دکوراسیون

اصول برق کاری ساختمان

اصول برق کاری ساختمان

اصول برق کاری ساختمان

هنگام طراحی دکوراسیون داخلی، همان اندازه که چیدمان مبلمان و انتخاب رنگ اهمیت دارد، توجه به اصول برق کاری ساختمان نیز حائز اهمیت است.

برق کاری نه تنها وظیفه‌ تامین روشنایی و تامین انرژی مورد نیاز لوازم برقی را بر عهده دارد، بلکه می‌تواند نقش مهمی در زیبایی و کارآمدی فضای داخلی شما ایفا کند.

فضایی را تصور کنید که جانمایی و سبک همه چیز با هم هماهنگ است، تمام اصول دکوراسیون در آن رعایت شده اما پیش بینی درستی برای دیوار پشت ال سی دی انجام نشده و حالا اگر بخواهید تلویزیونی را به دیوار بزنید باید کابل ها مشخص باشند و یا با داکت های زشت و ضخیم آن را بپوشانید و یا در بهترین حالت از انواع دیوار پوش ها برای پوشاندن کابل ها استفاده کنید.

بنابراین اصول برق کاری ساختمان و سایر تاسیسات را باید با نگاهی عمیق و پیشگویانه در نظر گرفت.

در این مقاله از ایرانادکور، به بررسی برخی از اصول اساسی برق کاری ساختمان از دیدگاه دکوراسیون داخلی می‌پردازیم:

مقالات زیر را هم بخوانید :

قوانین و اصول لوله کشی تاسیسات ساختمان

اصول پیش گيری از برق گرفتگی در ساختمان

اصول برق کاری ساختمان و تاثیر آن بر نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی است و می‌تواند فضا را به طور کامل دگرگون کند. این روزها هیچ خانه نوسازی را نمیبینید که نورپردازی نداشته باشد، هنگام برنامه‌ریزی برای برق کاری ساختمان، باید توجه کنید که نورهای محیطی، نورهای نقطه ای و نورهای تاکیدی را کجاها می خواهید در نظر بگیرید. هر نوع نور کاربرد خاص خود را دارد و باید به طور متعادل در فضا استفاده شود.

همچنین کلیدها و پریزها باید در مکان‌های مناسب و در دسترس قرار بگیرند و طرز قرار گیری آنها لطمه ای به زیبایی فضا وارد نسازد.

طراحی و اجرای صحیح نقشه برق و تاثیر ان در دکوراسیون

می خواهیم با توجه به رعایت اصول برق کاری ساختمان و نقشه برق کشی، بهترین دکوراسیون را اجرا کنیم ، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اولین نکته این است که با توجه به نوع چیدمان مبلمان و لوازم برقی، محل مناسب برای کلیدها و پریزها را در نظر بگیرید. بنابراین لازم است شما بدانید می خواهید چیدمان سالن ها و اتاق ها را چگونه انجام دهید اما باید در نظر داشته باشید که پیش بینی های لازم برای تغییر دکوراسیون را هم داشته باشید، شاید بعد از چند سال بخواهید جای مبل ها و تلویزیون را تغییر دهید، باید با رعایت اصول برق کاری ساختمان، این امکان را برای خانه فراهم کنید که تغییر چیدمان به روش های مختلف میسر باشد.

طراحی و اجرای صحیح نقشه برق و تاثیر ان در دکوراسیون

با توجه به متراژ، نوع لامپ‌ها و میزان مصرف برق، نوع سیم و کابل مناسب را انتخاب کنید و در طراحی و اجرای نقشه برق، تمام اصول و استانداردهای برق کاری را به دقت رعایت کنید.

در این روند تلاش کنید از کلیدها، پریزها، جعبه فیوز و سایر تجهیزات برقی با برندهای معتبر و کیفیت بالا استفاده کنید و تجهیزات برقی را به درستی و مطابق با دستورالعمل‌ها نصب کنید.

در هنگام نصب تجهیزات برقی، نکات ایمنی را به دقت رعایت کنید.

سیم‌کشی و کابل‌کشی

انتخاب مسیر مناسب برای عبور سیم‌ها در برق کاری ساختمان، نقشی اساسی در ایمنی، کارایی و زیبایی ایفا می‌کند.

قبل از شروع سیم‌کشی، حتماً به نقشه برق ساختمان که توسط مهندس برق طراحی شده است، مراجعه کنید. در این نقشه، مسیر دقیق عبور سیم‌ها، محل قرارگیری کلیدها، پریزها، جعبه فیوز و سایر تجهیزات برقی مشخص شده است.

با دنبال کردن نقشه برق، می‌توانید از عبور سیم‌ها از مکان‌های نامناسب و ایجاد تداخل با سایر تأسیسات ساختمان جلوگیری کنید.

دقت کنید که برای رعایت اصول برق کاری ساختمان، از عبور سیم‌ها از مجاورت منابع گرمازا مانند بخاری، شومینه و موتورخانه خودداری کنید چراکه گرمای زیاد می‌تواند به عایق سیم‌ها آسیب برساند و خطر آتش‌سوزی را افزایش دهد.

همچنین از عبور سیم‌ها از مکان‌هایی که احتمال برخورد با اجسام تیز یا ضربه وجود دارد، خودداری کنید.

در صورت عبور سیم از زیر زمین، حتماً از لوله‌های مخصوص استفاده کنید تا از آنها در برابر فشار و آسیب‌های فیزیکی محافظت شود.

شاید در بعضی جاها مجبور شوید سیم های برق را از لوله عبور دهید؛ استفاده از لوله‌های برق مزایای متعددی دارد، از جمله:

محافظت از سیم‌ها در برابر رطوبت، گرما و آسیب‌های فیزیکی، سهولت در اضافه کردن یا تعویض سیم‌ها در آینده و زیبایی ظاهری و نظم‌دهی به سیم‌کشی

لوله‌های برق در انواع مختلفی مانند PVC، فلزی و خرطومی موجود هستند. در تمام این مراحل اصل تمیز کاری و زیبایی را باید در نظر داشته باشید، حتی اگر بهترین برق کاری را انجام دهید اما لوله ها سیم ها و سایر تجهیزات، مشخص و نازیبا باشند این کار شما هیچ ارزشی به لحاظ زیبایی نخواهد داشت.

سیم‌کشی و کابل‌کشی

 رعایت فاصله‌های استاندارد

رعایت فاصله استاندارد بین سیم‌ها در اصول برق ‌کاری ساختمان، نقشی اساسی در ایمنی و کارایی سیستم برق‌ رسانی ایفا می‌کند.

هنگامی که جریان برق از سیم‌ها عبور می‌کند، گرمای جزئی تولید می‌شود حال اگر سیم‌ها در فاصله نزدیک به هم قرار بگیرند، گرمای تولید شده توسط آنها می‌تواند به یکدیگر منتقل شده و تشدید شود و این گرمای بیش از حد می‌تواند به عایق سیم‌ها آسیب برساند، اتصالی ایجاد کند و خطر آتش‌سوزی را افزایش دهد.

طبق استانداردهای برق کاری، حداقل فاصله بین دو سیم که از کنار یکدیگر عبور می‌کنند، باید به شرح زیر باشد:

 • برای سیم‌های تک‌رشته: قطر سیم
 • برای سیم‌های چندرشته: 1.5 برابر قطر سیم
 • برای سیم‌های با عایق PVC: 6 میلی‌متر
 • برای سیم‌های با عایق نسوز: 3 میلی‌متر

در هنگام عبور سیم‌ها از داخل لوله یا داکت، باید فضای کافی بین سیم‌ها و دیوار وجود داشته باشد تا سیم‌ها به راحتی عبور کنند و در اثر فشرده شدن آسیب نبینند. همچنین این فضا برای تهویه سیم‌ها و خروج گرمای تولید شده توسط آنها ضروری است.

طبق استانداردهای برق کاری، حداقل فاصله بین سیم‌ها و دیوار یا سقف باید به شرح زیر باشد:

 • برای سیم‌های با عایق PVC: 20 میلی‌متر
 • برای سیم‌های با عایق نسوز: 15 میلی‌متر5

در اصول برق کاری ساختمان، در مواردی که به دلیل محدودیت فضا یا بنا به دلایل زیبایی‌شناسی، امکان استفاده از لوله برق وجود ندارد، می‌توان از داکت استفاده کرد.

داکت نوعی مجرای پلاستیکی است که برای عبور سیم‌ها از روی سطوح مانند دیوار و سقف به کار می‌رود.

انتخاب داکت با ابعاد مناسب، نصب صحیح داکت بر روی دیوار یا سقف و استفاده از درپوش مناسب برای داکت مواردی است که هنگام بهره مندی از داکت ها باید به آن توجه کنید.

جانمایی کلید و پریز ها

با پریز آغاز کنیم ، یکی از بدشکل ترین منظره های در هر خانه ای گره خوردن و تجمع انواع کابل های وسایل برقی در یکریگر است ، در این میان مقصر اصلی کابلهای بلند رابط برق است که قرار است یک پریز را به چند پریز تقسیم کند ؛ مسیری که کابل هر دستگاه می پیماید تا به محل ورود به رابط برسد می تواند بدترین مناظر هر خانه را رقم بزند. اما راه حل چیست؟

در هنگام برق کشی با رعایت اصول برق کاری ساختمان باید به تعداد پریزهای کافی در هر قسمت از خانه توجه خاص داشته باشید، پریزها را در مکان‌های مناسب، مانند نزدیک مبلمان، میزها و نقاطی که به برق نیاز دارید و به تعداد کافی و بیش از تعداد کافی حتی در نظر بگیرید تا مجبو نشوید مدام از کابل های رابط از این سو به آن سو استفاده کنید.

در این میان، از پریزهای مناسب با ظاهر و جنس دلخواه خود استفاده کنید، استفاده از پریز هایی به رنگ تیره به هیچ وجه توصیه نمی شود چون اصولا پریز ها المان های زیبایی نیستند که بخواهیم آن را به نمایش بیشتر بگذاریم ، برعکس تلاش کنید جانمایی پریز ها را طوری در نظر بگیرید که در پشت تلویزیون و مبلها پنهان شوند و در خفا وظایف خود را انجام دهند!

و اما کلیدهای برق ، کلیدها نه تنها برای روشن و خاموش کردن چراغ‌ها، بلکه برای ایجاد زیبایی در دکوراسیون داخلی نیز استفاده می‌شوند. کلیدهای مختلفی در بازار موجود است، مانند کلیدهای ساده، کلیدهای دیمر، کلیدهای لمسی و …

طرح کلیدها را با توجه به سبک دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید اما از بهترین و با کیفیت ترین برندهای بازار.

این اصول را برای انتخاب کلید برق در نظر داشته باشید :

 • برای دکوراسیون‌های مدرن، کلید و پریزهای ساده و مینیمال با خطوط صاف و رنگ‌های خنثی مانند سفید، مشکی و خاکستری مناسب هستند.
 • در دکوراسیون‌های کلاسیک، می‌توانید از کلید و پریزهایی با طرح‌های ظریف و نقش و نگار و رنگ‌های طلایی، نقره‌ای یا قهوه‌ای استفاده کنید.
 • برای سبک روستیک، کلید و پریزهای چوبی یا فلزی با طرح‌های ساده و رنگ‌های طبیعی مانند قهوه‌ای و کرم مناسب هستند.
 • در پذیرایی که فضایی رسمی‌تر است، می‌توانید از کلید و پریزهای ساده و شیک با رنگ‌های خنثی استفاده کنید.
 • در اتاق خواب، می‌توانید از کلید و پریزهایی با طرح‌های ملایم و رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده کنید.
 • در آشپزخانه، به دلیل رطوبت بالا، باید از کلید و پریزهای ضدآب با جنس‌های مقاوم مانند پلاستیک یا شیشه استفاده کنید.
 • در حمام و سرویس بهداشتی نیز به دلیل رطوبت بالا، باید از کلید و پریزهای ضدآب با جنس‌های مقاوم مانند پلاستیک یا شیشه استفاده کنید.

راه های پنهان کردن سیم های برق با رعایت اصول برق کاری ساختمان

سیم‌های برق می‌توانند ظاهر نامنظمی به دکوراسیون داخلی شما بدهند. راه‌های مختلفی برای پنهان کردن سیم‌ها وجود دارد، مانند:

استفاده از داکت: داکت‌ها روشی ساده و مقرون به صرفه برای پنهان کردن سیم‌ها هستند.

عبور سیم‌ها از داخل دیوار: این روش نیاز به مهارت و تخصص بیشتری دارد، اما ظاهری تمیزتر و زیباتر به دکوراسیون داخلی شما می‌دهد.

استفاده از مبلمان و لوازم دکوری: می‌توانید سیم‌ها را پشت مبلمان، پرده‌ها و سایر لوازم دکوری پنهان کنید.

گیاهان آپارتمانی : علاوه بر زیبایی، می‌توانند به پنهان کردن سیم‌های برق نیز کمک کنند. برای این کار، می‌توانید از گیاهان رونده یا آویز استفاده کنید و آنها را در مسیر عبور سیم‌ها قرار دهید.

خانه ای زیباست که غرق در نور و نورپردازی باشد بدون اینکه کلید و پریزها و کابل ها نمایان باشند.

راه های پنهان کردن سیم های برق

در نهایت توصیه میکنیم برای رعایت اصول برق کاری ساختمان همراه با در نظر گرفتن نکات دکوراسیون داخلی از متخصصان هر دو حوزه بهره بگیرید ، اول به ایمنی فکر کنید و سپس زیبایی را هم مد نظر قرار دهید تا بهترین نتیجه حاصل گردد؛ ما نیز در ایرانادکور در کنار شما هستیم تا با ارائه مشاوره های صحیح و حرفه ای شما را داشتن زیبا ترین و کاربردی ترین فضاها یاری کنیم؛ با ما در تماس باشید.

دکوراسیون داخلی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه