی و نظم طرح‌های فضای سبز در مناطق شهری و یا باغ‌های شخصی پایبند بود تا بتوان در نهایت یک طرح کاملاً عالی و منحصر به فرد را در زمین پروژه اجرا کرد. ایرانادکور، مرجع تخصصی معماری و دکوراسیون داخلی در جنوب کشور، قصد دارد تا در ادامه در این مقاله به اصول طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز بپردازد.

عوامل و عناصر متعددی در هنگام اجرای محوطه سازی باغ در شیراز تاثیرگذار هستند که هر کدام از آن‌ها در اصل می‌تواند تاثیر بسیار زیاد و مستقیمی بر روی روند طراحی و حتی مرحله اجرا داشته باشد. بنابراین، باید حتماً خواسته‌ها و نیازهای کارفرما را در اولویت قرار داد و طراحی را بر اساس این خواسته‌ها انجام داد. اگر این باغ قرار است تا در ویلای شخصی باشد، قطعاً اصول طراحی آن با یک باغ که قرار است تا در فضای شهری قرار بگیرد، بسیار متفاوت و خاص می‌باشد.

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز 3

طراحی محوطه سازی باغ در شیراز

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام محوطه سازی باغ به ذهن هر شخصی خطور می‌کند چیست؟ پاسخ به این سوال ممکن است شامل گزینه‌ها و آیتم‌های متعددی باشد؛ اما مهم‌ترین موضوع این است که در یک باغ و در هنگام طراحی محوطه سازی باغ در شیراز قطعاً درختان نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اینکه از میان این همه درخت با تنوع و ویژگی‌های خاص در نهایت کدام درختان با چه ویژگی‌هایی و به چه تعدادی انتخاب شده و مورد استفاده قرار بگیرند، یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار به حساب می‌آید.

آشنایی کامل معمار و یا طراح با این درختان و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها باعث می‌شود تا در نهایت طراح بتواند انتخاب صحیح و مناسبی را داشته باشد. برای مثال می‌توان به درخت کاج سیاه اشاره کرد. کاج سیاه در اصل  رزین تولید می‌کند و در نهایت می‌تواند دیوارهای آجری را خراب کند؛ بنابراین، نباید از این درخت در کنار فضاهایی که دیوار آجری دارند استفاده شود. همچنین، از مزایای این درخت نیز می‌توان به این موضوع اشاره کرد که اگر در حالت انبوه کاشته شده و مورد استفاده قرار بگیرد، ضد آلودگی صوتی می‌باشد و به عنوان عایق صوتی عمل می‌کند.

درخت سرو نیز یکی از دختان دیگری است که بسیار محبوب به حساب می‌آید. پوست درخت سرو دارای رزین می‌باشد و حتی در رطوبت هم قابلیت اشتعال دارد؛  از درخت سرو به عنوان نشانه و المان در طراحی استفاده می‌شود و همچنین برای تعریف مسیر بسیار مناسب می‌باشد. پس به راحتی می‌توان از این درخت در هنگام طراحی بسیار استفاده کرد.

درخت چنار، یکی دیگر از درختان مناسب در طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز در نظر گرفته می‌شود. درخت چنار در اصل به شدت آلرژی زا می‌باشد و باید با سنجش دقیق فضا و شرایط مورد استفاده قرار بگیرد. درخت چنار برای فضاهای درمانی، آموزشی و خانه سالمندان و کودکان اصلاً مناسب نیست و نباید در این فضاها مورد استفاده واقع شود. اما در مقابل می‌توان از این درخت به عنوان نشان دادن محل آب جاری استفاده کرد. درخت چنار برای آکس بندی و تعریف مسیر حرکت در باغ بسیار مناسب است.

فراموش نکنید که شمشاد نیز گیاه بسیار کاربردی می‌باشد که تقریباً در تمامی فضاها از آن استفاده می‌شود. شمشاد در تمام محیط‌های معتدل و سرد رشد می‌کند و به عنوان یک گیاه خوب و جذاب در فضاسازی باغ ویلا و باغ‌های شهری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، متوجه شدید که دانش طراح و تیم طراحی در مورد گیاهان تا چه اندازه می‌تواند در طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز موثر واقع شود.

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز

روند طراحی و اجرای محوطه سازی

اگر شما قصد دارید تا به عنوان یک فرد حرفه‌ای به انجام امور طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز بپردازید، باید حتماً با یک سری از اصول و نکات مهم در هنگام طراحی آشنا باشید و از این اطلاعات مفیدی که در این زمینه دارید، حتماً به صورت موثر استفاده کنید. در ادامه به بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

آشنایی با اصول و قواعد طراحی معماری منظر در هنگام طراحی محوطه سازی باغ در شیراز از الزامات به حساب می‌آید. بنابراین، از این نکات غافل نشوید. در حال کلی، در هنگام طراحی معماری منظر باید با اصول و قواعد زیر آشنا باشیم و به روش صحیحی از آن‌ها استفاده کنیم. شناخت گیاهان که یکی از مهم‌ترین مراحل به حساب می‌آید و در بالا به آن اشاره شد. شناخت گیاهان همیشه با توجه به اقلیم‌های مختلف متفاوت می‌باشد و باید به توجه به روش نگهداری، کاشت و نحوه استفاده از گیاهان هر اقلیم انجام شود.

یکی از عناصر مهم دیگر در هنگام طراحی محوطه سازی باغ در شیراز در اصل عنصر آب در نظر گرفته می‌شود. آب از مهمترین عناصری به حساب می‌آید که در معماری منظر به کار گرفته شده و باعث می‌شود تا حال و هوای یک طرح به صورت کامل تغییر کند. استفاده از آب در طراحی باید به صورت کنترل شده در پروژه‌های معماری و طراحی فضای سبز انجام شود، زیرا سایتهای معماری و باغ‌ها دارای وسعت زیادی هستند و گردش آب در چه سطحی و به چه میزان و حتی در چه جهتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. لذا طراحی و اجرای محوطه سازی در باغ باید به گونه‌ای انجام شود که این عنصر عظیم در طبیعت مورد احترام واقع شود.

همچنین، مسائل زیست محیطی از موارد مهم دیگر به حساب می‌آیند که اشاره به محدودیت‌هایی دارد که هم در طبیعت و هم در زندگی انسان موجود می‌باشد؛ که توجه به این امر با توجه به شناخت و آشنایی کامل به مسائل زیست محیطی انجام می‌شود تا در سایت راه عاقلانه‌تری را بتوانیم انتخاب کنیم. مسائل زیست محیطی در یک سایت می‌تواند همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد و معمار باید عاقلانه برای طراحی اقدام کند.

بررسی خاک منطقه را نیز فراموش نکنید. بررسی این موضوع که آیا خاک منطقه دارای مرغوبیت لازم برای بوجود آوردن فضای سبز و کاشت گیاهان خاص را دارد و یا خیر. این موضوع می‌تواند صفر تا صد اجرای محوطه سازی در باغ را مورد تاثیر قرار دهد.

اگر قصد دارید تا فضایی امن و زیبا در تمامی طول شبانه روز داشته باشید، بنابراین، نباید از نورپردازی فضاها غافل شوید. استفاده بهینه از فضاها توسط نورپردازی مناسب حتی در شب، علاوه بر استفاده بهینه، بحث ایمنی و امنیت روانی و جسمانی و همچنین تنوع، کشش و جاذبه از مهم‌ترین فاکتورهای نورپردازی به حساب می‌آید. بنابراین، از نورپردازی باغ نیز غافل نشده و یک برنامه خیلی عالی برای آن در نظر بگیرید.

بررسی اقلیم منطقه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. بررسی مسائل مربوط به اقلیم منطقه شامل تمامی موارد تاثیرگذار در طراحی می‌باشد که می‌تواند کل طرح را تحت شعاع قرار داده و روند طراحی و اجرا را مشخص کند.

ایرانادکور، مرجع معماری و دکوراسیون داخلی در شیراز و جنوب کشور با بهره‌مندی از دانش و تخصص معماران و طراحان حرفه‌ای و همچنین داشتن سابقه‌ای طولانی و درخشان در امر طراحی و اجرای محوطه سازی باغ در شیراز همواره تلاش می‌کند تا با بهره گیری از ایده‌های مدرن و خاص در روند طراحی، همواره بهترین و شایسته‌ترین خدمات را به مشتریان و کارفرمایان گرامی ارائه دهد.

شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق در این زمینه و همچنین ثبت سفارش خود، با مشاورین ایرانادکور تماس حاصل فرمایید. تمامی نکات لازم برای شروع کار و روند اجرای طرح برای شما به صورت کامل توضیح داده خواهد شد. همچنین، بازدید از صفحه پروژه‌های اجرا شده توسط تیم حرفه‌ای ایرانادکور را نیز از دست ندهید. این کار به شما کمک می‌کند تا تیم ایرانادکور را بهتر بشناسید.

نویسنده: ه. درعلی/ عضو تیم تحریریه ایرانادکور

دکوراسیون داخلی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه